UJAK v nejistotě: Komise o akreditaci nerozhodla

ČTK ČTK
17. 6. 2015 17:50
Předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková tento krok zdůvodnila tím, že komise nemá kompletní podklady o průběhu státnic.
Vladimíra Dvořáková.
Vladimíra Dvořáková. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Akreditační komise (AK) na zasedání, které skončilo ve středu, neprojednávala žádost Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) o prodloužení akreditací učitelsky i neučitelsky zaměřeného oboru speciální pedagogika do 31. prosince 2016 na dostudování stávajících studentů.

Informovala o tom předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková. Mluvčí UJAK Jan Červenka upozornil, že studenti tak zůstávají ve velké nejistotě. Platnost akreditací totiž byla v dubnu prodloužena jen do konce letošního září a o případném prodloužení se bude rozhodovat až v polovině září.

V žádostech o prodloužení akreditací, podaných letos 26. května, které UJAK zveřejnila na svém webu, škola žádala o zařazení k projednání na nejbližším zasedání Akreditační komise.

To se nestalo a ani to nikdo ze členů komise nenavrhl. Předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková to v pátek zdůvodnila tím, že na škole se stále konají státnice a komise ještě nemá kompletní podklady o jejich průběhu.

"Je pochopitelné, že chtějí mít veškeré podklady, ale na druhou stranu to studenty nechává ve velké nejistotě," komentoval to ve středu Červenka v rozhovoru. Pozastavoval se také nad tím, že škola se o projednávání své žádosti až v zářijovém termínu dozvěděla z médií.

Nikdo problémy nenašel

Univerzita prý zaslala Akreditační komisi veškeré podklady, které si vyžádala pro doplnění po dubnovém zasedání. Několikasetstránkové materiály zpracovala v požadovaném termínu do 15. května.

K žádosti o prodloužení akreditace přiložila také vyjádření odborníků z hodnotícího panelu i ministerstva školství k průběhu dubnových termínů státních závěrečných zkoušek. "Neshledali při nich žádný problém," poznamenal Červenka.

Prodloužení akreditace je zásadní nejen pro současné studenty prvního ročníku magisterského studia, kteří by v případě neprodloužení akreditace nemohli pokračovat. Důležité může být také pro studenty, kteří se snaží složit státnice. Nemuseli by totiž v případě neúspěchu v prvním termínu dostat šanci na opravu.

UJAK v žádostech o prodloužení akreditace upozorňovala na význam rychlého řešení situace. Ta je nepříjemná především pro učitele, kteří si na této škole doplňují kvalifikaci.

"Stávající situace s nejasnou perspektivou má velké psychologické a potenciálně i ekonomické a profesní dopady na většinu studentů v programu Speciální pedagogika, zejména pak na studenty v oboru Speciální pedagogika - učitelství.

Navzdory svému odpovědnému přístupu a splnění všech povinností nyní již několik měsíců žijí studenti ve stresu pramenícím z obav, zda a za jakých podmínek jim bude umožněno započaté studium dokončit," uvádí škola.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy