Inspekce přišla na protimafiánský útvar. Sám jsem zvědav, co tu chtěli, říká Šlachta

Domácí Jan Gazdík Domácí, Jan Gazdík
Aktualizováno 21. 10. 2015 16:01
Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý večer zasahovala na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvod, proč inspektoři přišli na útvar, kterému velí Robert Šlachta a který v minulém týdnu rozjel akci Vidkun, zatím nesdělili ani mluvčí protimafiánského útvaru, ani mluvčí GIBS. Podle ministerstva vnitra zásah nesouvisí s olomouckou kauzou.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý večer přišli inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Lidé z generální inspekce tu opravdu byli. Sám jsem zvědav, co tu chtěli a s jakými výsledky své návštěvy mě seznámí. Je to jejich práce a my jsme jim poskytli veškerou možnou součinnost," řekl Aktuálně.cz šéf útvaru Robert Šlachta.

"Ano, poskytli jsme veškerou součinnost. Cokoliv dalšího ale může komentovat pouze GIBS," dodal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták a s dotazem na důvod zásahu odkázal na inspekci. Na akci GIBS upozornil ve středu dopoledne server lidovky.cz.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Mluvčí GIBS Radka Sandorová ovšem sdělila ještě méně. "V současné chvíli nemám žádný komentář, a tudíž vám ani nemůžu informaci potvrdit," řekla pouze.

Podle dostupných informací z Policejního prezidia nemá zásah spojitost s tzv. olomouckou kauzou. Jedná se o standardní činnost GIBS. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů, pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Ani to ale zatím nechce být konkrétní. "V současné době probíhají standardní úkony vyšetřování. S ohledem na stav řízení nebudeme nyní poskytovat informace," uvedla mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Šlachtův tým zasahoval na inspekci v Olomouci

Detektivové z ÚOOZ minulý týden rozjeli akci Vidkun, která se má týkat i šéfa olomoucké pobočky inspekce Tomáše Uličného. Šlachtovi lidé navíc několik hodin vyslýchali i exministra vnitra Ivana Langera. Dlouhodobě se přitom spekuluje o jeho propojení s ředitelem GIBS Ivanem Bílkem. S ním si chce v příštích dnech promluvit premiér Bohuslav Sobotka.

Policie nicméně v rámci razie zatím obvinila pouze čtyři lidi - olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), Langerova přítele a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a dva policisty. Těmi jsou náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a ředitel odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. Trestnou činnost příslušníků policie přitom většinou vyšetřuje právě GIBS.

Původně se spekulovalo, že akce Vidkun má souvislost se solární elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Podle detektivů jde ale o to, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Hejtman Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy