Praha - Firma, kterou policisté stíhají například kvůli podvodu, se bude moci již brzy vyhnout trestu. Stačí, když prokáže, že udělala všechno pro to, aby k trestnému činu nedošlo - například zavedla etický kodex, kontrolní postupy nebo poslala svoje manažery na protikorupční školení.
Únikovou cestu pro stíhané firmy schválili ve středu poslanci na návrh bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové z ČSSD. Jak už dříve upozornily Hospodářské noviny, ustanovení může pomoci třeba stíhané firmě Metrostav, kterou Benešová dříve zastupovala, nebo Agrotecu ministra financí Andreje Babiše, který policie viní z machinací u zakázek České pošty.
Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který návrh Benešové podporuje, jde v zahraničí o běžné ustanovení, které přispěje ke kultivaci prostředí v podnicích. “Bude je to motivovat, aby zavedly účinná pravidla pro prevenci kriminality. Aspoň taková je zkušenost ze zemí, jako je Amerika nebo Anglie, kde takové opatření mají,” uvedl Pelikán.
Změnu v zákoně však kritizují čeští žalobci, podle kterých bude stačit, aby firmy protikorupční opatření zavedly jen na oko. “Zákon o trestní odpovědnosti přestane mít smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém,” prohlásil již dříve Zdeněk Matula, prezident Unie státních zástupců.
Opatření podle něj velmi pravděpodobně povede k zastavení podstatné většiny dosud neskončených stíhání firem. Před pozměňovacím návrhem varoval i poslanec Ludvík Hovorka z KDU-ČSL. “Degraduje to zákon jako celek. Právnická osoba se bude moci téměř vždy zprostit odpovědnosti,” řekl Hovorka poslancům.
Ministr: Potěmkinovy vesnice nedovolíme
Ministr Pelikán ovšem slibuje, že se bude muset vždy pečlivě posoudit, zda firma skutečně udělala vše pro to, aby trestnému činu předešla. “Není pravda, že se tím ten zákon vyprazdňuje. Když to budou dělat jen na oko, tak zpláčou nad výdělkem. Chceme zavést mezinárodní standardy, které umí rozpoznat, zda firma skutečně vynaložila veškeré možné úsilí, nebo je ten systém nastavený jen účelově. Nebudeme podporovat žádné Potěmkinovy vesnice,” dodal Pelikán.
Chystá prý spolu s Nejvyšším státní zastupitelstvím jakýsi "návod", jak se mají protikorupční opatření firem posuzovat. Zda půjde o doporučení, nebo pokyn ministerstva závazný pro žalobce, zatím není jasné. Konečné rozhodnutí ale nakonec bude na soudcích, kteří se žádným doporučením ministra řídit nemusí.
Pozměňovací návrh poslankyně Benešové byl schválen v rámci novely zákona, který umožňuje trestat nejen manažery firem, ale i firmy jako takové. Zákon, který platí od roku 2012, se teď má podle poslanců celý výrazně změnit.
Až dosud šlo právnické osoby stíhat jen za několik v zákoně vyjmenovaných trestných činů. Nově to bude přesně naopak - stíhat firmu bude možné za cokoli vyjma několika desítek zločinů, jako je třeba vražda nebo znásilnění.
“Čtyřleté časové období od zavedení zcela nové trestnosti jednání právnických osob nepovažuje za dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby byla již nyní zásadním způsobem měněna koncepce posuzování trestní odpovědnosti právnických osob,” komentoval to Matula.
Zavedení novinky přijdou ministerstvo spravedlnosti na 120 tisíc korun, podobnou částku bude muset investovat ministerstvo vnitra. Od zavedení zákona v lednu 2012 do konce února 2014 bylo zahájeno trestní stíhání pouze proti 92 právnickým osobám za celkem 122 trestných činů.