Pavel Zeman nepodá žalobu v kauze ovládání médií Babišem, neshledal veřejný zájem

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2020 12:21
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá správní žalobu proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu ohledně střetu zájmů premiéra Babiše. Neshledal totiž závažný veřejný zájem, uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Krajský úřad ale loni dospěl k názoru, že přestupek se nestal, a řízení zastavil.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

"Zákon opravňuje nejvyššího státního zástupce napadnout žalobou rozhodnutí správního orgánu výhradně k ochraně závažného veřejného zájmu. Smyslem zákonné úpravy není revidovat individuální přestupková řízení a uložené sankce. Samotný fakt, že se v daném případě jedná o významného představitele veřejné moci, nezakládá závažný veřejný zájem na soudní přezkum správního rozhodnutí," uvedl mluvčí Malý.

Přestupkové řízení o střetu zájmů zahájil proti předsedovi vlády černošický městský úřad, pod nějž spadají Průhonice, kde Babiš žije. Podnět mu podala nezisková organizace Transparency International ČR. Tvrdila, že Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Babiš to dlouhodobě popírá.

Černošický městský úřad Babišovi za přestupek uložil loni v lednu pokutu 200 000 korun. Premiér se odvolal, krajský úřad v březnu rozhodnutí zrušil a věc vrátil do Černošic k novému projednání. Městský úřad loni v srpnu rozhodl napodruhé stejně. Babiš se znovu odvolal a krajský úřad jako odvolací orgán řízení pravomocně zastavil loni v září. Následně podněty k podání správní žaloby podala Transparency International ČR a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Babiš postupně ovládá stát, říká šéf Transparency

"Pavel Zeman byl jediný, kdo v této fázi mohl tento případ k soudu dostat, ale on to odmítl. Přijde mi absurdní, že v tom nevidí závažný veřejný zájem," řekl ředitel Transparency International ČR David Ondráčka. "Pokud Babiš postupně ovládá stát, tak se ptám, jestli může státní zástupce jít proti těmto zájmům," dodal.

Podle Wagenknechta nejvyšší státní zástupce nerespektuje rozhodnutí Ústavního soudu, který se podrobně věnuje požadavkům zákona o střetu zájmu právě v kontextu veřejného zájmu. "Soud explicitně konstatoval, že v případě zákona o střetu zájmů jde o postup zákonodárce stanovující potřebná omezení při provozování a vlastnictví sdělovacích prostředků, která sledují veřejný zájem na férovém vedení politické soutěže jako neoddělitelné součásti politického života demokratického právního státu," uvedl senátor.

Aktuálně se v České republice zjevně není možné dočkat stanoviska nezávislého soudu ohledně střetu zájmů premiéra, podotkl Wagenknecht. "Podle mého názoru je to viditelný dopad převzetí státu, jehož jsme v posledních letech svědky," doplnil.

Ve středních Čechách je Babišovo ANO ve vedení kraje, řídí ho s ČSSD a s podporou KSČM. Právě na vládu ANO v kraji poukazovali někteří opoziční politici kvůli tomu, že krajský úřad byl v případu odvolacím orgánem. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová připomněla, že žádala politické subjekty, aby se zdržely komentování správního řízení, než skončí. "Byli jsme svědky hrubých nařčení mojí osoby z ovlivňování správního řízení, tedy páchání trestného činu. Hlavně však byla zpochybňována integrita a profesionalita úředníků. Jsem ráda, že se jim dnes dostalo velkého zadostiučinění," uvedla.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství zdůraznil, že daný případ se týká výhradně posouzení údajného střetu zájmů v mediální oblasti, nikoliv u čerpání dotací. "Aktuální rozhodnutí nejvyššího státního zástupce nepodat správní žalobu ve věci údajného střetu zájmů nesouvisí s probíhajícím trestním stíháním předsedy vlády Andreje Babiše v trestní věci označované jako kauza Čapí hnízdo," uvedl Malý.

Oprávnění nejvyššího státního zástupce podat správní žalobu k ochraně veřejného zájmu je podle mluvčího naprosto výjimečnou pravomocí, kterou lze využít právě a jen v závažných případech. V minulosti ji nejvyšší žalobce využil například v případech fotovoltaických elektráren.

 

Právě se děje

Další zprávy