Praha – Přestože si čtyři z pěti Čechů podle průzkumů přejí dožít v případě nevyléčitelné nemoci doma mezi blízkými, tuzemský státní systém péče jim to dosud neplatí.
Teď se ale u nás otevírá šance na převratnou změnu, která by mnohem většímu počtu pacientů umožnila za peníze ze zdravotního pojištění strávit poslední dny s rodinou. Jak je to obvyklé například v Británii, kde doma umírá trojnásobně víc lidí než v Česku.
Prospěšnost domácí paliativní péče má potvrdit pilotní projekt, který minulý měsíc odstartovala největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP. Pojišťovna chce v testu za zhruba 15 milionů korun uhradit jeden měsíc domácí hospicové péče pro 350 klientů.
Chce tak porovnat náklady na péči na umírajícího člověka v nemocnici s náklady na domácí ošetřování, kde se bude o těžce nemocného starat tříčlenný tým.
V něm bude lékař, zdravotní sestra a sociální pracovník, kteří se společně postarají, aby se pacient netrápil. Zajistí péči, která odbourává nepříjemné důsledky vážné choroby – například bolest, dušnost nebo úzkost.
"Chceme ověřit předpoklad, že domácí paliativní péče by nezatížila zdravotní systém nadměrnými výdaji, a mohla by tak být za určitých okolností výhledově hrazena z veřejného zdravotního pojištění," řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Pojišťovny hospicovou péči neplatí
Pojišťovny dosud mobilní hospicovou péči neplatí. Těžce nemocní pak nemají na výběr: domů nemohou, protože se tam o ně nemá kdo postarat, a zůstávají ve zdravotnickém zařízení.
"Většina nevyléčitelně nemocných vám řekne, že by chtěla dožít doma. Ale když tu možnost nemají, jsou vyděšení z představy, že budou úplně sami v nemocnici, kde na ně personál nemá čas," říká lékařka Irena Závadová ze sdružení Cesta domů, které pomáhá těžce nemocným lidem a jejich rodinám.
Tento měsíc navíc začíná ještě jeden přelomový projekt, který organizuje Masarykův onkologický ústav v Brně. Postaví dvě skupiny pacientů a bude srovnávat různé přístupy léčby. Do jedné skupiny zařadí pacienty, kteří dostanou "jen" klasickou onkologickou léčbu, a ve druhé skupině budou ti, kterým od začátku naordinuje paliativní péči.
Dosud je přitom v Česku zvykem, že paliativní odborníci nastupují, až když je zjevné, že léčba nezabere a smrt je nevyhnutelná. Zahraniční studie ovšem ukazují, že včasné zapojení péče o příznaky a práce s pacientovou úzkostí život nemocných prodlužují.
"Myslím, že dojdeme k nepřekvapivým výsledkům, že je to užitečné a ne až tak nákladné," říká Ondřej Sláma, který na brněnském ústavu vede první českou paliativní ambulanci.
Nedávný průzkum CVVM ukázal, že 80 procent Čechů si přeje strávit sklonek života doma mezi svými blízkými. Realita je ale opačná – ve vlastní posteli dožije jen 20 procent obyvatel republiky. Navíc nelze říci, kolik z nich zemřelo náhle před příjezdem sanitky a kolik bylo opravdu v domácí péči po propuštění z nemocnice.
Velké téma o umírání doma u svých blízkých přináší čtvrteční vydání Hospodářských novin.