Podvádění otcové chtějí změnit občanský zákoník

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 7. 2008 17:28
Kukaččí paragraf prosazovali i do trestního kodexu
Je moje?
Je moje? | Foto: Martin Žucha

Praha - Muži trápící se otázkou "Je to dítě moje?" se snaží změnit klíčové normy českého práva.

V novém občanském zákoníku by podle nich měla být delší lhůta na to, aby manžel mohl otcovství popřít - šest let od narození dítěte. Nyní je to pouze šest měsíců.

"Praxe nás poučila o tom, že šestiměsíční lhůta pro popření otcovství je velmi nedostačující a není žádný logický důvod v tomto pokračovat, zvláště pokud státní zástupci argumentují ve smyslu ´alespoň nějaký otec, než žádný´ - jako by existovalo dítě, které nemá otce," píše se v textu připomínky, která v rámci připomínkového řízení k občanskému zákoníku dorazila na ministerstvo spravedlnosti.

České právo v tomto případě staví zájem dítěte a jeho zabezpečení nad zájmy otce. Příkladem může být případ otce dívky, kterému soudy roky nedovolovaly otcovství popřít, ačkoli testy DNA byly průkazné a sama dcera zrušení otcovství podporovala.

Více o tomto případu: Průlom: Český soud zbavil muže otcovství po 19 letech

Stejné téma se před rokem objevilo i v připomínkovém řízení k další klíčové normě - trestnímu zákoníku. Jeden z občanů navrhoval nový trestný čin "podstrčení dítěte", podle kterého by byly trestány ženy za to, že svému manželovi namluví lež o jeho otcovství. S návrhem ale neuspěl.

Čtěte více: Kukaččí paragraf? Lidé by měnili trestní zákoník

Máte připomínku? Ještě je měsíc čas

Připomínkové řízení k návrhu občanského zákoníku trvá už bezmála dva měsíce. Možnost vznést připomínky existuje ještě do konce srpna.

Zatím jich na ministerstvo přišlo 310.

"Potěšující je také to, že z celkového počtu připomínek je většina relevantní, konkrétně 275 připomínek. Z největší části jsou připomínky z oblasti dědického práva, dále pak z oblasti nájmu bytu, v nejmenší míře přicházejí připomínky k rodinnému právu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

V souvislostech: Nový občanský zákoník přehledně: co všechno změní?  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy