Najít viníka otrávení Bečvy bude těžké, kyanid se rychle rozpouští, říká ekolog

ČTK ČTK
15. 10. 2020 12:44
Bude už těžké hledat viníka ekologické katastrofy na řece Bečvě, pokud Česká inspekce životního prostředí a policie nemají indicie z dříve odebraných vzorků, řekl Jindřich Petrlík, šéf programu Toxické látky a odpady ekologické organizace Arnika. Kyanidy se podle něj ve vodě rychle rozpouštějí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přitom dříve označil odhalení viníka za otázku hodin.
Foto: ČTK

Úhyn desítek tun ryb v Bečvě způsobil kyanid. Ministr Brabec na začátku října řekl, že látka mohla pocházet z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm.

"Problém je, že v havárii jsme tak daleko. Kyanidy se poměrně rychle rozpouštějí ve vodách, reagují. Pokud nejsou indicie z těch vzorků, jež odebrala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) po havárii, tak se obávám, že teď jejich hledání už bude záležet jenom na svědectví konkrétních lidí z konkrétních provozů. Ale dohledat to na základě nějakých stop kyanidů bude podle mě složité," poznamenal Petrlík.

Podle něj pozornost zprvu upoutala chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert. "Protože vykazuje dlouhodobě kyanidy ve vypouštěných vodách," řekl. ČIŽP i policie to ale podle Brabce vyloučily, vinu odmítla i chemička. Do areálu bývalé Tesly v Rožnově podle něj vedla jiná indicie. "Když jsme se podívali na seznam kyanidových havárií v České republice, tak právě z Rožnova došlo k úniku kyanidů v roce 1979," uvedl Petrlík.

"Je otázka, jestli to je nějaký ze stávajících provozů, které tam jsou, které mohou používat kyanidy v té své technologii, nebo jestli nemohlo jít o nějaké staré zásoby, které tam zůstaly a které se nedopatřením nebo úmyslně mohly dostat do odpadních vod," dodal. Jednou z možností je, že někdo objevil v areálu starý sud a namísto toho, aby jej předal k odborné likvidaci, zbavil se jej tímto způsobem, míní.

Mrtvá řeka

Kyanid zasáhl více než třicetikilometrový úsek Bečvy z Valašského Meziříčí až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se podle Povodí Moravy podařilo naředit i zvýšením odtoků z přehrad. V případu padlo několik trestních oznámení.

Co se týče látek nebezpečných pro vodní organismy, nejvíc jich loni podle dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ) vypustila společnost MS technik právě v Rožnově. Meziročně se v celé ČR podle Petrlíka zvýšilo množství takových látek vypuštěných do vody zhruba o devět tun.

Podle údajů Arniky nejvíce kyanidů loni vypustila čistírna odpadních vod v Ostravě, která pravděpodobně přijímá odpadní vody z místních metalurgických provozů. DEZA je pátým největším znečišťovatelem vod kyanidy, loni jich vypustila do Bečvy o 30 kilogramů více oproti roku 2018.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy