Inspekce přišla na protimafiánský útvar. Sám jsem zvědav, co tu chtěli, říká Šlachta

Domácí Jan Gazdík Domácí, Jan Gazdík
Aktualizováno 21. 10. 2015 16:01
Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý večer zasahovala na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvod, proč inspektoři přišli na útvar, kterému velí Robert Šlachta a který v minulém týdnu rozjel akci Vidkun, zatím nesdělili ani mluvčí protimafiánského útvaru, ani mluvčí GIBS. Podle ministerstva vnitra zásah nesouvisí s olomouckou kauzou.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý večer přišli inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Lidé z generální inspekce tu opravdu byli. Sám jsem zvědav, co tu chtěli a s jakými výsledky své návštěvy mě seznámí. Je to jejich práce a my jsme jim poskytli veškerou možnou součinnost," řekl Aktuálně.cz šéf útvaru Robert Šlachta.

"Ano, poskytli jsme veškerou součinnost. Cokoliv dalšího ale může komentovat pouze GIBS," dodal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták a s dotazem na důvod zásahu odkázal na inspekci. Na akci GIBS upozornil ve středu dopoledne server lidovky.cz.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Mluvčí GIBS Radka Sandorová ovšem sdělila ještě méně. "V současné chvíli nemám žádný komentář, a tudíž vám ani nemůžu informaci potvrdit," řekla pouze.

Podle dostupných informací z Policejního prezidia nemá zásah spojitost s tzv. olomouckou kauzou. Jedná se o standardní činnost GIBS. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů, pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Ani to ale zatím nechce být konkrétní. "V současné době probíhají standardní úkony vyšetřování. S ohledem na stav řízení nebudeme nyní poskytovat informace," uvedla mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Šlachtův tým zasahoval na inspekci v Olomouci

Detektivové z ÚOOZ minulý týden rozjeli akci Vidkun, která se má týkat i šéfa olomoucké pobočky inspekce Tomáše Uličného. Šlachtovi lidé navíc několik hodin vyslýchali i exministra vnitra Ivana Langera. Dlouhodobě se přitom spekuluje o jeho propojení s ředitelem GIBS Ivanem Bílkem. S ním si chce v příštích dnech promluvit premiér Bohuslav Sobotka.

Policie nicméně v rámci razie zatím obvinila pouze čtyři lidi - olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), Langerova přítele a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a dva policisty. Těmi jsou náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a ředitel odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. Trestnou činnost příslušníků policie přitom většinou vyšetřuje právě GIBS.

Původně se spekulovalo, že akce Vidkun má souvislost se solární elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Podle detektivů jde ale o to, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Hejtman Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Rozsáhlý požár vrakoviště automobilů likvidují od rána hasiči v Ostravě-Vítkovicích. Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní nezranil. Na místě platí třetí stupeň požárního poplachu. Na místě je víc než 11 jednotek, s hašením pomáhá i vrtulník policie. Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli.

"Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák. "Evakuace obyvatelstva nebyla nutná," uvedla policie na twitteru.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp uvedl, že hoří v areálu společnosti, která likviduje autovraky. Zasahují čtyři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy