Svoboda i plýtvání penězi. Tak vidí Češi Evropskou unii

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2014 14:07
Pocit sounáležitosti v Evropě vytváří hlavně sport, míní Češi
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Evropská unie pro téměř polovinu Čechů znamená svobodu cestování, studia a práce. Zhruba třetina v ní ale vidí také plýtvání penězi a byrokracii. V tomto směru byli Češi kritičtější v porovnání s průměrem v celé Unii.

Vyplývá to z výsledků posledního průzkumu Eurobarometr, které v pondělí zveřejnilo zastoupení Evropské komise v Praze.

Výsledky průzkumu podle Iva Šlosarčíka z Institutu mezinárodních studií Karlovy univerzity nijak výrazně nevybočují z předchozích zjištění. Češi od EU očekávají svobodný prostor pro individuální aktivity.

"Zároveň od EU nechtějí, aby jim stanovila standardy, regulace, aby jim říkala, co mají dělat," uvedl při představení průzkumu Šlosarčík. Na druhé straně ale očekávají, že Unie bude patřit ke garantům ekonomické prosperity. V průzkumu mu chyběl větší důraz na prosazování českých zájmů v rámci EU.

Za občany EU se sice považuje nadpoloviční většina Čechů (55 procent), ale v žebříčku celé evropské osmadvacítky to představovalo až 22. místo. Odpovídá tomu i zjištění, že 48 procent dotázaných se cítilo být pouze občanem ČR, což řadilo Česko na šestou příčku v četnosti těchto odpovědí v rámci EU. Českým občanem a Evropanem se cítilo být 47 procent dotázaných.

Institucím věří polovina Čechů

O něco vyšší v porovnání s průměrem EU byla podle průzkumu důvěra Čechů v evropské instituce. Evropskému parlamentu důvěřovalo 45 procent dotázaných (39 procent v rámci celé EU), Evropské komisi 42 procent (32 procent v EU) a Evropské centrální bance 49 procent (34 procent v EU).

Pozitivní odpovědi podle autora hodnotící zprávy Vojtěcha Hündla poskytovali především mladí, lidé s vyšším vzděláním a příjmy. Negativně vnímali EU zejména senioři a nezaměstnaní a nízkopříjmové vrstvy.

Pro největší část české populace (43 procent) je největším problémem EU řešení ekonomické situace. Hlavním cílem by pak mělo být zvýšení úrovně všech občanů Unie, což si myslí 29 procent dotázaných, a také posílení hospodářského růstu.

"EU pro nás znamená především historický a kulturní odkaz, než nějakou ekonomickou nebo politickou sílu," podotkl Hündl. Češi i podle průzkumu patří k největším skeptikům ohledně společné měny.

EU stmeluje sport

Ojedinělí byli Češi v odpovědi na otázku, co vytváří v Evropě pocit sounáležitosti. Nejvíce (29 procent) uvádělo, že sport. "V tom jsme unikátní v rámci Evropy," uvedl Hündl. Až na dalších místech skončily v četnosti odpovědí kultura, historie a společenské hodnoty.

V porovnání s obyvateli ostatních států EU byli Češi také častěji přesvědčeni o tom, že EU nejlépe charakterizuje osobní svoboda. Naopak nejméně byli přesvědčeni o tom, že EU charakterizuje péče o lidská práva.

Průzkum loni v listopadu provádělo konsorcium TNS Opinion & Social. Dotazováno bylo přes 32.000 Evropanů, z toho v Česku tisícovka jeho občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy