Většina české společnosti se považuje za milovníky přírody a klimatickou změnu nepopírá. Řešit by ji ale podle nich měla především vláda, a to ideálně hned či v blízké době. Ohledně konkrétních opatření však lidem chybí přesnější informace. Podporují dotace či čtyřdenní pracovní týden, vadily by jim příspěvky na elektroauta či uhelná daň. Vyplývá to z výzkumu, jenž zpracovaly STEM a Institut 2050.
Většinovou podporu má dvanáct opatření
Podle výsledků průzkumu by Češi podpořili dvanáct opatření pro boj se změnou klimatu. Souhlasí například s podporou využívání obnovitelných zdrojů energie, větším důrazem na železniční dopravu na úkor kamionové nebo zrušením dotací firmám, které vytvářejí velké množství emisí. Tato a další opatření měla v průzkumu více než 50procentní podporu. "Mix opatření, která mají podporu je různorodý. Lidé chtějí například i zamezit devastaci krajiny regulací. Dotace jsou tedy dobré, ale veřejnost by si přála i podrobnější plány, jak se bude postupovat," říká Krajhanzl.
Podle výzkumníků lidé souhlasí s opatřeními, která zahrnují dotace, příspěvky nebo jiné způsoby peněžité podpory od státu. "Naopak represivní opatření ve formě zákazů nebo poplatků a daní vykazují výrazně menší podporu," uvedli vědci. Autoři průzkumu se ptali na názor lidí na celkem 25 rozličných opatření, kterými lze bojovat s příčinami klimatické změny.
Podle nich česká veřejnost není obecně proti snaze státu bojovat s příčinami i důsledky globální změny klimatu. "Nejsnazší cesta vede přes peněžitou podporu a dotace, které jsou nejméně konfliktním tématem," uzavřeli výzkumníci.