Také Liberecko začíná rudnout. Bylo přitom baštou ODS

Martina Machová Martina Machová
5. 11. 2008 10:35
ČSSD ztrácí podporu středových stran, zbývají komunisté

Liberec - Sociální demokraté v Libereckém kraji směřují ke společnému vládnutí pouze s komunisty. Jejich snaha zapojit KSČM do vedení kraje totiž rozštěpila také posledního z jejich dvou původních partnerů - Stranu pro otevřenou společnost - SOS.

V kraji, ve kterém dosud s převahou vládla ODS, se čím dál tím více rýsuje společná vláda sociálních demokratů a komunistické strany.

Socialisté nyní jednání se Stranou pro otevřenou společnost přerušili dokud si vnitřní spory nedořeší.

Po jednání zastupitelů SOS v úterý večer se dva ze tří rozhodli, že tichá podpora KSČM je pro ně nepřípustná. Krátce po volbách to však vypadalo, že se komunisté v tomto kraji k moci nedostanou. To však postupně padlo.

"Stále věříme v životaschopnost trojkoalice společně se Starosty pro Liberecký kraj. Nepodpoříme žádnou vládu, která by byla opřena o podporu KSČM," stojí v prohlášení, kterým se chtějí řídit Lukáš Pleticha a Jaromír Dvořák ze Strany pro otevřenou společnost.

Jediným, kdo je ochoten v jednáních s ČSSD pokračovat, je lídr Strany pro otevřenou společnost Lidie Vajnerová.

Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat
Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat | Foto: Martina Machová

Pokud ale Strana pro otevřenou společnost nebude vystupovat jednotně nebo odmítne podporu komunistů, hodlá ČSSD zvažovat další alternativy.

„Jakoukoli koaliční smlouvu podmiňujeme podporou KSČM," vymezil základní podmínky případné spolupráce kandidát na hejtmana sociálních demoktratů Stanislav Eichler.

„Pokud by stanovisko Strany pro otevřenou společnost bylo takové, že by nemělo zájem být v koalici, tak potom samozřejmě půjdeme variantou menšinové vlády ČSSD," uvedl Eichler.

Ve hře je také nově vláda odborníků delegovaných ostatními stranami. I v tomto případě ale sociálné demoktraté chtějí akceptování tiché podpory komunistů

Čistá levicová koalice ale podle něj stále není na pořadu dne. „KSČM nemá zatím zájem pracovat v radě," vysvětlil.

Ještě na konci minulého týdne se přitom zdálo, že nová vláda v Libereckém kraji je dojednaná. Na pondělním jednání ovšem došlo k nečekanému zvratu. 

Také starostové už jsou mimo

Sociální demokraté náhle odstoupili od spolupráce s hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Za oficiální důvod označili nepřiměřené požadavky nekorespondující s poměrem hlasů v novém zastupitelstvu.

Starostové ale obdobná nařčení odmítají a považují je za zástěrku. Za náhlým zvratem vidí směřování liberecké sociální demokracie ke komunistům.

Zbylému partnerovi z původní trojkoalice, Straně pro otevřenou společnost, poté nabídli podíl na menšinové vládě s podporou komunistů.

"Cítím se vázána mandátem, který jsme získali, i důvěrou lidí, kteří pracovali v předvolební kampani. Strana pro otevřenou společnost byla osm let v opozici, nyní by chtěla pracovat ve vedení kraje a tím získat možnost lépe prosazovat svůj program," vysvětlila své motivace Lidie Vajnerová.

Liberecká sociální demokracie se přitom jako jedna z mála od spolupráce s komunisty, ale i s ODS před volbami ostře vyhraňovala. Ještě po vyhraných volbách její lídr Stanislav Eichler potvrdil, že své sliby hodlá dodržet.

Komunisté zatím vyčkávají. "Byli jsme ochotni za místa ve výborech a komisích zajistit menšinové vládě podporu. O otevřené koalici se zatím s ohledem na trojkoalici nemluvilo," uvedl předvolební lídr KSČM Miloš Tita.

Pokud by se socialisté s komunisty dohodli, získali by v zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu, tedy 23 hlasů. Přitom právě pevnější většinou svůj model trojkoalice s podporou komunistů obhajovali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy