."Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo," uvedl mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala.
Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch podle informací Aktuálně.cz obžaloval Nagyovou z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, Babiš se bude u soudu zodpovídat z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma v případě uznání viny hrozí až deset let vězení.
Obžaloba přišla poté, co policie za poslední dva a čtvrt roku doplnila vyšetřování. Získala nové listinné důkazy, vyslechla nové svědky. Podle mluvčího Cimbaly za takových okolností nebylo možné obžalobu nepodat. "Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby."
"Byly zjištěny nové významné informace"
Mluvčí pražských žalobců Cimbala upozornil, že oproti září 2019, kdy Šaroch stíhání Babiše původně zastavil, se situace dramaticky změnila. "V mezidobí od vrácení věci zdejšímu státnímu zastupitelství Nejvyšším státním zastupitelstvím v roce 2019 se objevila též řada nových důkazů," uvedl.
Nově nashromážděné poznatky podle Cimbaly výrazně změnily pohled státního zástupce Šarocha na to, jak je možné v kauze rozhodnout. Jinými slovy mu umožnily s jistotou dospět k závěru, že případ patří k řádnému projednání před trestní soud.
"Ve věci se přihlásili se svědeckou výpovědí nejméně dva svědci. V jednom z případů pak došlo k podání výpovědi, která změnila náhled na posouzení věci. Zároveň došlo ke změnám výpovědí u některých dalších svědků a na základě mezinárodní právní pomoci též k posunu v objasnění otázky výkladu společného trhu," vysvětlil mluvčí v prohlášení.
Babiš: U soudu prokážu svou nevinu
"Nebýt v politice, nikdo by se tím nikdy nezabýval, protože se nic nestalo. Nikomu nevznikla žádná újma. Dotace, i když na ni byl nárok, byla vrácena," reagoval svou obžalobu Andrej Babiš. "Nikdy jsem nic trestného neudělal, ani v minulosti, ani v politice, kde mám čistý stůl. A to prokážu i u soudu," dodal s tím, že podle něj jde o "15 let starou pseudokauzu".
V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zrušil a zastavil stíhání všech obviněných. Tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že vyšetřování Babišových blízkých definitivně skončilo.
Policisté pod vedením kriminalisty Pavla Nevtípila následně ukončili rozkrývání kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby kriminalisté doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího.
Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových sněmovních volbách znovu nabyl poslanecký mandát, čímž získal imunitu. Sněmovna Babiše k opětovnému stíhání vydala 3. března.
Poslanci: Babiš dostane možnost kauzu vysvětlit
"Pro všechny bude dobře, když celá kauza dospěje k nějakému rozhodnutí. Komentovat probíhající řízení nebudu, důvěřuji nezávislým soudům," uvedl k obžalobě premiér Petr Fiala (ODS). "Toto vnímám jako první krok, který tuto kauzu, zatěžující dlouhodobě Českou republiku, dovede do pravomocného rozhodnutí," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
"Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal!" uvedl s odkazem na dřívější Babišovu knihu šéf Pirátů Ivan Bartoš. "Andrej Babiš dostane (stejně jako každý další občan v této zemi) možnost obhájit sebe a své činy před nezávislým a spravedlivým soudem. Jakékoliv další komentáře ze strany politiků na toto téma jsou v tuto chvíli zbytečné," dodal.
Také předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové na Twitteru uvedla, že Babiš dostane šanci kauzu vysvětlit soudu. "Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat," dodala.
Kauza má kořeny v letech 2007 a 2008. Andrej Babiš měl se svou někdejší spolupracovnicí Janou Mayerovou při žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo zastřít fakt, že je propojené s holdingem Agrofert. Jako takové by přitom na subvenci pro malé a střední firmy nemělo nárok. Před podáním žádosti byla firma přímou součástí koncernu. Po uplynutí pěti let takzvané udržitelnosti se Čapí hnízdo do holdingu vrátilo.
Jak šel čas s Čapím hnízdem
- 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
- 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
- 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
- 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
- 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
- 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
- 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
- 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
- 31. května 2021 hlavní vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil navrhl státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, aby Andreje Babiše a Janu Mayerovou obžaloval
- v červenci 2021 premiér Andrej Babiš podal návrh na zastavení trestního stíhání
- 31. srpna 2021 Jaroslav Šaroch vrátil policistům spis ke kauze k došetření
- 20. září 2021 kriminalisté odevzdali žalobci doplněný spis s návrhem na podání obžaloby
- 9. listopadu 2021 žalobce Šaroch požádal o opětovné vydání Andreje Babiše ke stíhání po jeho znovuzvolení poslancem
- 30. listopadu 2021 uplynula lhůta pro dodání finálního posudku, jenž zadal žalobce v průběhu října, znalec ho dodal 6. prosince
- 3. března 2022 vydala Poslanecká sněmovna Andreje Babiše k trestnímu stíhání
- 21. března 2022 dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval Andreje Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu a Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie
- 12. září 2022 začalo u Městského soudu v Praze hlavní líčení
- 9. ledna 2023 senát soudce Jana Šotta zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby
- 5. dubna 2023 soudce Šott dokončil odůvodnění rozsudku.