ČSSD bude vládnout s komunisty ve většině krajů

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
5. 11. 2008 18:35
Dohodu s KSČM hlásí i na Karlovarsku
Vítěz přibral komunisty.
Vítěz přibral komunisty. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože vyjednávání o nových vládách v krajích ještě nejsou u konce, zdá se být jasné, že v osmi regionech se sociální demokraté zřejmě opřou o komunisty.

Krajští lídři zvolí buď variantu "Vysočina", kde už místní politici dohodli menšinovou radu s tichou podporou komunistů, anebo budou následovat moravskoslezského příkladu, kde pozvali KSČM přímo do rady.

I na Karlovarsku jsou komunisté definitivně v radě. V tamním kraji bude ale podle nové dohody v příštích čtyřech letech vládnout trojkoalice ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti).  Už to musí jen potvrdit krajský výbor sociální demokracie.

K tiché spolupráci se schyluje ve středních Čechách, na Plzeňsku a na Liberecku. Tady se ČSSD snaží zlepšit dojem tím, že k vládě přizve regionální stranu SOS.

Šanci vládnout mají komunisté i na Ústecku, kde šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek stále doporučuje duhovou koalici všech stran, které se dostaly do zastupitelstva. Podobně jako na Plzeňsku ji však rezolutně odmítla ODS, na Ústecku ale socialisté s občanskými demokraty stále jednají.

V jižních Čechách se schyluje k široké koalici sociálních, občanských a křesťanských demokratů, při možném výpadku ODS však slibují komunisté tichou podporu.

Minimální šance mají komunisté ve třech moravských krajích. Na jižní Moravě a v Olomouci se sociální demokraté rozhodují mezi lidovci a ODS, na Zlínsku bude zřejmě obnovena široká koalice ČSSD, ODS, KDU.

Ve dvou východočeských krajích je na spadnutí dohoda sociálních demokratů s lidovci a SNK-ED. Na Královéhradecku proti tomu protestuje senátor a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který požaduje menšinovou vládu s podporou komunistů.  

Krajská zastupitelstva, která zvolí na prvním zasedání radu, se mají scházet v polovině listopadu. Zdržení hrozí na Ústecku, kde byla napadena regulérnost voleb.  

Jak vypadá situace v krajích 

Středočeský: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Jihočeský: ČSSD, ODS, KDU nebo menšinová ČSSD, KDU ( s podporou KSČM)
Plzeňský: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Karlovarský: ČSSD, KSČM, Doktoři (za uzdravení společnosti)
Ústecký: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KSČM nebo duhová koalice
Liberecký: Menšinová vláda ČSSD a SOS ( s podporou KSČM)
Královéhradecký: ČSSD, KDU, SNK
Pardubický: ČSSD, ODS nebo ČSSD, SNK
Vysočina: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Jihomoravský: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KDU
Olomoucký: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KDU
Zlínský: ČSSD, ODS, KDU nebo ČSSD, KDU, starostové
Moravskoslezský: ČSSD, KSČM

Tučně jsou kraje, kde jednání o koalici skončila

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy