Také chci znát viníka, řekl Brabec k otravě Bečvy. Lituje, že slíbil rychlé vyšetření

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
4. 11. 2020 15:51
Otrávení řeky Bečvy kyanidem se dostalo na program poslaneckého výboru pro životní prostředí. Přestože Eva Fialová (ANO) navrhovala utajené jednání, většina poslanců byla proti. Někteří z nich dávali najevo, že se jim nelíbí přístup ministra životního prostředí Richarda Brabce i policie. Brabec před měsícem tvrdil, že najít viníka potrvá jen hodiny, zároveň vyloučil vinu chemičky Deza z Agrofertu.
Úklid ekologické katastrofy na Bečvě.
Úklid ekologické katastrofy na Bečvě. | Foto: ČTK

Horké chvíle zažíval ve středu kolem poledne ministr životního prostředí a zároveň místopředseda hnutí ANO Richard Brabec.

Zejména opoziční poslanci se na něj už dlouho "chystali" kvůli tomu, že po více než měsíci není vůbec jasné, kdo zavinil v neděli 20. září otravu Bečvy kyanidem. Navíc ministr Brabec velmi záhy po otravě tvrdil, že viník bude velmi rychle odhalen. A zároveň hned vyloučil, že by tímto viníkem mohla být společnost Deza z holdingu Agrofert. Firma patří do svěřenského fondu Brabcova stranického šéfa Andreje Babiše, sám Brabec v Agrofertu před vstupem do politiky pracoval.

"Ve spolupráci s policií nyní pátráme po původci znečištění. Věřím, že kriminalisté viníka během krátké doby odhalí a ten bude exemplárně potrestán," napsal ministr 24. září k jedné z největších ekologických katastrof poslední doby, kdy uhynuly desítky tun ryb. Následně ještě dopsal: "Teď, když víme, že šlo o kyanidy, věříme, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin."

K případu se ještě vrátil například 1. října, kdy napsal na Twitter: "K brífinku k otravě kyanidem v Bečvě: Policie aktuálně prověřuje firmy v areálu Tesla Rožnov, odkud vede kanál do Bečvy. Těm, kteří se tuhle katastrofu snažili zneužít před volbami: Firmu DEZA jako původce znečištění už dříve vyloučily policie i ČIŽP."

Když se ministr Brabec připojil ve středu 4. listopadu přes video k jednání poslanců, hned několik otázek mířilo k tomu, proč se takto vyjadřoval a jak je možné, že veřejnost dodnes neví podrobnosti k případu a zda stále trvá na nevině společnosti Deza.

"Pane ministře, je možné Dezu stále vyloučit jako viníka otravy? Stačí mi odpověď ano-ne. Prosím alespoň na toto odpověď," ptala se například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

A další poslanci poukazovali na to, že jednoho z rybářů, který oznamoval otravu řeky, policie vyslechla až nyní, po více než měsíci. "Měli bychom udělat vše pro to, aby se kauza došetřila. Pokud ale hlavní svědek je kontaktovaný až po 42 dnech, tak to není úplně standardní postup. A k tomu dostal zákaz se veřejně vyjadřovat," upozorňoval poslanec Pirátů František Elfmark.

Ať je jednání utajené, požadovala poslankyně ANO

Richard Brabec na tyto a další otázky odpovídal, ale zároveň prohlašoval, že nemůže být příliš konkrétní, protože nechce žádným způsobem narušit vyšetřování policie. V některých momentech bylo cítit, že se mu přístup poslanců nelíbí. 

"Vážení, já se chci hlavně zeptat, jestli je toto vyšetřovací komise. Jo? Protože, nezlobte se, začíná mi to tak připadat. Já rád odpovím na ty věci, ale to už jde do takových detailů, že na většinu věcí nemůžeme reagovat. Tady je připojeno x novinářů, toto je živý spis, který vyšetřuje policie. Opravdu si myslíte, že to je normální?" ptal se Brabec, který slíbil, že novináři se s ním můžou spojit jinak.

"Ale prosím, akceptujte to, že nemá smysl se prostě teďka ňahňat v nějakých detailech, pokusím se vám na řadu věcí odpovědět, ale byl bych byl rád, abychom se drželi ve statutu výboru a ne vyšetřovací komise. Protože mi připadá, že to je vyšetřovací komise," prohlásil Brabec a argumentoval, že policejní spis je stále ještě živý a viník se hledá. Předsedkyně výboru ho následně ujistila, že rozhodně o nějaké vyšetřování nejde.

Novináři jednání mohli sledovat, a to přes video, ale nikdo z nich se nedostal k pokládání otázek. Brabcova stranická kolegyně Eva Fialová se na úplném začátku jednání pokusila novináře vyloučit.

"Vzhledem k tomu, že tuto věc projednává policie, a veškeré informace, které by tu mohly padnout, by mohly být použity na zmaření vyšetřování, tak žádám o to, aby z toho bodu nebyl veden záznam ani nebyl uveřejňován. Aby to bylo v utajeném režimu," tvrdila.

Členové výboru proto hlasovali, kdo je pro tuto formu jednání. Poté předsedkyně výboru Dana Balcarová (Piráti) oznámila, že z jednání se pořídí záznam, ale nebude zveřejněný na webu. Novináři dál jednání sledovali, což se Fialové nelíbilo. "Budu si na vás stěžovat mandátovému a imunitnímu výboru," pronesla k Balcarové, která podle ní měla účasti novinářů a dalších zamezit. "Chtěla jsem neveřejné zasedání. Mám právo podat stížnost na mandátový a imunitní výbor ať to celé prošetří. Kdybych věděla, že jsou napojeni novináři a neziskovky, tak bych se ozvala. Dám stížnost," opakovala.

Několik poslanců se ale předsedkyně výboru zastalo a kritizovalo ministra i poslankyni ANO za snahu informace ututlat. "Nezaznělo tady vůbec nic, co by mohlo ohrozit vyšetřování, nerozumím této nervozitě ministerstva a dalších. Určitě to žádné vyšetřování neohrozí," řekl poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský. 

Jelikož ale viník znám není a objevuje se celá řada informací, chtěli poslanci vysvětlení přímo od ministra Brabce. Na jednání celé sněmovny v minulém týdnu, kdy byl tento bod na program zařazený, ministr nepřišel. Pár hodin před začátkem se omluvil s odkazem na údajnou nemoc. Poslanci jej tedy pozvali na středeční jednání výboru pro životní prostředí. A někteří jej přímo vybízeli, aby rozhodně přišel.

"Máte asi velmi malou důvěru v jednání státních orgánů, když tvrdíte, že veřejné projednání by je mohlo ovlivnit," přidala se předsedkyně TOP 09 a ohradila se i proti slovům ministra, že její dotazy a veřejné projednávání může ohrozit výsledek vyšetřování. "Nechci si nechat líbit osočení, že my něčemu zamezujeme," řekla. 

Brabec nejdřív vinu Dezy vyloučil, teď už se vyjadřovat nechce

Pokud jde o konkrétní informace, které by vnesly více jasno do samotné otravy Bečvy, zazněl od ministra jeden konkrétní termín. "Policie si zadala zpracování znaleckých posudků a další rozbory mnoha desítek odebraných vzorků. Předpokládám, že jí je předaly všechny strany. Podle mých informací by znalecké posudky měly být předloženy 20. prosince," řekl Brabec, který stejně jako ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss, několikrát prohlásil, že vše je na policii a oni nemají o viníkovi žádné informace.

"Nepochybujte ani na okamžik o tom, že chci, aby se tato věc došetřila a viník byl potrestaný. Padni komu padni. Vůbec si nepřipouštím, že by se to nepovedlo. Nechme pracovat kompetentní orgány," vyzýval několikrát Brabec. Sám ale připouštěl rozčarování z pomalého postupu policie. "Jsem nešťastný jako vy, že vyšetřování nešlo rychleji. Je to ale složitý případ. Nemám pochybnosti o postupu policie. Musí se to došetřit a viník najít. Nesmí se nechat veřejnosti pochybnosti," ubezpečoval ministr životního prostředí. Podle svých slov má některé další informace, ale nesmí je říci.

K možnému podílu společnosti Deza, kterou dříve z okruhu podezřelých vylučoval, nyní řekl, že tehdy jen vycházel z výsledků policejního vyšetřování. Tentokrát se k jejímu podílu vyjadřovat příliš konkrétně nechtěl.

"No, já bych si s tím vyloučením Dezy, nebo nevyloučením Dezy, bych v této chvíli, prosím, řekl, jednu poznámku. My jsme se k tomu vyjadřovali v souvislosti, kdy policie sama řekla, že nalezla ten výpustný kanál v Juřince a oklikou se došlo k tomu, že v Juřince Deza kanál nemá. A my jsme to z těchto důvodů řekli, my jsme tlumočili veřejné sdělení policie na Twitteru. Jestli má policie od té doby nějaké jiné varianty scénáře, tak to já opravdu nevím," uvedl Brabec. "Nemůžeme spekulovat o absolutně žádné variantě. Tady není nikdo, kdo by obhajoval Dezu nebo někoho jiného, zda se k tomu Deza vyjádří, je zcela na jejím rozhodnutí," dodal.

Litoval ale toho, že sliboval vyšetření během pár hodin. "Omlouvám se všem za to, že jsem si dovolil vyjádřit tuto víru ve svém vyjádření na Twitteru. Dneska bych si za to dal facku, ale já jsem byl tehdy opravdu tak optimistický. Mrzí mě, že to tam padlo, věřil jsem v to a vadí mi, že to trvá tak dlouho," sdělil poslancům.

Ti kvitovali alespoň to, že se zasedání jejich výboru účastnil. Když měla totiž o Bečvě jednat minulý pátek celá sněmovna, ministr se omluvil, že kvůli zdravotním problémů nemůže přijít. Proto už den před zasedáním výboru mu adresovala předsedkyně TOP 09 následující veřejný vzkaz: "Pane ministře, na výboru pro životní prostředí zítra máme bod 'Aktuální informace k otravě kyanidem na řece Bečvě'. Ráda bych Vás veřejně pozvala na toto jednání. Pevně věřím, že si uděláte čas. Zjištění jsou tak závažná, že je Vaše účast velmi žádoucí."

Opoziční poslanci chtějí, aby se otravou řeky Bečvy zabývala také celá sněmovna. Proto někteří žádali Brabce, aby přislíbil, že v hnutí ANO prosadí podporu pro zařazení tohoto bodu. Klub ANO má totiž zdaleka nejvíce poslanců, takže postoj tohoto klubu často rozhoduje o tom, co sněmovna bude projednávat a co schválí.

"Nemám problém s tím, aby o tom jednala sněmovna. Ale nemůžu vám zaručit, že se na tento bod dostane. Mám zájem, aby se ten bod projednal, ale mám podezření, že chce z toho někdo dělat politikum," reagoval ministr a doplnil, že by stejně nemohl říci více než nyní na výboru.

Kyanid zabíjel během pár minut

Podle dosavadního vyšetřování se začal kyanid šířit vodou v neděli 20. září. Postupoval od Choryně na Vsetínsku až do Přerova v délce 38 kilometrů. Rozpustné kyanidy popsala mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová jako prudké jedy, které na vzduchu vlivem vlhkosti a oxidu uhličitého a také v kyselém prostředí uvolňují rovněž prudce jedovatý kyanovodík. "Smrtelná dávka kyanidu je 200 miligramů v pevném skupenství či jako roztok, smrt přichází během několika minut," vysvětlila.

Od té doby případ zkoumají policisté, kteří zatím naposledy oznámili, že čekají na posudky. "Budou trvat několik týdnů," upozornila 29. října policejní mluvčí Zlínského kraje Lenka Javorková. Ministr Brabec vyzval policii, aby co nejdříve případ vyšetřila.

Mezitím se případu intenzivně věnují média. Hodně pozornosti vzbudil článek Deníku Referendum s titulkem "Otrávila Bečvu DEZA? Jiné výklady nedávají smysl. Úřady zatloukají a klamou." Jeho autoři kromě jiného zmiňují možnost, že nakonec nebude viník možná vůbec odhalen. "Pořád doufáme, že pachatele odhalíme. Samozřejmě s tím, jak čas běží, se pravděpodobnost dopadení snižuje," přiznal webu dozorující státní zástupce Petr Bareš ze vsetínského státního zastupitelství.

Případu pozorně sledují také Hospodářské noviny, které rovněž upozornily na nebezpečí, že viníka se veřejnost nemusí dozvědět. "Šance najít viníka otravy Bečvy klesá. Policie po něm pátrá už tři týdny a jedy mezitím zmizely," napsaly HN už 9. října. Podle autora článku šetření havárie stále více připomíná první stránky detektivek Agathy Christie. "Podezřelých je mnoho, k usvědčení pachatele je ale stále daleko. V případě řeky otrávené kyanidy navíc stopy rychle mizí a šance najít viníka s časem klesá," varoval.

Detailně se na otravu Bečvy podívali také tvůrci pořadu Reportéři ČT. "Přibývá pochybností o postupu úřadů. Rybáři jsou přesvědčeni, že jedovatý kyanid unikl do řeky jinde, než úřady tvrdí," zaznělo mimo jiné v pořadu.

Rybář: Bečva je mrtvá, nedokážu se s tím vypořádat. Policie se mnou mluvila až dnes

Pohled na ryby, které se snažily kyanidu uniknout, byl děsný. Je to jedna z nejhorších katastrof, popisuje Stanislav Pernický. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy