Terorismus v Česku? Prokázat vinu anarchistům bude obtížné

Jan Hejl Jan Hejl
7. 5. 2015 16:35
Odbornice na extremismus Petra Vejvodová říká, že obvinění z terorismu je v Česku ojedinělé. Policii podle ní čeká velká výzva, prokázat anarchistům vinu bude velmi obtížné.
Policejní razie proti extremistům v Brně. Vyšetřovatelé v bytě v Králově Poli našli výbušninu.
Policejní razie proti extremistům v Brně. Vyšetřovatelé v bytě v Králově Poli našli výbušninu. | Foto: ČTK

Praha – Nedávná policejní razie proti extremistům má závažnou dohru. Policisté ve středu obvinili trojici anarchistů z terorismu a za přípravu útoku na vlak jim hrozí až doživotní trest. Jenže prokázat jim vinu bude velmi složité.

Policie viní příznivce radikální levice z činu, který nemá v Česku obdoby. Obvinění z terorismu je velmi neobvyklé.

"Za posledních deset let se nestalo, že by policie vznesla obvinění z terorismu na nějakou skupinu nebo jednotlivce z krajně levicového spektra," potvrzuje odbornice na extremismus Petra Vejvodová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Česká justice navíc nemá v této oblasti výraznější zkušenosti. Snad jen s výjimkou podmínečného odsouzení jediného "českého teroristy", který se však dopustil spíš banálního činu – v opilosti mailem vyhrožoval bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi.

Policii proto čeká složitá práce. Bude muset prokázat, že anarchisté skutečně chtěli plánovaným útokem na vlaky poškodit ústavní zřízení republiky, jak uvádí trestní zákoník.

"Prokázání viny bude hodně složité. Že má někdo doma výbušninu, ještě neznamená, že se připravuje na teroristický čin," vypočítává Vejvodová. "Předpokládám, že policie bude sledovat, jestli probíhala komunikace mezi členy anarchistické skupiny," dodává.

Zapálená auta a útoky Molotovovými koktejly

Anarchisté ze skupiny Síť revolučních buněk podle policie plánovali teroristický útok v roce 2014. Server Lidovky.cz uvedl, že se měl odehrát v říjnu až listopadu tohoto roku na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun. Jejich terčem byl údajně vlak, který převážel vojenský materiál nebo osobní vozidla Hyundai.

Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že skupina levicových extremistů chtěla "narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky." Útok prý měla detailně připravený. Tři z anarchistů jsou ve vazbě. Další čelí stíhání za nedovolené ozbrojování a nepřekažení trestného činu.

Extremisté měli také od ledna 2014 vykonávat žhářské útoky namířené hlavně proti policistům. Zapálili například policejní auto před strážnicí v Litvínově-Hamru.

O měsíc později pak hodili Molotovův koktejl před policejní stanici v Praze. Zatím poslední ze zaznamenaných výpadů proti policistům se odehrál loni v srpnu v Ústí nad Labem, kdy opět vzplálo jedno z policejních aut.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy