Inspekce přišla na protimafiánský útvar. Sám jsem zvědav, co tu chtěli, říká Šlachta

Domácí Jan Gazdík Domácí, Jan Gazdík
Aktualizováno 21. 10. 2015 16:01
Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý večer zasahovala na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Důvod, proč inspektoři přišli na útvar, kterému velí Robert Šlachta a který v minulém týdnu rozjel akci Vidkun, zatím nesdělili ani mluvčí protimafiánského útvaru, ani mluvčí GIBS. Podle ministerstva vnitra zásah nesouvisí s olomouckou kauzou.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v úterý večer přišli inspektoři z Generální inspekce bezpečnostních sborů.

"Lidé z generální inspekce tu opravdu byli. Sám jsem zvědav, co tu chtěli a s jakými výsledky své návštěvy mě seznámí. Je to jejich práce a my jsme jim poskytli veškerou možnou součinnost," řekl Aktuálně.cz šéf útvaru Robert Šlachta.

"Ano, poskytli jsme veškerou součinnost. Cokoliv dalšího ale může komentovat pouze GIBS," dodal mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták a s dotazem na důvod zásahu odkázal na inspekci. Na akci GIBS upozornil ve středu dopoledne server lidovky.cz.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Mluvčí GIBS Radka Sandorová ovšem sdělila ještě méně. "V současné chvíli nemám žádný komentář, a tudíž vám ani nemůžu informaci potvrdit," řekla pouze.

Podle dostupných informací z Policejního prezidia nemá zásah spojitost s tzv. olomouckou kauzou. Jedná se o standardní činnost GIBS. "I Generální inspekce bezpečnostních sborů musí pracovat, a to včetně prováděných úkonů, pod dozorem státního zástupce. Předpokládám, že tomu tak je i v tomto případě," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Ani to ale zatím nechce být konkrétní. "V současné době probíhají standardní úkony vyšetřování. S ohledem na stav řízení nebudeme nyní poskytovat informace," uvedla mluvčí žalobců Štěpánka Zenklová.

Šlachtův tým zasahoval na inspekci v Olomouci

Detektivové z ÚOOZ minulý týden rozjeli akci Vidkun, která se má týkat i šéfa olomoucké pobočky inspekce Tomáše Uličného. Šlachtovi lidé navíc několik hodin vyslýchali i exministra vnitra Ivana Langera. Dlouhodobě se přitom spekuluje o jeho propojení s ředitelem GIBS Ivanem Bílkem. S ním si chce v příštích dnech promluvit premiér Bohuslav Sobotka.

Policie nicméně v rámci razie zatím obvinila pouze čtyři lidi - olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), Langerova přítele a vlivného olomouckého podnikatele Ivana Kyselého a dva policisty. Těmi jsou náměstek krajského ředitele Karel Kadlec a ředitel odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj. Trestnou činnost příslušníků policie přitom většinou vyšetřuje právě GIBS.

Původně se spekulovalo, že akce Vidkun má souvislost se solární elektrárnou v jihočeském Ševětíně. Podle detektivů jde ale o to, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Hejtman Rozbořil údajně nabízel úplatek za to, že se odloží vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Závěry obsahují zmínku o jaderné energii, kterou prosazovala Česká republika.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy