Na pražské Národní třídě, kde v roce 1989 tehdejší veřejná bezpečnost násilně potlačila demonstrující studenty, položí květiny a zapálí svíčky politici, uctít památku protestů zde může i veřejnost. Národní třída bude po celý den patřit studentské slavnosti, jejíž součástí budou výstavy, pouliční představení, koncerty nebo brunch na podporu samoživitelek. Uskuteční se tam také debaty k prezidentským volbám nebo ruskému útoku na Ukrajinu.
Symbolicky v 17:11 hodin zazní i hymna sametové revoluce Modlitba pro Martu z balkonu Paláce Metro, kterou během protestních dní před 33 lety zpívala Marta Kubišová. Půjde už o devátý ročník oslav s názvem Korzo Národní, které zajišťuje spolek Díky, že můžem. Připravuje také autorské instalace nebo divadelní představení.
Nezisková organizace Post Bellum, která zaznamenává vzpomínky pamětníků na historické momenty minulého století, ocení pět pamětníků Cenou paměti národa. Mezi oceněnými budou například Marie Henzlová, která za druhé světové války podporovala protinacistické partyzány, Pavel Eli Vaga, který se ve dvanácti letech ukrytím v horách vyhýbal nacistickému transportu židů nebo Marie Susedková, kterou komunisté poslali na dva a půl roku do pracovního tábora za pouhé předání dopisu.
Letos ocení také Myroslava Marynovyče, ukrajinského disidenta, který také skončil na sedm let za svou protikomunistickou činnost v pracovním táboře a dalších pět let ve vyhnanství. Předávání cen se zúčastní i lídryně běloruské demokratické opozice Svjatlana Cichanouská.
Pietní akce v Praze budou i před Hlávkovou kolejí, kde budou připomínat oběti nacistického pronásledování českých vysokoškolských studentů v roce 1939. Zástupci univerzit si zde připomenou studentskou demonstraci, která byla v roce 1989 zorganizovaná právě na výročí uzavření vysokých škol před válkou a která vyústila v sametovou revoluci.
Karnevalový průvod zároveň s protivládní demonstrací
Prahou projde i karnevalový průvod Sametové posvícení. Vyjde z Kampy a bude pokračovat přes Národní třídu a Staroměstské náměstí. Karnevalové masky připravovali čeští a ukrajinští studenti, žáci a výtvarníci. V Chrámu Panny Marie Sněžné bude dopoledne mše k 33 letům svobody Česka, kterou odslouží pražský arcibiskup Jan Graubner.
Na Václavském náměstí pak bude Koncert pro budoucnost. V Praze také zítra vyvrcholí stávka vysokoškolských studentů za klima. Pochodem vyjdou z náměstí Jana Palacha a přes Národní třídu zamíří k sídlu vlády. Před Strakovou akademií pak symbolicky předají své požadavky vládě. V poledne na Pražském hradě proběhne slavnostní střídání stráží. Zazní i česká hymna v podání Hudby Hradní stráže.
Na výročí jsou naplánované i demonstrace, například Hnutí PES ohlásilo demonstraci proti vládě Petra Fialy (ODS). Požadují jeho demisi. Další protivládní demonstrace půjde průvodem z Opletalovy ulice k budově České televize, kde budou účastníci požadovat možnost vystoupit ve vysílání televize. Další demonstraci s názvem Demonstrace proti drahotě pořadatelé zrušili, měla se konat na Malostranském náměstí.
Vzpomínkové akce se mimo Prahu uskuteční také v krajských a několika okresních městech. V Kutné Hoře bude studentská oslava a odhalení lavičky Václava Havla. V Karlových Varech připravila Paměť národa a místní spolky oslavy 17. listopadu. V Ústí nad Labem se koná průvod a také zazní Modlitba pro Martu.
V Brně budou dvě vzpomínkové akce, jedna na náměstí Svobody a druhá před krajským úřadem. Zároveň bude probíhat i demonstrace proti válce, fašismu a rasismu. Organizuje ji spolek Brno Tým a akci prohlašuje za apolitickou, má upozornit na zhoršující se situaci především ve vyloučených lokalitách Česka.