Také Liberecko začíná rudnout. Bylo přitom baštou ODS

Martina Machová Martina Machová
5. 11. 2008 10:35
ČSSD ztrácí podporu středových stran, zbývají komunisté

Liberec - Sociální demokraté v Libereckém kraji směřují ke společnému vládnutí pouze s komunisty. Jejich snaha zapojit KSČM do vedení kraje totiž rozštěpila také posledního z jejich dvou původních partnerů - Stranu pro otevřenou společnost - SOS.

V kraji, ve kterém dosud s převahou vládla ODS, se čím dál tím více rýsuje společná vláda sociálních demokratů a komunistické strany.

Socialisté nyní jednání se Stranou pro otevřenou společnost přerušili dokud si vnitřní spory nedořeší.

Po jednání zastupitelů SOS v úterý večer se dva ze tří rozhodli, že tichá podpora KSČM je pro ně nepřípustná. Krátce po volbách to však vypadalo, že se komunisté v tomto kraji k moci nedostanou. To však postupně padlo.

"Stále věříme v životaschopnost trojkoalice společně se Starosty pro Liberecký kraj. Nepodpoříme žádnou vládu, která by byla opřena o podporu KSČM," stojí v prohlášení, kterým se chtějí řídit Lukáš Pleticha a Jaromír Dvořák ze Strany pro otevřenou společnost.

Jediným, kdo je ochoten v jednáních s ČSSD pokračovat, je lídr Strany pro otevřenou společnost Lidie Vajnerová.

Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat
Lydie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost je jedinou, která je ochotna tichou podporu komunistů akceptovat | Foto: Martina Machová

Pokud ale Strana pro otevřenou společnost nebude vystupovat jednotně nebo odmítne podporu komunistů, hodlá ČSSD zvažovat další alternativy.

„Jakoukoli koaliční smlouvu podmiňujeme podporou KSČM," vymezil základní podmínky případné spolupráce kandidát na hejtmana sociálních demoktratů Stanislav Eichler.

„Pokud by stanovisko Strany pro otevřenou společnost bylo takové, že by nemělo zájem být v koalici, tak potom samozřejmě půjdeme variantou menšinové vlády ČSSD," uvedl Eichler.

Ve hře je také nově vláda odborníků delegovaných ostatními stranami. I v tomto případě ale sociálné demoktraté chtějí akceptování tiché podpory komunistů

Čistá levicová koalice ale podle něj stále není na pořadu dne. „KSČM nemá zatím zájem pracovat v radě," vysvětlil.

Ještě na konci minulého týdne se přitom zdálo, že nová vláda v Libereckém kraji je dojednaná. Na pondělním jednání ovšem došlo k nečekanému zvratu. 

Také starostové už jsou mimo

Sociální demokraté náhle odstoupili od spolupráce s hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Za oficiální důvod označili nepřiměřené požadavky nekorespondující s poměrem hlasů v novém zastupitelstvu.

Starostové ale obdobná nařčení odmítají a považují je za zástěrku. Za náhlým zvratem vidí směřování liberecké sociální demokracie ke komunistům.

Zbylému partnerovi z původní trojkoalice, Straně pro otevřenou společnost, poté nabídli podíl na menšinové vládě s podporou komunistů.

"Cítím se vázána mandátem, který jsme získali, i důvěrou lidí, kteří pracovali v předvolební kampani. Strana pro otevřenou společnost byla osm let v opozici, nyní by chtěla pracovat ve vedení kraje a tím získat možnost lépe prosazovat svůj program," vysvětlila své motivace Lidie Vajnerová.

Liberecká sociální demokracie se přitom jako jedna z mála od spolupráce s komunisty, ale i s ODS před volbami ostře vyhraňovala. Ještě po vyhraných volbách její lídr Stanislav Eichler potvrdil, že své sliby hodlá dodržet.

Komunisté zatím vyčkávají. "Byli jsme ochotni za místa ve výborech a komisích zajistit menšinové vládě podporu. O otevřené koalici se zatím s ohledem na trojkoalici nemluvilo," uvedl předvolební lídr KSČM Miloš Tita.

Pokud by se socialisté s komunisty dohodli, získali by v zastupitelstvu těsnou nadpoloviční většinu, tedy 23 hlasů. Přitom právě pevnější většinou svůj model trojkoalice s podporou komunistů obhajovali.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy