Praha - Matěj Stropnický byl zvolen novým předsedou Strany Zelených. Bývalý náměstek pražské primátorky soupeřil o post předsedy na stranickém sjezdu v Praze s šéfem pražských zastupitelů zelených Petrem Štěpánkem a středoškolským učitelem Janem Šlechtou.
Stropnický dostal 117 hlasů z 222 delegátů. Štěpánek dostal 97 hlasů, Šlechta šest. První místopředsedkyní strany se stala lékařka z Ústí nad Labem Irena Moudrá Wünschová. Získala 136 hlasů z 214, její protikandidátka, zastupitelka Prahy 2 Monika Horáková, jen 72 hlasů. Protože v čele strany stanul muž, musela podle stanov druhou nejvyšší funkci obsadit žena.
Stropnický střídá brněnskou komunální političku Janu Drápalovou, která předsednický post neobhajovala. Chce se věnovat tématům na jižní Moravě. V minulosti vedl zelené Ondřej Liška, před ním Martin Bursík, který už ale stranu opustil.
Stropnický o sobě ve volebních novinách rozdaných na sjezdu napsal, že nechce být středovým politikem. "Zelení jsou radikální strana, protože se naše kritika dotýká samé podstaty současného světového systému," tvrdí.
Potřebujeme více Evropy
Stropnický v kandidátském projevu prohlásil, že zelení jsou stranou konsolidovanou, která respektuje vzájemnou rozmanitost. Jsou podle jeho slov stranou připravenou zahájit cestu návratu mezi strany v pravém smyslu parlamentní. "Ano volnému trhu, ale soukromé musí přestat přenášet své náklady na veřejné," popsal svůj pohled na ekonomiku. Jako příklad uvedl, že těžba uhlí už by se posledních 20 let nevyplácela, kdyby těžební firmy musely započítat náklady na zničení krajiny.
"Evropa je jedinečným a úspěšným projektem omezování svévole ekonomické moci na nadnárodní úrovni, kde jedině může být toto omezování dnes účinné," řekl ke svému pohledu na politiku. Jak dodal, kdyby ale nebylo Evropské unie, bylo by méně národního státu, suverenity i svobody. "Potřebujeme naopak více nadnárodní politiky, proto potřebujeme více Evropy," vysvětloval.
Kdo vedl zelené
- Jan Ječmínek, 1990 - 1991
- Aleš Mucha, 1991 - 1992
- Jaroslav Vlček, 1992 - 1995
- Emil Zeman, 1995 - 1999
- Jiří Čejka, 1999 - 2002
- Miroslav Rokos, 2002 - 2003
- Jan Beránek, 6. dubna 2003 - 24. září 2005
- Martin Bursík, 24. září 2005 - 8. června 2009
- Ondřej Liška, 8. června 2009 - 8. června 2014
- Jana Drápalová, 24. ledna 2015 - 23. ledna 2016
- Matěj Stropnický, 23. ledna 2016 - ?
Podle jeho dřívějšího vyjádření by strana měla usilovat i o hlasy lidí, s nimiž ji nespojuje stejný životní styl i hodnoty. "Musíme umět vyvolat očekávání, že je budeme umět zastupovat, že budeme právě my nejlépe hájit jejich zájmy," tvrdí.
Zeman dělá z občanů slabochy
Kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho přístup k migrační krizi. Je podle něj neodpustitelné, jak se hlava státu v této situaci chová. Zeman podle něj dělá svojí podbízivou politikou z občanů slabochy. Zveličuje nebezpečí, hraje prý na to horší v lidech, podporuje jejich malost, sobectví a straší. "To prezident nesmí, to je ubohé," poznamenal.
Jeho protikandidát Štěpánek hovořil hlavně o tom, že chce veškerou energii vrhnout do přípravy krajských voleb. Řekl také, že je mu vzorem politika masarykovská a havlovská, která se víc týká svobody a demokracie než ideologie.
Třetího kandidáta vyvedli
Občasné vlny smíchu vyvolalo vystoupení třetího kandidáta na předsedu, pedagoga a horolezce Šlechty. "Proč chci být předsedou strany: z jednoduchého důvodu, mám na to dost času, jsem senior," uvedl. "Já bych tě rád upozornil, že toto je sjezd Strany zelených a vedeš kandidátskou řeč," upozornil ho moderátor debaty v momentu, kdy Šlechta řekl, že jeho první dívka v posteli byla z Otrokovic.
Šlechtu musel moderátor dvakrát vykázat ze sálu. Poprvé když hlasitými výkřiky narušoval jednání. Podruhé když dostal šanci vyjádřit se k dotazům delegátů a u mikrofonu dvakrát pronesl sprosté slovo.