Potvrzeno. ČSSD a komunisté budou vládnout Ostravsku

Petra Sasínová
5. 11. 2008 11:12
Bude to první kraj, kde vstoupí komunisté do vlády
Budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD nemá ke komunistům daleko. Před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a hned po vyhraných volbách prohlásil, že mu komunisté nevadí
Budoucí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas z ČSSD nemá ke komunistům daleko. Před rokem 1989 studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu a hned po vyhraných volbách prohlásil, že mu komunisté nevadí | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Moravskoslezskému kraji budou vládnout sociální demokraté s komunisty. Sociální demokraté, kteří ve volbách drtivě porazili mnoho let vládnoucí ODS, oznámili, že je to pro ně jediná varianta.

Po ODS totiž z koaličních jednání vyřadili i lidovce, kteří účast na vládě s komunisty odmítli. Žádná jiná strana se sice do krajského zastupitelstva už nedostala, sociální demokraté však mohli vytvořit většinovou koalici také pouze s lidovci

"Naši vyjednavači včera uzavřeli jednání s křesťanskými demokraty, které bylo neúspěšné. Jednáme proto o dvojkoalici s komunisty," potvrdil manažer moravskoslezské ČSSD Ivan Krejčí.

Lídr komunistů Josef Babka uvedl, že podrobnosti koaliční dohody začnou vyjednávat dnes odpoledne. "Jednání teprve začíná," řekl Babka.

Pokud sociální demokraté s komunisty skutečně podepíší koaliční dohodu a dají jim místa v radě kraje, bude to zásadní krok. Moravskoslezský kraj v tom bude první.

V Karlovarském kraji a na Vysočině se zatím sociální demokraté s komunisty dohodli pouze na tom, že podpoří jejich menšinovou vládu.

Během osmileté existence krajů byli komunisté dosud vždy jen v opozici. Od roku 1989 to bude poprvé, kdy se komunisté dostanou výš než do vedení měst.

"Ano, je to poprvé, co bychom měli zaujmout post ve vedení kraje. Myslím si, že je to přirozený vývoj, a že tento krok bude mít své následovníky," řekl Josef Babka.

 

Právě se děje

Další zprávy