Středočeský kraj čeká pakt Ratha s komunisty

Martina Machová Jakub Antoš, Dominik Jandl, Martina Machová
7. 11. 2008 14:55
Jediným krajem, kde KSČM nebude u moci, je zatím Pardubický
Rath musel středočeské KSČM pohrozit návratem ODS, aby získal její podporu
Rath musel středočeské KSČM pohrozit návratem ODS, aby získal její podporu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Středočeskému kraji budou vládnout sociální demokraté za podpory KSČM. Dnes se na tom definitivně dohodly vyjednávací týmy obou stran. Komunisté slevili ze svých představ, nakonec v radě nezasednou, získají ale některé řídící posty v zastupitelstvu.

Podle předsedy středočeské KSČM Stanislava Grospiče však nejde o neměnnou podporu.

"Po vzájemných jednáních je (KSČM - pozn. red.) ochotna nikoliv tichou, ale oboustranně veřejně deklarovanou formou spolupráce obou stran při naplňování shodných programových bodů podpořit menšinovou vládu ČSSD ve Středočeském kraji," stojí v tiskovém prohlášení komunistů.

Bendl: Komunisté jako užiteční idioti

KSČM na snahu zasednout výměnou za podporu i v radě kraje rezignovala po dvoutýdenním vyjednávání. Pravděpodobnému hejtmanovi Davidu Rathovi se tak podařilo splnit povolební slib, že sociální demokraté postaví jednobarevná krajský kabinet.

Krátce po oznámení spolupráce ČSSD a KSČM vystoupil na mimořádné tiskové konferenci dosluhující hejtman Petr Bendl, který kritizoval zejména roli KSČM.

"Umožnili dělat sociální demokracii řadu kroků, na které nebudou mít žádný vliv," uvedl místopředseda ODS. Podle Bendla jsou Rathovy předvolební sliby nesplnitelné. 

Už v pěti krajích České republiky dosáhli regionální politici vytvoření krajských vlád. Ve čtvrtek k původním třem přibyl Pardubický kraj, v pátek střední Čechy.

Ve čtyřech z pěti se budou na rozhodování podílet komunisté. V Pardubicích se sociální demokraté dohodli s Koalicí pro Pardubický kraj, takže východočeský region je zatím jediným, kde KSČM nezakusí chuť moci.

Bez rudé záře jsou zatím jen Pardubice

O vzniku vlády sociální demokracie a Koalice pro Pardubický kraj, kterou vytvořili lidovci a SNK-ED, informoval deník Aktuálně.cz volební lídr pardubické ČSSD a pravděpodobně budoucí hejtman Radko Martínek.

Bývalému ministrovi pro místní rozvoj Radko Martínkovi se podařilo dohodnout středolevou koalici v Pardubickém kraji
Bývalému ministrovi pro místní rozvoj Radko Martínkovi se podařilo dohodnout středolevou koalici v Pardubickém kraji | Foto: MMR

"Rozhodli jsme se pro Koalici pro Pardubický kraj proto, že voliči lidovců nám jsou nejbližší," vysvětlil. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu budou mít většinu - 28 hlasů.

Sociální demokraté měli na výběr hned ze tří variant. V úvahu zde přicházela jak koalice s komunisty, která by měla 25 hlasů, nebo velká koalice s ODS o třicetihlavé nadpoloviční většině.

Ta podobně jako v Ústeckém kraji nabídla vítězi voleb, že je ochotna přistoupit na zpětné hrazení zdravotnických poplatků.

Současně je rozhodnuto, jak bude vypadat nová rada hejtmanství. Zasedne v ní šest sociálních demokratů, z toho jeden bude neuvolněný a tři zástupci Koalice pro Pardubický kraj. Také jejich jeden radní nebude prací pro hejtmanství zaměstnán na plný úvazek.

Opozici budou náležet klíčové kontrolní posty. Komunisté získají místo placeného předsedy finančního výboru a občanští demokraté obsadí místo předsedy kontrolního výboru. Zbylé orgány zastupitelstva budou rozděleny podle poměru získaných mandátů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy