ČSSD bude vládnout s komunisty ve většině krajů

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
5. 11. 2008 18:35
Dohodu s KSČM hlásí i na Karlovarsku
Vítěz přibral komunisty.
Vítěz přibral komunisty. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože vyjednávání o nových vládách v krajích ještě nejsou u konce, zdá se být jasné, že v osmi regionech se sociální demokraté zřejmě opřou o komunisty.

Krajští lídři zvolí buď variantu "Vysočina", kde už místní politici dohodli menšinovou radu s tichou podporou komunistů, anebo budou následovat moravskoslezského příkladu, kde pozvali KSČM přímo do rady.

I na Karlovarsku jsou komunisté definitivně v radě. V tamním kraji bude ale podle nové dohody v příštích čtyřech letech vládnout trojkoalice ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři (za uzdravení společnosti).  Už to musí jen potvrdit krajský výbor sociální demokracie.

K tiché spolupráci se schyluje ve středních Čechách, na Plzeňsku a na Liberecku. Tady se ČSSD snaží zlepšit dojem tím, že k vládě přizve regionální stranu SOS.

Šanci vládnout mají komunisté i na Ústecku, kde šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek stále doporučuje duhovou koalici všech stran, které se dostaly do zastupitelstva. Podobně jako na Plzeňsku ji však rezolutně odmítla ODS, na Ústecku ale socialisté s občanskými demokraty stále jednají.

V jižních Čechách se schyluje k široké koalici sociálních, občanských a křesťanských demokratů, při možném výpadku ODS však slibují komunisté tichou podporu.

Minimální šance mají komunisté ve třech moravských krajích. Na jižní Moravě a v Olomouci se sociální demokraté rozhodují mezi lidovci a ODS, na Zlínsku bude zřejmě obnovena široká koalice ČSSD, ODS, KDU.

Ve dvou východočeských krajích je na spadnutí dohoda sociálních demokratů s lidovci a SNK-ED. Na Královéhradecku proti tomu protestuje senátor a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml, který požaduje menšinovou vládu s podporou komunistů.  

Krajská zastupitelstva, která zvolí na prvním zasedání radu, se mají scházet v polovině listopadu. Zdržení hrozí na Ústecku, kde byla napadena regulérnost voleb.  

Jak vypadá situace v krajích 

Středočeský: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Jihočeský: ČSSD, ODS, KDU nebo menšinová ČSSD, KDU ( s podporou KSČM)
Plzeňský: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Karlovarský: ČSSD, KSČM, Doktoři (za uzdravení společnosti)
Ústecký: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KSČM nebo duhová koalice
Liberecký: Menšinová vláda ČSSD a SOS ( s podporou KSČM)
Královéhradecký: ČSSD, KDU, SNK
Pardubický: ČSSD, ODS nebo ČSSD, SNK
Vysočina: Menšinová vláda ČSSD (s podporou KSČM)
Jihomoravský: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KDU
Olomoucký: ČSSD, ODS nebo ČSSD, KDU
Zlínský: ČSSD, ODS, KDU nebo ČSSD, KDU, starostové
Moravskoslezský: ČSSD, KSČM

Tučně jsou kraje, kde jednání o koalici skončila

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy