Praha - Podle statistik patří mezi nejlépe placené lidi, kteří si v průměru vydělají padesát tisíc hrubého.
Řeč je o absolventech technických vysokých škol. Navzdory dobrým platům se však ke studiu těchto oborů nikdo příliš nehrne.
Pokud české univerzity sečtou přihlášky na každou ze svých fakult a sestaví žebříček oborů, o které je mezi mladými lidmi zájem, technické obory se bez výjimek ocitají na jejich chvostu.
Na vysokou školu? Jde to i bez přijímaček
Jak volit školu?
Které obory vydělávají?
- Inženýr projektant telekomunikačních sítí - 59 299 Kč
- Projektant komunikačních systémů - 54 008 Kč
- Statistik metodik - 53 814 Kč
- Projektatnt a analytik technických aplikací - 52 476 Kč
- Zubní lékař - 50 449 Kč
O které obory je největší zájem?
- Práva, psychologie, medicína, ekonomie, mediální studia, základy humanitní vzdělanosti, fyzioterapie, ošetřovatelství
Zdroj: MPSV, univerzity
"Nejmenší zájem je o fakultu informatiky. Například studijní program Automatické řízení a informatika skutečně patří mezi ty, kde je největší šance na přijetí, protože se tam hlásí nejméně zájemců," potvrdila Aktuálně.cz například Jana Brázdilová ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Na fakultu je proto možné vstoupit i bez lapálií s přijímačkami. Loni tu brali každého, kdo na střední škole nemíval známky horší než do průměru 2,3.
"Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně je největší zájem o humanitní, společenskovědní a učitelské obory," přitakává pro změnu Jana Šiková. Na technické obory se podle ní naopak dostane 70 až 90 procent uchazečů.
Vedou psychologie, medicína a práva
"Tento trend je dlouhodobý, a to i v jiných zemích. Důvod je jednoduchý - technické obory jsou náročné," vysvětluje Jiří Vojtěch z Národního ústavu odborného vzdělávání. Řada lidí se jich proto zalekne a raději zvolí něco, s čím nebudou mít tolik práce při studiu.
Jinde naopak zažívají zlaté časy. "Největší zájem bývá o práva, psychologii, medicínu, mediální studia, základy humanitní vzdělanosti, fyzioterapii, ošetřovatelství," vyjmenovává mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek obory, kam chodí každý rok nejvíc přihlášek.
Zde si univerzity mohou mezi zájemci vybírat a přijímačky skládají prakticky všichni.
Stačí jedna zkouška
Dvaapadesát českých fakult už přitom při výběru uchazečů využívá testů společnosti Scio, které nezkoumají ani tak znalost oboru, ale spíše studijní předpoklady potenciálních studentů.
"Část fakult nahrazuje vlastní přijímačky našimi národními srovnávacími zkouškami úplně, další fakulty doplňují testem studijních předpokladů svoje vlastní testy," vysvětluje mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.
Některé fakulty sice každým rokem pořádají vlastní přijímačky, pokud ale student absolvoval test Scio a dosáhl v něm dobrého výsledku, od přijímaček ho osvobodí.
"To je hlavní výhoda našeho testu. Výsledek jedné zkoušky mu stačí k tomu, aby splnil podmínky výběrového řízení na vícero fakult," hodnotí Kartous.