Studenti volili nejčastěji piráty. Ve Zlíně bodoval Okamura, na Karlovarsku PRO Zdraví a sport

Markéta Hronová Markéta Hronová, Martina Heroldová
22. 9. 2016 6:59
Studenti středních škol si vyzkoušeli volit v projektu Studentské volby, který od roku 2010 pořádá nezisková organizace Člověk v tísni. Letos se jich zúčastnilo přes 31 tisíc studentů z 254 škol ze všech krajů. Nejčastěji u nich zvítězila Česká pirátská strana, úspěch měly také ANO a TOP 09. Ve Zlíně zvítězila Svoboda a přímá demokracie + Tomio Okamura (SPD). Zhruba do prvních pěti míst se skoro ve všech krajích umístila strana Ne nelegální migraci - peníze raději pro naše lidi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

PrahaVolby nanečisto si letos vyzkoušelo více než 31 tisíc studentůstředních škol. V rámci projektu Studentské volby, pořádaného organizací Člověk v tísni, mohli studenti starší 15 let z přihlášených středních škol dát svůj hlas některé ze stran kandidujících v jejich kraji.

Volební speciál 2016
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Volební speciál 2016

Kompletní servis k průběhu krajských a senátních voleb na jednom místě >>

Výsledky Studentských voleb byly podobné jako v předchozích letech. Nejvíce studentů volilo tradičně Českou pirátskou stranu, zvítězila asi u 4623 studentů, poté TOP 09 s 4139 hlasy a třetí se umístilo ANO, které volilo 3612 středoškoláků. Není však možné stanovit přesný součet hlasů, protože strany v jednotlivých krajích kandidují také v rámci různých koalic s dalšími uskupeními.

V pražských školách první příčku obsadila TOP 09, kterou volilo 23,7 procenta studentů, druzí skončili piráti, třetí místo pak připadlo hnutí ANO. To bodovalo naopak v Moravskoslezském, Olomouckém, Pardubickém kraji. Ve Zlínském kraji zvítězila u studentů Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Středoškoláky ale zaujala i regionální uskupení. V Karlovarském kraji například uspělo nejvíce hnutí PRO Zdraví a Sport.

Překvapující však bylo studenty poměrně často volené uskupení NE ILEGÁLNÍ IMIGRACI - PENÍZE RADĚJI PRO NAŠE LIDI. V pětici nejvolenějších stran se umístilo v deseti ze čtrnácti krajů.

"Je zřejmé, že strach a nejistota, které v souvislosti s migrační krizí prostupují naší společností, názorová polarizace a nenávistné projevy ovlivňují i názory a postoje mladých lidí a projevily se i v jejich hlasování ve Studentských volbách," říká k výsledkům ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota, který projekt Studentských voleb před šesti lety inicioval.

Ve studentských volbách oproti těm reálným získala poměrně velký počet hlasů již poněkolikáté Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS).

"Politiky, médii ani širokou veřejností by výsledky Studentských voleb neměly být přeceňovány, ale ani přehlíženy. Jsou specifickou výpovědí o nejmladší generaci," dodal Strachota.

Projektu se zúčastnilo 254 škol napříč kraji. Vůbec nejvyšší studentskou účast zatím Člověk v tísni zaznamenal v roce 2012, kdy si zkusilo volby 441 škol. I tehdy u nich v krajských volbách zvítězili piráti, druhá byla TOP 09, třetí již zmiňovaná DSSS. O rok později si středoškoláci zkusili volby parlamentní, které vyhrála TOP 09. Ve volbách prezidentských pak vybrali umělce Vladimíra Franze.

Volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby reálné: studenti sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, kde žáci zaškrtli preferovanou stranu. Vše probíhalo pod vedením jednoho pedagoga, který po skončení voleb odeslal prostřednictvím zabezpečeného webového rozhraní výsledky za školu k celkovému zpracování.

Víc než třetina škol také pořádala před samotnými volbami workshopy spojené s filmovou projekcí, na kterých se učitelé se studenty věnovali tématu voleb také prostřednictvím připravených didaktických materiálů.

 

Právě se děje

Další zprávy