Bárta i Hrdlička. Za kulisami SPD se pohybují stejní lidé, kteří už uspěli s "véčkaři" a Úsvitem

Jiří Pšenička
12. 11. 2017 19:30
Tomáš Hrdlička, Vít Bárta, Roman Janoušek a třeba také podnikatel Antonín Charouz. Okolo Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie se pohybují tatáž jména jako kdysi u strany Věcí veřejné a později u hnutí Úsvit.

Praha - Okolo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se pohybují lidé, kteří jsou už několik let řazeni mezi zákulisní hráče pražské politiky. Někteří z nich před lety pomohli na politické výsluní straně Věci veřejné (VV) a posléze se angažovali při startu Úsvitu přímé demokracie. Podrobnosti shrnuje následující grafika.

Za "loutku kmotrů a nebezpečného populistu" označil Okamuru před volbami šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ničím konkrétním to ale nedoložil. Okamura jeho slova rozhořčeně odmítl. "Kde je ten kmotr? Lžete jako vždycky!" reagoval šéf SPD na výpady kolegy z ANO v České televizi.

Řada indicií nicméně naznačuje, že za SPD stojí vlivní zákulisní hráči.

Tři lekce z marketingu: S Johnem i Okamurou

Nejdříve trocha historie. Věci veřejné, původně malý politický subjekt z Prahy 1, uspěly ve sněmovních volbách v roce 2010 pod heslem boje proti politickým dinosaurům. K úspěšnému projektu se ale s odstupem času výslovně přihlásily dvě šedé eminence pražské politiky - někdejší velmi vlivný člen ODS z Prahy 10 Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek, blízký přítel bývalého primátora za ODS Pavla Béma, který sám sebe označil za politického podnikatele.

Hrdlička a Janoušek se spojili se spolumajitelem bezpečnostní agentury ABL Vítem Bártou a voličům předestřeli jako lídra "véčkařů" Radka Johna, bývalého populárního moderátora investigativního televizního pořadu Na vlastni oči.

"To byl celou dobu můj kůň," prohlásil Janoušek na adresu Johna pro deník MF Dnes v prosinci 2012. Hrdlička zase v roce 2015 pro Český rozhlas uvedl, že vznik Věcí veřejných domlouval s Vítem Bártou už na jejich první schůzce v roce 2006. Do strany prý například přivedl zastupitele Prahy 10 a následně ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského.

I Vít Bárta původně řídil VV jen z pozadí a členové partaje o něm konspirativně hovořili jako o Filipovi. Posléze Bárta pod veřejným tlakem ze stínu vystoupil a dokonce po volbách zaujal místo ministra dopravy v Nečasově vládě. Janoušek s Hrdličkou v zákulisí setrvali. Ten první ale jen do 23. března 2012. V ten den totiž ujel v Praze od autonehody a těžce zraněné ženy, za což si vysloužil trestní stíhání a musel do vězení.

"Bárta se svého času snažil o emancipaci, od Hrdličky s Janouškem se minimálně na čas odstřihl, ale myslím, že později spolu zase našli společnou řeč," vzpomíná jeden z bývalých vlivných činovníků Věcí veřejných.

"Véčkaři" se po čase v ostrých hádkách rozpadli. Místo nich se na scénu rychle prodral nový politický subjekt, hnutí Úsvit. Vznikl přesně v době pádu Nečasova kabinetu a okamžitě zazářil. Uspěl ve sněmovních volbách v roce 2013, když vyhmátl jako voličsky přitažlivé téma přímou demokracii. A opět byl u toho Vít Bárta, dokonce za Úsvit kandidoval v Plzni. V čele ale stanul výřečný Tomio Okamura. Ovšem v roce 2015 se opakovala situace z VV a opět přišel rozkol mezi narychlo nabranými členy.

Okamura se dostal s Bártou do ostrého konfliktu kvůli partajním financím a byl vyloučen z poslaneckého klubu. Šéf Úsvitu poté sám hnutí opustil a následně s kolegou Radim Fialou, jenž zase odešel z ODS, založil hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). To tentokrát chytře využilo protiimigračních nálad ve společnosti v čase uprchlické krize a opět ve volbách uspělo.

Zdálo se ale, že vazby na pražské "kmotry", jak zákulisní hráče nazýval expremiér Mirek Topolánek, byly definitivně zpřetrhány, ale jména Bárta, Hrdlička a Janoušek jsou skloňována i v souvislosti s SPD. Každé v jiné míře.

I když Okamura tvrdí, že například Tomáše Hrdličku v životě neviděl.

Projděte si celou grafiku zde >>

Foto: Aktuálně.cz

Vazby na vydavatele Čížka

Jak po volbách informovaly Hospodářské noviny, výrobu a distribucí zmíněných volebních novin SPD přitom měl pod palcem úplně jiný podnikatel z "Hrdličkovy" Prahy 10. Šlo o Jana Čížka, majitele firmy Strategic Consulting, vydavatele několika desítek komunálních tiskovin po celé ČR. Čížek je podle vícero zdrojů Aktuálně.cz s oficiálním "vydavatelem" Klementem blízký příbuzný. Zároveň jde o spolužáka bývalého starosty Prahy 10 Milana Richtera, což je zase jeden z nejbližších přátel Tomáše Hrdličky. Hrdlička sice tvrdí, že Čížka "moc nezná", nicméně Čížek o jejich vzájemném vztahu mluví údajně velmi často. Dokonce se jím prý chlubí. Uvedl to deník MF Dnes, který se odvolává na zdroje z řad bývalých zaměstnanců, spolupracovníků a zákazníků. "Často vyprávěl (Čížek), že mu Hrdlička s něčím pomáhá," řekl redakci bývalý pracovník Čížkovy agentury.

 

Právě se děje

před 22 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy