Svědek v kauze lihové mafie: Taktiku určoval Březina

ČTK ČTK
13. 5. 2014 14:55
Blízký spolupracovník Radka Březiny u soudu vypověděl, že s sebou vozil 50 tisíc korun na úplatky pro celníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Celní správa České republiky

Olomouc - Činnost lihové mafie v úterý u olomouckého krajského soudu podrobně odkryl blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč. Změnil tak svou původní výpověď.

Soudu poskytl informace o ovlivňování svědků, okolnostech kolem budování ukrytých skladů i o samotných obchodech s nelegálním lihem.

Po Tomáši Březinovi je to již druhý člověk, který se rozhodl spolupracovat a podrobně vypovídat. Proces týkající se nelegálních skladů s lihem pokračuje do pondělí.

Na Kaláče byl napsán areál ve Stojčíně na Pelhřimovsku, kde našli policisté přes milion litrů nezdaněného lihu. Kaláč uvedl, že dostával pokyny, jak má vypovídat, od Radovana Dalajky (bývalý šéf společnosti Morávia-Chem) a manželky Radka Březiny Stanislavy.

50 tisíc korun na úplatky pro celníky

U soudu vypověděl, že má z Březiny strach. "Rozhodl jsem se vypovídat podle pravdy a využít statutu spolupracujícího obviněného," uvedl Kaláč, který je v souvisejícím trestním stíhání v takzvané lihové mafii obviněn. Soudce ho upozornil, že za dosud uváděné nepravdivé informace může být stíhán i v tomto případě.

Kaláč byl hlavním řidičem kamionů, které navážely do utajených skladů nelegální líh. S sebou prý vozil zhruba 50 tisíc korun na úplatky pro celníky. Sám se na pokyn Radka Březiny staral o vybudování největšího nelegálního úložiště ve Stojčíně.

"Líh jsme vozili z Morávia-Chem v nočních hodinách. Tuto taktiku určil Radek Březina. Souběžně se Stojčínem probíhal návoz ve Valašském Meziříčí. Poté následovaly návozy Duchcova a od roku 2008 areálu v bývalé sladovně v Olomouci," uvedl Kaláč.

Příkazy prý dostával od bratrů Březinových či od jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka. Sháněl i zákazníky, ke kterým nezdaněný líh putoval. Šlo prý o firmy v Česku i na Slovensku. Cena za litr nezdaněného lihu se prý pohybovala podle odebraného množství od osmašedesáti do šestaosmdesáti korun.

Smazání dluhu za křivou výpověď u soudu

Na Kaláče opakovaně u soudu poukazuje Tomáš Březina, který se také rozhodl podrobně vypovídat. Snaží se tím dostat u soudu nižší trest, který mu v sazbě od pěti do deseti let hrozí. Řekl například, že Kaláč měl touto prací získat majetek v hodnotě až deseti milionů korun. Kaláč to popřel.

Ovlivňování svědků před soudem přiznal i správce řady Březinových objektů Jaroslav Takáč. "Navštívil mě člověk z okruhu Radka Březiny a donesl mi papír, kde bylo napsáno, že si nemám vzpomenout na nějaká jména," uvedl v úterý svědek.

V souvislosti s nálezem lihu v olomouckých sladovnách mu také Březina údajně řekl, že pokud jej svou výpovědí nepoškodí, může být upraven nebo smazán jeho dluh ve výši 150 tisíc korun.

Březina se před olomouckým soudem společně se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně a ve Valašském Meziříčí.

Daňový únik byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Případ však úzce souvisí i s dalším trestním stíháním, v němž je obviněno patnáct lidí. Ve středu před soudem stane otec bratrů Březinových Vladimír či jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga.

 

Právě se děje

Další zprávy