Policejní zátah: Zadrženi anarchisté, kteří zapalovali auta

Domácí Domácí
Aktualizováno 30. 4. 2015 15:59
Server Lidovky.cz tvrdí, že policie v úterý na několika místech zasahovala proti příznivcům radikální levice, kteří spáchali několik žhářských útoků.
Policejní zátah v Brně, kde se našla podomácku vyrobená bomba.
Policejní zátah v Brně, kde se našla podomácku vyrobená bomba. | Foto: ČTK

Praha - Úterní celorepublikový policejní zásah se týkal příznivců radikální levice. Policisté při raziích zatkli deset lidí a později šest z nich obvinili. Případ až dosud zahalovalo informační embargo.

Policie v úterý zasahovala nejméně na dvou místech. V Brně - Králově Poli našla dopoledne extrémně nebezpečný předmět, zřejmě podomácku vyrobenou výbušninu. Odpoledne pak zasahovala v Komunitním centru Ateneo v Mostě.

Server Lidovky.cz vypátral, že operace byla namířena proti anarchistům ze skupiny jménem Síť revolučních buněk. Radikálové mají podle policie na svědomí nejméně pět žhářských útoků. Zapálili policejní vozy, dokonce i jednu policejní služebnu a mýtnou bránu.

Případ dozoruje městské státní zastupitelství. Jeho mluvčí Štěpánka Zenklová deníku Aktuálně.cz řekla, že tři z obviněných jsou ve vazbě. Další podrobnosti včetně právní kvalifikace trestných činů nechtěla poskytnout s odvoláním na aktuální stadium vyšetřování.

„Síť revolučních buněk nejméně od ledna roku 2014 umisťuje na veřejně přístupných webových stránkách prohlášení k útoku... prostřednictvím takto publikovaných prohlášení se hlásí k dosud pěti případům poškození cizí věci,“ citují Lidovky.cz z policejních dokumentů, které mají k dispozici.

Skupina měla od ledna 2014 vykonávat žhářské útoky namířené zejména proti policistům. Zapálili například policejní auto před strážnicí v Litvínově-Hamru. O měsíc později pak hodili Molotovův koktejl před policejní stanici v Praze. Zatím poslední ze zaznamenaných výpadů proti policistům se odehrál loni v srpnu v Ústí nad Labem, kdy opět vzplálo jedno z policejních aut.

Městské státní zastupitelství Praha, které policejní akci dozoruje, zatím tají, z jakých trestných činů jsou zadržení obviněni.

"Více informací uvolníme v následujících dnech," řekla ve středu deníku Aktuálně.cz mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Lidovky.cz však spekulují, že policie extremisty může vinit ze založení a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod člověka, poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení, násilí proti orgánu veřejné moci a poškození cizích věcí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy