Sněmovna na návrh Stropnického slíbila plnění závazků k NATO

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 5. 2014 15:06
K prohlášení vybídl Sněmovnu ministr obrany v reakci na kritiku jeho tvrzení, že Česko nechce vojska NATO na svém území. Svůj výrok popřel, šlo podle něj o špatnou formulaci.
Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česko pokládá členství v Severoatlantické alianci za základní pilíř své bezpečnostní politiky a je připraveno plnit všechny své závazky. Na popud ministra obrany Martina Stropnického (ANO) to ve středu prohlásila Sněmovna.

Ministr deklaraci navrhl v reakci na úterní kritiku zejména pravicové opozice kvůli jeho údajným výrokům o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO na svém území.

Usnesení, kterými by se dolní komora pro případnou stálou přítomnost vojáků Aliance vyslovila a která podaly opoziční ODS a TOP 09, poslanci ani v opakovaných hlasováních neschválili. Návrhy vedle poslanců ODS a TOP 09 podpořila ještě vládní KDU-ČSL.

Podle šéfa frakce ODS Zbyňka Stanjury to znamená, že naprostá většina poslanců je proti umístění vojsk NATO v Česku. Předseda klubu TOP 09 a Starostů Miroslav Kalousek uvedl, že tito poslanci zaujali politickou pozici kryptokomunistů koketujících s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Poslanci vyzdvihují význam Aliance vzhledem k ukrajinské krizi

O zařazení bodu na začátek jednání požádal sám Stropnický. Už v úterý popřel, že by řekl výrok o tom, že Česko nepodporuje stálé umístění vojsk NATO v Česku. Ve středu opět hovořil o "deformaci formulace".

V deklaraci, jak ji navrhl Stropnický, Sněmovna s podporou takřka všech přítomných poslanců kromě KSČM taky uvedla, že Česko je pevným, spolehlivým a aktivním článkem Severoatlantické aliance. "Právě v roce, kdy si připomínáme 15. výročí našeho vstupu do Severoatlantické aliance, a ve světle znepokojujícího vývoje situace na Ukrajině uvědomujeme si zásadní význam NATO pro udržení stability a míru," stojí v ní.

Neschválený návrh ODS zněl, že Sněmovna by byla připravena v případě potřeby schválit umístění spojeneckých vojsk NATO v Česku. TOP 09 chtěla, aby Poslanecká sněmovna prohlásila, že je připravena podpořit kroky NATO a plnit své závazky včetně vytvoření podmínek pro případné společné akce vojsk a jejich umístění na českém území.

Sobotka: Byl to nešťastný výrok

Ministr obrany poslancům už v úterý řekl, že s jeho výroky ohledně stálého pobytu aliančních jednotek, jak je v pondělí zveřejnila agentura Reuters, bylo v titulku zprávy manipulováno.

Na dotaz v rozhovoru, jenž se týkal plánů NATO na posílení vojenské přítomnosti ve východoevropských členských státech v reakci na krizi na Ukrajině, odpověděl, že pro určitou nezanedbatelnou část obyvatel by mohl být stálý pobyt kvůli historickým zkušenostem s okupací vojsk Varšavské smlouvy problém.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou takové výroky nešťastné, poškozují pověst Česka v zahraničí a byly využity ruskou propagandou. Sobotka se ve středu se Stropnickým ve Sněmovně potkal, aby si záležitost vysvětlili.

Stropnický po schůzce připustil, že bylo bezpředmětné v rozhovoru mluvit o rozmístění vojsk NATO, protože to není aktuální. Se Sobotkou si dle jeho slov vysvětlil všechny okolnosti, které už také zazněly na plénu Sněmovny. Zopakoval, že některé interpretace rozhovoru považuje za hrubou manipulaci. "Je to ponaučení. Už vím, čeho jsou někteří ve fabulaci schopni, a podle toho se zařídím," dodal Stropnický.

Pravicová opozice ale o zkreslení rozhovoru pochybovala. Popudilo ji, že v úterý koaliční ČSSD a ANO širší debatu o Stropnického výrocích nepřipustily. Poslanci TOP 09 a Starostů jednání dolní komory obstruovali.

Někteří poslanci naznačovali, že usnesení k NATO je zbytečné. "Tato vojska tady už 15 let jsou," podotkl Antonín Seďa (ČSSD). Bronislav Schwarz z hnutí ANO poznamenal, že Česko už vstupem do Aliance uvedlo, že v Česku v případě nutnosti cizí vojáci budou.

 

Právě se děje

Další zprávy