Těžaři neuspěli ze žalobou na odpůrce

Pavel Baroch
1. 3. 2007 16:11
Most - Policie zamítla trestní oznámení Mostecké uhelné společnosti, které firma podala na odpůrce rozšiřování povrchové těžby.
Demonstrace před sídlem Mostecké uhelné společnosti
Demonstrace před sídlem Mostecké uhelné společnosti | Foto: greenpeace

Těžaři se obrátili na policii poté, co litvínovské sdružení Kořeny a česká kancelář Greenpeace zveřejnily mapy, které ukazují, že se pod Litvínovem nacházejí bohaté zásoby uhlí. Podle Mostecké uhelné se lidé z Kořenů mohli dopustit šíření poplašné zprávy, protože zveřejněním starých map vyvolali dojem, že by se uhlí mělo těžit i pod tímto městem.

Mostecká uhelná totiž dlouhodobě plánuje, že těžební stroje překročí hranici, za níž je zatím zakázáno těžit usnesením vlády Petra Pitharta z roku 1991. Prolomení těchto limitů by ovšem přineslo likvidaci obcí Horní Jiřetín a Černice, rypadla by se navíc přiblížila k Litvínovu.

"I přes veškeré informace a ubezpečení, že v Litvínově těžit uhlí ani v budoucnosti nehodláme, sdružení Kořeny již téměř rok podniká kroky, které jsou podle našeho názoru v rozporu se zákonem," řekla Liběna Novotná, mluvčí Mostecké uhelné společnosti v době, kdy firma podávala trestní oznámení.

Policie ovšem případ odložila. Stížnost zamítla přestupková komise litvínovské radnice.

Kam až se prohrabe?
Kam až se prohrabe? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Protestující trestanci

Poté, co policisté a úředníci veškerá podání Mostecké uhelné smetli se stolu, si členové sdružení Kořeny a Greenpeace neodpustili demonstraci před sídlem těžební firmy. V pruhovaných mundůrech a s koulemi na nohou vytvořili vyházkové "kolečko" známé z dvorků veznic.

Demostranti drželi v rukách cedule s nápisy "Nedáme se zastrašit" nebo "MUSce došly argumenty, chtěla zavřít oponenty".

"Za svoje křivé obvinění by se měla Mostecká uhelná omluvit," prohlásil na demonstraci Miroslav Otcovský, člen hnutí Kořeny.

Vláda odmítla těžbu za Pithartovou hranicí

Sdružení trvá na tom, aby se těžba nerozšiřovala za hranici stanovenou Pithartovou vládou.

V tom má podporu současného kabinetu, který se na popud Strany zelených ve svém programovém prohlášení zavázal, těžební limity zůstanou zachovány.

Mostecká uhelná ovšem očividně s těžbou uhlí za stanovenou hranicí nadále počítá, což vyplývá i z prohlášení mluvčí firmy Liběny Novotné během demonstrace odpůrců těžby před sídlem těžařů.

"Dnešní aktivitu sdružení vnímám jako další krok, který nepřispěje k racionální diskusi o budoucnosti hnědého uhlí v České republice. Přivítala bych, kdyby odpůrci rozšíření těžby uhlí navrhli, jakým jiným způsobem lze zajistit bezpečné zásobování země elektřinou a jak se vyhnout sociálně-ekonomickým problémům v případě uzavírání lomů a výrazného propouštění lidí," řekla podle ČTK Novotná.

Ministr Martin Říman
Ministr Martin Říman | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Říman limity zpochybnil

Rozruch v severních Čechách způsobil ministr průmyslu Martin Říman (ODS), když přispustil, že by se těžební limity mohly překročit na jiném místě - u obcí Lom, Braňany a Mariánské Radčice, kde těží Severočeské doly. Říman označil usnesení Pithartovy vlády kvůli privatizaci uhlených společností za přežité.

Tento plán okamžitě odmítl Lom, který Římanovým výrokům svolal mimořádné zastupitelstvo. Ačkoli by Severočeské doly nebouraly kvůli těžbě žádné obce, podle zastupitelstva by se rypadla přiblížila neúměrně blízko domům.

"Velkolom je zatím od Lomu vzdálen dva kilometry, ale přesto ho především v noci slyšíme. Co teprve, až se bude na okraji města sypat výsypka," postěžovala si obyvatelka obce Hana Nováková.

"Je jasné, že snahy těžebních společností o prolomení limitů těžby v poslední době sílí. Pokud se okamžitě jejich záměrům nepostavíme, budeme v lepším případě žít do smrti na hraně velkolomu v prachu a špíně, v tom horším se budeme opět stěhovat kvůli uhlí," dodala Nováková.

Římanovy úvahy o prolomení těžebních limitů na dole Bílina odmítla i litvínovská organizace ODS.

"Stanovisko pana ministra Římana je v zásadním rozporu s vládním prohlášením, na jehož základě získala vláda důvěru v poslanecké sněmovně," konstatovala například litvínovská ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy