Poslankyně Benešová zastupovala Metrostav v kauze Rath, teď chce změnit zákon, který firmě pomůže

Vojtěch Blažek Lucie Stuchlíková Vojtěch Blažek, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 9. 12. 2015 16:58
Poslankyně Marie Benešová za ČSSD značně pomáhá společnosti Metrostav, která je klientem její advokátní kanceláře. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová, která donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala, navrhuje pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem. Pokud projde, nemusí být největší stavební společnost v republice souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD)
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslankyně za ČSSD Marie Benešová se ve Sněmovně snaží pomoci klientovi své advokátní kanceláře, společnosti Metrostav.

Pokud projde její pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem, největší stavební společnost v republice nemusí být souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.

Metrostav zastupovala jako advokátka

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová navíc donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala. Pokud by změna prošla, netýkala by se pouze Metrostavu. Nepříjemných potíží s českou justicí by se zbavila i společnost Agrotec ministra financí Andreje Babiše (ANO). Agrotec se před soudem objeví kvůli uplaceným zakázkám v České poště.

Sama Benešová v úterý potvrdila, že Metrostav je stále klientem její advokátní kanceláře. "Zastupovala jsem ho na začátku té kauzy někdy před rokem. Pak jsem zjistila, že se nedá skloubit práce advokáta s poslaneckou prací, tak jsem to přehodila na kolegu, zastupuje ho on," řekla Benešová.

Metrostav obě informace popřel. "Marie Benešová akciovou společnost Metrostav v kauze Rath nikdy nezastupovala.(...) Naši společnost nezastupuje v žádné věci a ani nejsme informováni o tom, že by jako poslankyně navrhovala změnu zákona, která by měla naší společnosti nějak pomoci," napsal mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Dva vysocí manažeři Metrostavu jdou k soudu za zakázky na opravy středočeských nemocnic v Kolíně a v Kladně, které pocházejí z Rathovy éry. Soutěž se údajně odehrála jen naoko a Metrostav byl jako vítěz znám předem. Na úplatky mělo jít zhruba 10 procent z ceny zakázek.

Vyšetřování celé společnosti

Když se na něčem podobném podílí někdo z vedení firmy, padá do vyšetřování celá společnost.

Novela, kterou chce Benešová prosadit, to může změnit. Pokud by firma prokázala, že má třeba fungující vnitřní protikorupční program a že své představitele náležitě vyškolila, hrozby odsouzení by se tím zbavila.

Pokud Benešové návrh projde, trestání firem tím prakticky skončí, shodují se státní zástupci. "Zákon o trestní odpovědnosti přestane mít smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém," napsal Hospodářským novinám prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy