Také Liberecko začíná rudnout. Bylo přitom baštou ODS

Martina Machová Martina Machová
5. 11. 2008 10:35
ČSSD ztrácí podporu středových stran, zbývají komunisté

Liberec - Sociální demokraté v Libereckém kraji směřují ke společnému vládnutí pouze s komunisty. Jejich snaha zapojit KSČM do vedení kraje totiž rozštěpila také posledního z jejich dvou původních partnerů - Stranu pro otevřenou společnost - SOS.

V kraji, ve kterém dosud s převahou vládla ODS, se čím dál tím více rýsuje společná vláda sociálních demokratů a komunistické strany.

Socialisté nyní jednání se Stranou pro otevřenou společnost přerušili dokud si vnitřní spory nedořeší.

Po jednání zastupitelů SOS v úterý večer se dva ze tří rozhodli, že tichá podpora KSČM je pro ně nepřípustná. Krátce po volbách to však vypadalo, že se komunisté v tomto kraji k moci nedostanou. To však postupně padlo.

"Stále věříme v životaschopnost trojkoalice společně se Starosty pro Liberecký kraj. Nepodpoříme žádnou vládu, která by byla opřena o podporu KSČM," stojí v prohlášení, kterým se chtějí řídit Lukáš Pleticha a Jaromír Dvořák ze Strany pro otevřenou společnost.

Jediným, kdo je ochoten v jednáních s ČSSD pokračovat, je lídr Strany pro otevřenou společnost Lidie Vajnerová.

Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat
Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat | Foto: Martina Machová

Pokud ale Strana pro otevřenou společnost nebude vystupovat jednotně nebo odmítne podporu komunistů, hodlá ČSSD zvažovat další alternativy.

„Jakoukoli koaliční smlouvu podmiňujeme podporou KSČM," vymezil základní podmínky případné spolupráce kandidát na hejtmana sociálních demoktratů Stanislav Eichler.

„Pokud by stanovisko Strany pro otevřenou společnost bylo takové, že by nemělo zájem být v koalici, tak potom samozřejmě půjdeme variantou menšinové vlády ČSSD," uvedl Eichler.

Ve hře je také nově vláda odborníků delegovaných ostatními stranami. I v tomto případě ale sociálné demoktraté chtějí akceptování tiché podpory komunistů

Čistá levicová koalice ale podle něj stále není na pořadu dne. „KSČM nemá zatím zájem pracovat v radě," vysvětlil.

Ještě na konci minulého týdne se přitom zdálo, že nová vláda v Libereckém kraji je dojednaná. Na pondělním jednání ovšem došlo k nečekanému zvratu. 

Také starostové už jsou mimo

Sociální demokraté náhle odstoupili od spolupráce s hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Za oficiální důvod označili nepřiměřené požadavky nekorespondující s poměrem hlasů v novém zastupitelstvu.

Starostové ale obdobná nařčení odmítají a považují je za zástěrku. Za náhlým zvratem vidí směřování liberecké sociální demokracie ke komunistům.

Zbylému partnerovi z původní trojkoalice, Straně pro otevřenou společnost, poté nabídli podíl na menšinové vládě s podporou komunistů.

"Cítím se vázána mandátem, který jsme získali, i důvěrou lidí, kteří pracovali v předvolební kampani. Strana pro otevřenou společnost byla osm let v opozici, nyní by chtěla pracovat ve vedení kraje a tím získat možnost lépe prosazovat svůj program," vysvětlila své motivace Lidie Vajnerová.

Liberecká sociální demokracie se přitom jako jedna z mála od spolupráce s komunisty, ale i s ODS před volbami ostře vyhraňovala. Ještě po vyhraných volbách její lídr Stanislav Eichler potvrdil, že své sliby hodlá dodržet.

Komunisté zatím vyčkávají. "Byli jsme ochotni za místa ve výborech a komisích zajistit menšinové vládě podporu. O otevřené koalici se zatím s ohledem na trojkoalici nemluvilo," uvedl předvolební lídr KSČM Miloš Tita.

Pokud by se socialisté s komunisty dohodli, získali by v zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu, tedy 23 hlasů. Přitom právě pevnější většinou svůj model trojkoalice s podporou komunistů obhajovali.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 40 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy