Praha/Bellinzona (Švýcarsko) - Švýcarský soud odmítl žádost o odblokování zlata v hodnotě 27,7 milionů švýcarských franků (asi 626 milionů korun) patřícího společnosti kontrolované českým finančníkem Pavlem Tykačem, které švýcarské úřady obstavily před dvěma lety. Tykač to zatím nekomentoval.
Podle výnosu tribunálu z 5. června existuje podezření, že zlato bylo nakoupeno za peníze pocházející z podezřelých transakcí kolem CS fondů. Soud osoby a firmy označuje písmeny, ale z aktů uvedených ve výnosu vyplývá, že jde o Tykače a CS fondy.
Podle verdiktu vše začalo v červenci 2012, kdy se na švýcarský úřad prověřující podezření na praní špinavých peněz obrátila jedna banka v Curychu v souvislosti s aktivy ve výši 46 milionů švýcarských franků na kontě společností patřících Tykačovi.
880 kilo zlata
Podezření banky vzbudila klientova snaha převést 880 kilogramů zlata. Banka zároveň upozornila, že Tykač je v ČR vyšetřován.
Týden po oznámení banky začala švýcarfská federální prokuratura případ vyšetřovat a obstavila všechny zmíněné prostředky. Bylo mezi nimi například 1 760 prutů ve zlatě, každý o hmotnosti 500 gramů, celkem v hodnotě 37,3 milionů švýcarských franků. V listopadu téhož roku prokuratura rozhodla, že nechá obstavené zlato v hodnotě 27,7 milionů franků, ostatní zablokovaná aktiva uvolnila.
Podle prokuratury je pravděpodobné, že peníze ilegálně získané z CS fondů byly použity na nákup české důlní společnosti, nástupkyni Mostecké uhelné.
Podle soudu bylo z CS fondů v roce 1997 ilegálně vyvedeno 71 milionů německých marek, tedy asi 1,23 miliardy korun. Z této částky Tykačovi údajně připadlo nejméně 20 milionů marek, píše se ve verdiktu. O této částce mluvil v únoru 2012 před českým soudem podnikatel František Bušek, který tehdy prohlásil, že CS fondy tuneloval společně s Tykačem.
Prokuratura vzala za základ částku 20 milionů marek, kterou převedla na švýcarské franky podle kurzu z 11. března 1997. K této částce pak připočetla úroky a došla ke zmíněné částce 27,7 milionů švýcarských franků.
Tykačova společnost se proti obstavení ihned odvolala s tím, že původ prostředků je legální, pochází z dividend dalších společností a nijak nesouvisí s penězi z CS fondů. Stejně tak připomněla, že české soudy loni a letos odmítly obstavit Tykačovi majetku kvůli vyšetřování CS fondů.
Soud: Prostředky mohly pocházet z trestné činnosti
Soud v Bellinzoně ale uvedl, že české soudy nerozhodovaly o meritu věci, ale o obstavení Tykačova majetku. Není prý proto možné vyloučit, že tyto prostředky pocházely z předcházející trestné činnosti, uvedl verdikt.
Soud připomíná, že podezřelá aktivita kolem zlata v curyšské bance, která vedla švýcarské úřady k akci, se odehrávala v době, kdy česká prokuratura připravovala obnovení vyšetřování CS fondů.
Podle soudu se tato okolnost nezdá bezvýznamná. Krok, na který banka upozornila, mohl ztížit vystopování těchto aktiv, uvádí rozsudek.
Dokud přetrvávají pochyby o legálním původu prostředků, je ve veřejném zájmu, aby zůstaly v rukou justice, uvádí soud. Vyzval nicméně prokuraturu, aby Tykače co nejdřív vyslechla.