Ústí nad Labem - U krajského soudu v Ústí nad Labem svědci popisovali možná pracovní pochybení Věry Marešové, která čelí obžalobě z vraždy šesti pacientů jednotky intenzivní péče v Lužické nemocnici v Rumburku.
Jako sestra byla údajně málo empatická, práce ji moc nebavila. Marešová, které hrozí doživotí, vinu odmítá. Hlavní líčení pokračuje v srpnu.
Pátý den procesu u soudu nejprve vypovídal lékař Jan Novák, který popsal jeden problém s obžalovanou. "Po její (Věry Marešové) službě byl nalezen pacient v bezvědomí," uvedl.
Jako pochybení bývalé sestry označil to, že nereagovala na změnu stavu pacienta a nepřivolala lékaře.
U pacienta nastala podle svědka hypoglykémie (pokles hladiny cukru v krvi). "Na pochybení jsem reagoval tak, že je potřeba zjistit, co a jak se stalo. Pak mi bylo řečeno, že je to kázeňsky vyřešeno," řekl lékař. Stav u pacienta mohl podle něj nastat mimo jiné chybným podáním inzulinu.
Chyběla jí empatie, byla tvrdá
Marešovou označil doktor za sestru, která nebyla k pacientům vstřícná, chyběla jí empatie, byla k lidem tvrdá. Podobně se vyjadřovali i další svědci.
"Pacienti ji nezajímali," uvedla svědkyně, která zpracovávala chorobopisy. Jiná zdravotní sestra popsala případ, kdy našla při noční službě s Marešovou vyvěšený telefon, na který zvonili pacienti oddělení.
O chybném podání morfia obžalovanou mluvila u soudu další svědkyně. "Rozdíl byl v podání množství i způsobu aplikace morfia mojí mamince, která ležela na oddělení," řekla zdravotní sestra.
"Měla dostat látku pod kůži a dostala ji do žíly," doplnila. Případ prý s Marešovou řešila. "Řekla mi, co bys chtěla, vždyť máma stejně za chvíli umře," řekla zdravotní sestra.
Poslední dnešní svědkyně popisovala také spavost pacientů po službách obžalované.
Zabíjela vysokými dávkami draslíku
"Pak se našly i ampule s tišícími léky," uvedla. "Dávala jim (pacientům) to (tišící léky) sama od sebe, aby si ulehčila práci," řekla svědkyně Svobodová. Stejný motiv údajných šesti vražd uvádí i obžaloba.
Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky.
Hlavní líčení bude pokračovat v polovině srpna výslechem dalších svědků. Teprve poté budou předvoláni soudní znalci.
Rozsudek v srpnu pravděpodobně nepadne. Ještě před pokračováním procesu bude soud rozhodovat o setrvání Marešové ve vazbě.