Hyundai: O útoku anarchistů jsme nevěděli, ostrahu nenajmeme

Radek Nohl Radek Nohl
6. 5. 2015 20:10
Policie obvinila tři levicové extremisty kvůli přípravě teroristického činu. Údajně chtěli zaútočit na vlak převážející vozy Hyundai nebo armádní materiál.
Levicoví extrémisté chtěli zaútočit na vlaky s vozidly společnosti Hyundai. Ilustrační foto.
Levicoví extrémisté chtěli zaútočit na vlaky s vozidly společnosti Hyundai. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Automobilová společnost Hyundai poté, co policie oznámila, že skupina levicových extrémistů plánovala útok na vlak s jejich vozy, žádná opatření neplánuje.

Zabránit tomu, že proti němu někdo zaútočí, totiž není prakticky možné. "To by ve vlacích musela jezdit ostraha. Nebo by musely být vagóny celé uzavřené. Což není možné," prohlásil mluvčí továrny Hyundai Petr Vaněk.

Exces skupiny pomatenců

Kvůli přípravě útoku na vlak obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) tři osoby. Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové jim hrozí i výjimečný trest.

Vyšetřovatelé přitom zadokumentovali, že organizovaná skupina měla zaútočit na vlak, který buď převážel osobní vozy firmy Hyundai, nebo armádní materiál, loni na podzim.

Anarchisté údajně chtěli útokem "narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu České republiky". K teroristickému útoku ale nedošlo.

"Bereme to jako mimořádný exces skupiny pomatenců," řekl Vaněk s tím, že nechápe, proč si pro svůj cíl vybrali právě vlak s osobními vozidly společnosti Hyundai. "Vagóny s auty jezdí stejně jako v Česku po celé Evropě a nikdy se nic nestalo. Na mimořádné události jsme samozřejmě pojištěni," dodal Vaněk.

Hyundai: Útok? Policie nám nic neřekla

Informace o tom, že by k útoku mohlo dojít, však podle Vaňka od ÚOOZ nedostali. "Policie nás nekontaktovala," podotkl mluvčí továrny Hyundai. Proč vyšetřovatelé firmu před hrozbou teroristického útoku nevarovali, nechtěl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták komentovat.  

Ohrožena byla také armáda, kterou si extrémisté vybrali pro svůj útok. K němu mělo dojít na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín - Beroun. Zástupci ministerstva obrany však otázky, zda přijali nějaká opatření, nechávají bez odpovědi. "Vše komentuje policie nebo státní zastupitelství," uvedl mluvčí obrany Petr Medek.

Po zatčení bylo šest lidí obviněno

Policejní operace byla minulý týden namířena proti anarchistům ze skupiny jménem Síť revolučních buněk. Skupina měla od ledna 2014 také vykonávat žhářské útoky namířené zejména proti policistům.

Kriminalisté anarchisty podezírají, že zapálili například policejní auto před strážnicí v Litvínově-Hamru. O měsíc později pak hodili Molotovův koktejl před policejní stanici v Praze. Zatím poslední ze zaznamenaných výpadů proti policistům se odehrál loni v srpnu v Ústí nad Labem, kdy opět vzplálo jedno z policejních aut.

Část ze skupiny, která byla minulý týden zadržena, ale byla nyní obviněna ze závažnějšího trestného činu.

Tři mají podle policie na svědomí přípravu teroristického útoku, dva jsou obviněni, protože činu nezabránili, a poslední čelí stíhání, protože měl v bytě nebezpečnou zbraň.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy