Poslankyně Benešová zastupovala Metrostav v kauze Rath, teď chce změnit zákon, který firmě pomůže

Vojtěch Blažek Lucie Stuchlíková Vojtěch Blažek, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 9. 12. 2015 16:58
Poslankyně Marie Benešová za ČSSD značně pomáhá společnosti Metrostav, která je klientem její advokátní kanceláře. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová, která donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala, navrhuje pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem. Pokud projde, nemusí být největší stavební společnost v republice souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD)
Poslankyně Marie Benešová (ČSSD) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslankyně za ČSSD Marie Benešová se ve Sněmovně snaží pomoci klientovi své advokátní kanceláře, společnosti Metrostav.

Pokud projde její pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem, největší stavební společnost v republice nemusí být souzena v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha. S informací přišly Hospodářské noviny.

Metrostav zastupovala jako advokátka

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Benešová navíc donedávna Metrostav jako advokátka zastupovala. Pokud by změna prošla, netýkala by se pouze Metrostavu. Nepříjemných potíží s českou justicí by se zbavila i společnost Agrotec ministra financí Andreje Babiše (ANO). Agrotec se před soudem objeví kvůli uplaceným zakázkám v České poště.

Sama Benešová v úterý potvrdila, že Metrostav je stále klientem její advokátní kanceláře. "Zastupovala jsem ho na začátku té kauzy někdy před rokem. Pak jsem zjistila, že se nedá skloubit práce advokáta s poslaneckou prací, tak jsem to přehodila na kolegu, zastupuje ho on," řekla Benešová.

Metrostav obě informace popřel. "Marie Benešová akciovou společnost Metrostav v kauze Rath nikdy nezastupovala.(...) Naši společnost nezastupuje v žádné věci a ani nejsme informováni o tom, že by jako poslankyně navrhovala změnu zákona, která by měla naší společnosti nějak pomoci," napsal mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Dva vysocí manažeři Metrostavu jdou k soudu za zakázky na opravy středočeských nemocnic v Kolíně a v Kladně, které pocházejí z Rathovy éry. Soutěž se údajně odehrála jen naoko a Metrostav byl jako vítěz znám předem. Na úplatky mělo jít zhruba 10 procent z ceny zakázek.

Vyšetřování celé společnosti

Když se na něčem podobném podílí někdo z vedení firmy, padá do vyšetřování celá společnost.

Novela, kterou chce Benešová prosadit, to může změnit. Pokud by firma prokázala, že má třeba fungující vnitřní protikorupční program a že své představitele náležitě vyškolila, hrozby odsouzení by se tím zbavila.

Pokud Benešové návrh projde, trestání firem tím prakticky skončí, shodují se státní zástupci. "Zákon o trestní odpovědnosti přestane mít smysl, neboť ke zproštění odpovědnosti právnické osobě postačí, pokud bude mít i jen formálně nastavený vnitřní kontrolní systém," napsal Hospodářským novinám prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy