Česko chystá revoluční změnu práva. Dotkne se každého

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 6. 2008 19:18
Nový občanský zákoník nahradí normu z roku 1964
Po trestním zákoníku posílá Pospíšil do legislativního procesu další klíčovou normu - občanský zákoník.
Po trestním zákoníku posílá Pospíšil do legislativního procesu další klíčovou normu - občanský zákoník. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - "Je to největší legislativní dílo od vzniku České republiky." Tak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil představil nový občanský zákoník, na kterém od roku 2000 pracovaly desítky právníků.

Změna kodexu by se dotkla každého. Je to základní zákon, který upravuje soukromé právní vztahy občanů.

"Stejně jako u trestního zákoníku může každý poslat přes internet k zákoníku připomínky. Čas je na to do konce srpna," řekl Pospíšil.

Tvůrci kodexu chtějí posílit práva a vůli jednotlivců, oproti socialistickému zákoníku z roku 1961, který v novelizované podobě platí dodnes.

Více respektu k vůli člověka 

"Dělejte si, co chcete. Pokud z právního vztahu vznikne nějaký špatný následek, nese odpovědnost ten, kdo měl větší šanci věc ovlivnit. A pokud vznikne spor, je na soudech, aby ho spravedlivě vyřešily," shrnuje liberální přístup zákoníku hlava autorského týmu Karel Eliáš z právnické fakulty univerzity v Plzni.

Co by se mohlo s přijetím zákoníku změnit?

Větší váhu by dostalo slovo, respektive ústní slib. Vybrané smlouvy, třeba prominutí dluhu, by už nemusely mít písemnou podobu.

Zvíře už nebude věc

Stát se také chystá automaticky uznávat sňatky uzavřené u všech náboženských společností a církví, které u nás pravidelně působí. 

Zvířata konečně přestanou být věcmi. Zákon jim dá speciální právní postavení.
Zvířata konečně přestanou být věcmi. Zákon jim dá speciální právní postavení. | Foto: Jiří Kropáček

Na zvíře se už nový zákon nekouká jako na věc, má speciální právní postavení. Tak jak po tom roky volali ochránci přírody. "Podle současné právní úpravy je pes totéž co stůl. V novém zákoníku má zvíře speciální právní postavení a nelze s ním jako s věcí zacházet," vysvětluje Eliáš.

Lichva "přestane existovat"

Chystaný zákoník také nepřipouští lichvu. Ten, kdo si půjčí s nemravně vysokým úrokem, nebude muset takový úrok zaplatit. Sám lichvář by se musel zaplacení dožadovat u soudu. Lichva tak už nebude jen trestným činem, ale v podstatě nebude právně existovat.

"Platí to ale jen pro fyzické osoby, ne pro podnikatele," upozorňuje Karel Eliáš.

Nový zákoník má napravit i zjevné nelogičnosti toho minulého. Příkladem může být ustanovení, podle kterého může jeden z manželů kdykoli po rozvodu požádat druhého o výživné, ačkoli není žádný důvod, aby si nevydělával sám.

"To se změní. S žádostí o peníze se na bývalého manžela může ten druhý obrátit jen v případě, že se nemůže sám uživit z důvodů, které vznikly během manželství," vysvětluje Eliáš.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy