Hyundai: O útoku anarchistů jsme nevěděli, ostrahu nenajmeme

Radek Nohl Radek Nohl
6. 5. 2015 20:10
Policie obvinila tři levicové extremisty kvůli přípravě teroristického činu. Údajně chtěli zaútočit na vlak převážející vozy Hyundai nebo armádní materiál.
Levicoví extrémisté chtěli zaútočit na vlaky s vozidly společnosti Hyundai. Ilustrační foto.
Levicoví extrémisté chtěli zaútočit na vlaky s vozidly společnosti Hyundai. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Automobilová společnost Hyundai poté, co policie oznámila, že skupina levicových extrémistů plánovala útok na vlak s jejich vozy, žádná opatření neplánuje.

Zabránit tomu, že proti němu někdo zaútočí, totiž není prakticky možné. "To by ve vlacích musela jezdit ostraha. Nebo by musely být vagóny celé uzavřené. Což není možné," prohlásil mluvčí továrny Hyundai Petr Vaněk.

Exces skupiny pomatenců

Kvůli přípravě útoku na vlak obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tři osoby. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové jim hrozí i výjimečný trest.

Vyšetřovatelé přitom zadokumentovali, že organizovaná skupina měla zaútočit na vlak, který buď převážel osobní vozy firmy Hyundai, nebo armádní materiál, loni na podzim.

Anarchisté údajně chtěli útokem "narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky". K teroristickému útoku ale nedošlo.

"Bereme to jako mimořádný exces skupiny pomatenců," řekl Vaněk s tím, že nechápe, proč si pro svůj cíl vybrali právě vlak s osobními vozidly společnosti Hyundai. "Vagóny s auty jezdí stejně jako v Česku po celé Evropě a nikdy se nic nestalo. Na mimořádné události jsme samozřejmě pojištěni," dodal Vaněk.

Hyundai: Útok? Policie nám nic neřekla

Informace o tom, že by k útoku mohlo dojít, však podle Vaňka od ÚOOZ nedostali. "Policie nás nekontaktovala," podotkl mluvčí továrny Hyundai. Proč vyšetřovatelé firmu před hrozbou teroristického útoku nevarovali, nechtěl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták komentovat.  

Ohrožena byla také armáda, kterou si extrémisté vybrali pro svůj útok. K němu mělo dojít na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun. Zástupci ministerstva obrany však otázky, zda přijali nějaká opatření, nechávají bez odpovědi. "Vše komentuje policie nebo státní zastupitelství," uvedl mluvčí obrany Petr Medek.

Po zatčení bylo šest lidí obviněno

Policejní operace byla minulý týden namířena proti anarchistům ze skupiny jménem Síť revolučních buněk. Skupina měla od ledna 2014 také vykonávat žhářské útoky namířené zejména proti policistům.

Kriminalisté anarchisty podezírají, že zapálili například policejní auto před strážnicí v Litvínově-Hamru. O měsíc později pak hodili Molotovův koktejl před policejní stanici v Praze. Zatím poslední ze zaznamenaných výpadů proti policistům se odehrál loni v srpnu v Ústí nad Labem, kdy opět vzplálo jedno z policejních aut.

Část ze skupiny, která byla minulý týden zadržena, ale byla nyní obviněna ze závažnějšího trestného činu.

Tři mají podle policie na svědomí přípravu teroristického útoku, dva jsou obviněni, protože činu nezabránili, a poslední čelí stíhání, protože měl v bytě nebezpečnou zbraň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně 20 mrtvých si v Egyptě vyžádala srážka autobusu s kamionem

Nejméně dvacet lidí přišlo o život a další tři byli zraněni při úterní srážce autobusu s kamionem v jižním Egyptě. Informovala o tom dnes agentura AP. Nehoda se stala v provincii Asijút asi 320 kilometrů jižně od Káhiry. Autobus, který jel z hlavního města, se převrátil při předjíždění kamionu. Následně do něj kamion narazil a obě vozidla vzplanula, uvedla AP s odvoláním na guvernéra.

Při dopravních nehodách v Egyptě každý rok umírají tisíce lidí. Havárie jsou většinou způsobeny překračováním povolené rychlosti, špatnými silnicemi nebo nedostatečným prosazováním bezpečnosti v dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy