Studenty pedagogiky na UJAK budeme brát jako kvalifikované, rozhodlo ministerstvo školství

ČTK ČTK
23. 9. 2015 17:26
Ministerstvo školství rozhodlo, že studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) budou ve školách i po vypršení akreditace, které podle všeho nastane 30. září, posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci. Počítá s tím, že tito lidé svá studia úspěšně dokončí na jiné vysoké škole.
UJAK.
UJAK. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Studenti speciální pedagogiky Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) budou ve školách i po vypršení akreditace, které podle všeho nastane 30. září, posuzováni jako kvalifikovaní pracovníci.

Vyplývá to ze stanoviska, které vydalo ministerstvo školství. Počítá s tím, že tito lidé svá studia úspěšně dokončí na jiné vysoké škole.

Pedagogové, kterým s koncem akreditace skončí studium na UJAK, se tak navzdory pauze před pokračováním na jiné univerzitě nemusejí bát výpovědi kvůli tomu, že jim chybí předepsaná kvalifikace.

Žádní nekvalifikovaní pedagogové

Podle zákona o pedagogických pracovnících nesmějí od ledna 2015 až na výjimky ve školách učit nekvalifikovaní pedagogové. Za kvalifikované jsou považováni i učitelé, kteří do konce roku 2014 zahájili studium.

Pokud by ale nestudovali, musel by ředitel na jejich místo vypsat výběrové řízení.

Podle ministerského stanoviska mohou přímou pedagogickou činnost i nadále vykonávat studenti, kteří zahájili do 31. prosince 2014 studium na UJAK a úspěšně ho dokončí v budoucnu.

"Kontinuita studia, které případně bude na Univerzitě Jana Amose Komenského Praha skončeno z důvodu skončení platnosti akreditace příslušného studijního programu, je zajištěna zákonem stanovenou možností pokračovat ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole," uvedlo ministerstvo.

Valachová: problémy lze překonat

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) se na tomto postupu shodla se školskými odbory. "Stanovisko MŠMT dává reálnou možnost, jak uvedený problém překonat, a to v souladu s platnou legislativou," uvedl v tiskové zprávě jejich předseda František Dobšík.

Ačkoliv povinnost zajistit budoucnost studentů má ze zákona samotný UJAK, ministryně v pátek kvůli nim jednala s děkany pedagogických fakult veřejných vysokých škol.

Z jednání vyplynulo, že by studenti UJAK usilující o přechod na jinou univerzitu museli skládat přijímací zkoušky a mohla by jim být následně uznána část studia.

Pro zhruba 500 učitelů, kteří si doplňují kvalifikaci, mají přitom veřejné vysoké školy ve vhodných oborech volných 400 míst. Někteří z dotčených studentů už uvedli, že toto jejich situaci neřeší.

Studenti svolali shromáždění

Na protest proti neprodloužení akreditace na sobotu svolali shromáždění před budovu ministerstva školství.

Setká se tam s nimi i ministryně Valachová, která je chce hlavně seznámit s možnostmi dalšího studia.

"Nemám důvod se demonstraci studentů vyhýbat, naopak chci se s nimi potkat a sdělit jim, co všechno jsem já i další kolegové z resortu učinili v této věci. Pro mě jsou klíčoví právě studenti, budoucí učitelé, které školství potřebuje," uvedla.

Ministerstvo školství podle zákona o vysokých školách nemůže akreditaci z vlastní iniciativy prodloužit.

Správní řízení ve věci rozhodování o žádosti UJAK o prodloužení akreditace do konce roku 2016 ale ještě nebylo definitivně skončeno. Akreditační komise UJAK vyčítá příliš vysoký počet přijatých studentů, kterému neodpovídá počet pedagogů.

Studenti navíc podle komise často nemají odpovídající praxi a vážné nedostatky jsou také ve vedení jejich diplomových prací, o které se nepřiměřeně často starají externisté.

 

Právě se děje

Další zprávy