Po zásahu na Šlachtově útvaru poslal soud do vazby obviněného policistu

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2015 17:02
Soud vyhověl Státnímu zastupitelství a poslal do vazby policistu obviněného z korupce po úterním zásahu Generální inspekce bezpečnostních sborů na protimafiánském útvaru. Podle mluvčí státního zastupitelství Štěpánky Zenklová se vyšetřovatelé obávají, že by obviněný policista mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Policistovi hrozí až 12 let vězení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Praha - Soud poslal do vazby policistu, jehož Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z korupce či úniků informací. Důvodem je obava z toho, že by mohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky. Uvedla to mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5 Vanda Činková. Uvalení vazby dnes ráno navrhli žalobci. Policistovi hrozí až 12 let vězení.

"Státní zástupce podal návrh na uvalení vazby na jednoho z obviněných, a to na policistu," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová a dodala, že návrh na vzetí do vazby byl již doručen na Obvodní soud pro Prahu 5.

"Důvod vazby je vazba koluzní, tedy aby nemohl působit na dosud nevyslechnuté osoby nebo jinak mařit vyšetřování," dodala Zenklová.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která v úterý večer zasahovala na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), v kauze stíhá dva muže, z nichž jeden je příslušníkem útvaru policie s celorepublikovou působností v postavení vedoucího oddělení. Podle serveru Lidovky.cz, který o zásahu informoval, inspektoři zatkli detektiva, který pracoval jako vedoucí oddělení v Odboru násilí.

Policistovi hrozí až 12 let vězení za přijetí úplatku, zneužití pravomoci a porušení povinností příslušníka bezpečnostního sboru. Druhému obviněnému hrozí až šest let vězení za podplácení.

Spory uvnitř policie

O ÚOOZ a GIBS se v posledních dnech v médiích psalo zejména v souvislosti s operací Vidkun. Kauzu údajné korupce v policejních řadách totiž vyšetřuje policie, a nikoliv GIBS, která se kriminalitou uvnitř policie zabývá.

V sítu policie skončili hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Podle informací, které se v minulých dnech objevily v médiích, se detektivové při vyšetřování kauzy zajímali i o vedoucího olomoucké pobočky GIBS Tomáše Uličného.

Žalobci však odmítli, že by zásah byl odvetou za akci v Olomouckém kraji. GIBS totiž zahájila trestní řízení pod dozorem žalobců již v roce 2014. Zásah GIBS za standardní činnost označilo také ministerstvo vnitra.

Údajně nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým z olomoucké kauzy už před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala olomoucká odbočka GIBS, která však případ odložila. Vysvětlení celé kauzy bude chtít po šéfovi GIBS Ivanu Bílkovi premiér Bohuslav Sobotka.

 

Právě se děje

Další zprávy