Praha - Tvůrci nové verze občanského zákoníku ustupují od původního záměru, že by stát přestal uznávat církevní sňatky.
Ustanovení zákona, kvůli němuž by novomanželé po obřadu v kostele museli na rozdíl od nynějška ještě na civilní úřad, vyvolal silný odpor církví i křesťanskodemokratických politiků.
Ministerstvo spravedlnosti dostalo kvůli tomu v připomínkovém řízení řadu námitek a ministr Pospíšil chce, aby nynější úprava sňatků zůstala zachována.
"Ministerstvo spravedlnosti v současnosti zapracovává došlé připomínky, mezi nimiž bylo i zachování možnosti církevního sňatku v současné podobě. Tuto variantu zastává i ministr Pospíšil," uvedla mluvčí resortu spravedlnosti Zuzana Steinerová.
Souvislosti: Lidovci hrozí potopením zákoníku. Kvůli sňatkům
Návrh zákoníku obsahoval kromě monopolu státu na uzavírání manželství ještě druhou variantu: ta počítala s tím, že by oddávat mohli duchovní všech církví a nejen vybraných, jako je tomu nyní.
Právo oddávat má dnes pouze devatenáct z nich.
Svatby v kostele? Buď všechny církve, nebo žádná
Vedoucí týmu právníků, kteří zákoník vytvořili, profesor právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Karel Eliáš uvedl, že snahou autorů zákona bylo vytvořit spravedlivější systém - právo oddávat by měly buď všechny církve, nebo žádná.
"Rád bych ale zdůraznil, že tyto změny nebyly naším nápadem nebo cílem. Postupovali jsme podle schváleného věcného záměru zákona a pokynů legislativní rady vlády z doby premiéra Miloše Zemana," vysvětluje Eliáš.
Na něj a Michaelu Zuklínovou z Právnické fakulty Univerzity Karlovy se totiž snáší kritika za to, že chtějí církvím pravomoc oddávat vzít.
Katolické církvi se nelíbí ani další související změny v zákoně. Například fakt, že v návrhu nejsou jako účel manželství zdůrazněny děti a jejich výchova. Církev se ohradila i proti tomu, že zákoník dává podobná práva jako mají manželé i lidem žijícím v registrovaném partnerství.
Lidé by měnili svatby a byty
Právě ke změnám rodinného práva se vyjadřovalo nejvíce občanů v rámci připomínkového řízení, které skončilo poslední den v srpnu.
"Připomínky od jednotlivých resortů jsou velmi různorodé. Nejčastější připomínky směřují k rodinnému právu a k obecné části, tedy k části upravující statusové věci. Připomínky od veřejnosti velmi často směřují k alternativám sňatků či k nájmu bytu," uvedla Steinerová.
Ministerstvo je bude zpracovávat během října a listopadu. Podle Steinerové jsou paragrafy týkající se manželství ty, které by se mohly změnit. "Dá se např. předpokládat, že budou při zapracování zohledněny připomínky týkající se uzavírání sňatků. Konkrétnější informace však bude možné uvést až po samotném zapracování připomínek," dodala.
Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že návrh nového občanského zákoníku bude do konce roku předložen vládě k projednání.
Čtěte více: