reklama
 
 

Středočeský kraj čeká pakt Ratha s komunisty

7. 11. 2008 14:55
Jediným krajem, kde KSČM nebude u moci, je zatím Pardubický

Praha - Středočeskému kraji budou vládnout sociální demokraté za podpory KSČM. Dnes se na tom definitivně dohodly vyjednávací týmy obou stran. Komunisté slevili ze svých představ, nakonec v radě nezasednou, získají ale některé řídící posty v zastupitelstvu.

Podle předsedy středočeské KSČM Stanislava Grospiče však nejde o neměnnou podporu.

"Po vzájemných jednáních je (KSČM - pozn. red.) ochotna nikoliv tichou, ale oboustranně veřejně deklarovanou formou spolupráce obou stran při naplňování shodných programových bodů podpořit menšinovou vládu ČSSD ve Středočeském kraji," stojí v tiskovém prohlášení komunistů.

Bendl: Komunisté jako užiteční idioti

KSČM na snahu zasednout výměnou za podporu i v radě kraje rezignovala po dvoutýdenním vyjednávání. Pravděpodobnému hejtmanovi Davidu Rathovi se tak podařilo splnit povolební slib, že sociální demokraté postaví jednobarevná krajský kabinet.

Krátce po oznámení spolupráce ČSSD a KSČM vystoupil na mimořádné tiskové konferenci dosluhující hejtman Petr Bendl, který kritizoval zejména roli KSČM.

"Umožnili dělat sociální demokracii řadu kroků, na které nebudou mít žádný vliv," uvedl místopředseda ODS. Podle Bendla jsou Rathovy předvolební sliby nesplnitelné. 

Už v pěti krajích České republiky dosáhli regionální politici vytvoření krajských vlád. Ve čtvrtek k původním třem přibyl Pardubický kraj, v pátek střední Čechy.

Ve čtyřech z pěti se budou na rozhodování podílet komunisté. V Pardubicích se sociální demokraté dohodli s Koalicí pro Pardubický kraj, takže východočeský region je zatím jediným, kde KSČM nezakusí chuť moci.

Bez rudé záře jsou zatím jen Pardubice

O vzniku vlády sociální demokracie a Koalice pro Pardubický kraj, kterou vytvořili lidovci a SNK-ED, informoval deník Aktuálně.cz volební lídr pardubické ČSSD a pravděpodobně budoucí hejtman Radko Martínek.

"Rozhodli jsme se pro Koalici pro Pardubický kraj proto, že voliči lidovců nám jsou nejbližší," vysvětlil. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu budou mít většinu - 28 hlasů.

Sociální demokraté měli na výběr hned ze tří variant. V úvahu zde přicházela jak koalice s komunisty, která by měla 25 hlasů, nebo velká koalice s ODS o třicetihlavé nadpoloviční většině.

Ta podobně jako v Ústeckém kraji nabídla vítězi voleb, že je ochotna přistoupit na zpětné hrazení zdravotnických poplatků.

Současně je rozhodnuto, jak bude vypadat nová rada hejtmanství. Zasedne v ní šest sociálních demokratů, z toho jeden bude neuvolněný a tři zástupci Koalice pro Pardubický kraj. Také jejich jeden radní nebude prací pro hejtmanství zaměstnán na plný úvazek.

Opozici budou náležet klíčové kontrolní posty. Komunisté získají místo placeného předsedy finančního výboru a občanští demokraté obsadí místo předsedy kontrolního výboru. Zbylé orgány zastupitelstva budou rozděleny podle poměru získaných mandátů.

autoři: Jakub Antoš, Dominik Jandl, Martina Machová | 7. 11. 2008 14:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama