Matěj Stropnický: Zeman není prezident slabých, ale slabochů. Musíme hledat někoho, kdo ho porazí

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
22. 1. 2016 18:30
Zelené čeká o víkendu sněm, na kterém si zvolí nového předsedu. Kandiduje i Matěj Stropnický, který byl náměstkem pražské primátorky a vyhrál komunální volby v Praze 3 a v současnosti je nejvýraznější tváří zelených. V případě, že se stane předsedou, má Stropnický v úmyslu spolupracovat s krajskými hnutími jako třeba Žit Brno, která vycházejí z politiky zelených. Chce tak oslovit víc voličů a znovu se dostat do parlamentu.
Kandidát na předsedu Zelených Matěj Stropnický
Kandidát na předsedu Zelených Matěj Stropnický | Foto: Jakub Plíhal

V čem jsou v současnosti zelení jiní, než byli před lety?

Těch šest let, co jsme odešli z Parlamentu, nám velmi prospělo. V minulosti nám bylo vytýkáno, že jsme nebyli dostatečně jednotní. Mám ale pocit, že za rok na pražském magistrátu ta strana dospěla. Já, Petr Štěpánek i další jsme drželi náš program, drželi jsme to, co jsme voličům slíbili.

Strana se už pod vedením Ondřeje Lišky programově posunula, klade dneska stejný důraz na hodnoty liberální, environmentální i sociální. To je podstatné. A tento přerod je potřeba dnes zhmotnit i osobou předsedy. Musí to být někdo, kdo bude pro voliče srozumitelný v obhajobě všech těch tří hodnotových skupin.

Máte pocit, že když vyhrajete, bude strana pod vámi působit jednotně?

Za ten rok ve vedení Prahy jsme to prokázali. Neobjevil se ani jeden veřejný kritický hlas vůči naší strategii. A strana to nové vládnutí ustála, což byla dobrá zkouška z dospělosti.

Na magistrátu jste přeci jen byl takovým samotářem, často jste vystupoval proti koaličním partnerům. A vůbec vaše osobnost vyvolávala značné rozpory. Nebude tohle problém?

Myslím, že tohle je v politice běžné. Na magistrátu jsem ale nevystupoval sám, vystupoval jsem vždy za Trojkoalici jako celek. Celý rok se navíc spekulovalo o tom, že se Trojkoalice rozpadne, k tomu ale nedošlo. V rámci tohoto uskupení jsme dokázali postupovat jednotně. Znovu tedy opakuji: zelení v té zkoušce z dospělosti obstáli. Strana zelených je už konsolidovaná.

Změní vaše případné zvolení vyjednávání o koalici v Praze nebo situaci v Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL, STAN)?

Nemyslím si. Trojkoalice bude mít i nadále stejné vyjednavače. Za zelené bude dál vyjednávat Petr Štěpánek, se kterým proti sobě sice kandidujeme, ale nevedeme spolu vyhlazovací válku. Kandidujeme, ale oba jsme přesvědčení o tom, že vyhraje ten, který dovede stranu znovu do Poslanecké sněmovny, kam patříme. Jsme o tom oba přesvědčení, každý z jiných důvodů. V tomto ohledu je to férový souboj. Ale ten, který v tom neuspěje, bude umět tomu druhému podat ruku.

ANO není hnutí, ANO je firma

Co hodláte udělat, abyste přesáhli za rok pět procent hlasů a uspěli letos v krajských volbách?

Je klíčové, abychom našli nové spojence.

Chcete jít na kandidátku s někým jiným?

To je předčasná otázka. Já jsem ve straně třináct let a za tu dobu jí prošlo několik tisíc lidí. Dnes také platí, že mnoho zelených je mimo naši stranu. To je dáno starými rozpory, které jsou také asi nezbytné v rámci zrání. Ale ti lidé jsou vesměs stále v politice a jsou v ní úspěšní. S nimi musíme umět utvořit společný blok, který půjde do Sněmovny. Na mysli mám třeba Žít Brno - Matěj Hollan je bývalý člen zelených -, Jana Korytáře a Změnu pro Liberec, to samé Hnutí PRO! Kraj v Ústeckém kraji. Téměř v každém kraji lze najít uskupení, které vzniklo z nějakého konfliktu uvnitř Strany zelených. S nimi máme dobré vztahy a spolupráce je možná.

Vy tedy chcete vytvořit nějaké hnutí...

Zelení musí nad rámec jádra voličů vytvořit řekněme občanské hnutí. Protože to, co má Andrej Babiš, není hnutí, to je firma, která má za straníky své zaměstnance. To jsou lidé, kteří jdou slepě za člověkem, který je vede k úspěchu. Hnutí tvoří lidé, kteří sami vědí, co chtějí, a většinou to už sami dělají. Ale ve volbách může uspět jen ten, kdo bude umět prodat environmentální problémy jako ekonomicko-sociální, a to musí strana začít dělat.

Vláda i prezident přispívají k šíření paniky z uprchlíků

Co vaše prohlášení kolem uprchlíků? Nemáte pocit, že to může lidi od strany spíše odehnat? Mnoho politiků v současné době hraje na levné hlasy tím, že jsou čistě protiuprchličtí.

No právě… Čím dál víc mám potřebu říkat nahlas, že vláda tuto problematiku řeší zbaběle. To není prostě možné. Zásadně to přispívá k šíření paniky a strachu, potvrzování předsudků – které jsou normální u lidí, kteří se nikdy s žádným uprchlíkem nesetkali a pravděpodobně ani nikdy nesetkají. Tohle ale vláda nesmí dělat a už vůbec ne prezident.

Vy jste ale prezidenta ve druhém kole volil.

Miloše Zemana jsem volil prezidentem proto, že odmítám politiku a politiky, kteří mobilizují proti slabým. A Nečasova vláda a TOP 09 zakládaly svoji politiku na mobilizaci proti lidem z nízkopříjmových skupin obyvatel, což se znovu objevilo na nedávném sjezdu ODS. Tento princip sobectví povýšený na hodnotu je pro mě něco nepřijatelného.

Ale prezident jede v současnosti na vlně sbírání levných hlasů…

Pana prezidenta jsem volil jako prezidenta slabých, nikoli prezidenta slabochů. Miloš Zeman zklamal v úloze státníka, který tady má být tváří a hlasem nepojmenovaných lidí, kteří nemají čas na občanský aktivismus, nemají se jak ozvat a často k tomu nemají finanční možnosti ani čas. Těch se má prezident určitě zastávat, ale nesmí v nich posilovat jejich slabší stránky, strachy a slabosti. A to prezident v otázce migrace soustavně dělá. V tom spočívá můj rozpor s jeho politikou.

Co tohle znamená pro zelené?

Strana musí začít hledat člověka, který Miloše Zemana porazí.

Máte někoho konkrétního už nyní na mysli?

To je předčasné. Nemám.

Když budete zvolen a dostanete se do Sněmovny, téměř jistě budete tedy proti vládě a vašemu otci.

To, co bych spolu se zelenými rád vytvořil, je kritika vládě, to znamená i ANO. Ale budeme poukazovat i na to, že v současné době ve Sněmovně není legitimní opozice vůči této vládě. Protože si všichni ještě pamatujeme, co se dělo za Nečasovy vlády, proč skončila. Proto má vláda stále tak velkou podporu veřejnosti, ona je tedy tak trochu vlažná. Není jiná možnost a tu my chceme vytvořit.

Vláda z velké části rezignovala na drtivou většinu svého programu. ČSSD se zavázala, že se ani nedotkne změn daňových sazeb i přesto, že na tom byl založený její program, protože jí to spolupráce s ANO neumožňuje. Ale ČSSD jako i v dalších tématech sklopila uši a vládne. Vládne tak trochu pro vládnutí samotné a zároveň kryje střet zájmů, který tam narůstá.

Co když zvolen nebudete?

Na to se nyní nesoustředím. Ale pravděpodobně budu stále součástí vedení. To znamená, že se budu podílet na rozvoji strany. Ale neuvažuji nad tím, mám dost přemýšlení nad tím, co budu dělat, když zvolen budu.

 

Právě se děje

Další zprávy