Praha - Česko poprvé od teroristických útoků v New Yorku v roce 2001 prožije státní smutek.
Po tři dny budou povinně na státních a veřejných budovách viset vlajky na půl žerdi, po tři dny mají být zavřená kasina a sázkové kanceláře.
To jsou však prakticky jediné povinnosti, které vyplývají ze státního smutku, jejž od středy do pátku vyhlásila vláda Petra Nečase k uctění památky prvního českého prezidenta Václava Havla.
Uzavření kasin výslovně uvádí loterijní zákon, viditelné dodržení státního smutku pak může vláda nařídit jen veřejné správě.
Hokej ano, sportovní anketa s otazníkem
V tuto chvíli je například jasné, že se nebudou odkládat zápasy hokejové extraligy ani utkání hokejové reprezentace do 16 let.
Naopak ohrožena je anketa Sportovec roku, která měla být galavečerem pojatým tradičně jako zábavná oslava sportu. Kvůli státnímu smutku však Česká televize vážně uvažuje o zrušení zábavných pořadů.
Pořadatelská agentura BPA nicméně narychlo přepsala scénář a celý zkrácený večer hodlá koncipovat jako poctu Václavu Havlovi s prostým předáním ocenění a hudbou v podání symfonického orchestru. Velmi omezená by byla i prezentace partnerů.
Výzva veřejnosti i médiím
Kromě hazardu a státní správy ale vláda nemůže de facto nic ovlivnit. Všechno ostatní tak zůstává v rovině "doporučení", "apelu" nebo "žádosti".
Souvislosti
- Lidé se loučí s Havlem, první kondolenci podepsal Klaus
- Fotky: Slzy v ulicích, lidé se spontánně loučí s Havlem
- Kouření a komunistické vězení. To ničilo Havlovo zdraví
- Česko se s Havlem rozloučí státním pohřbem, asi v pátek
- Obrazem: Havlovo úmrtí ovládlo světová média
- Chcete vyjádřit svou soustrast? Napište na Aktuálně.cz
- Václav Havel: Život výjimečné osobnosti ve fotografiích
Týká se to i vládní výzvy "všem občanům", aby v den pohřbu, tedy v pátek 23. prosince ve 12 hodin, uctili památku Václava Havla minutou ticha. Podobně pouze "doporučit" může určité chování firmám, spolkům i jednotlivcům.
"Vláda doporučuje právnickým a fyzickým osobám, aby zvážili v uvedené dny konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku," řekl dále Petr Nečas.
Podobně se obrátil na média: "Stejně tak žádáme média, aby o průběhu státního smutku referovala důstojným způsobem a státnímu smutku také uzpůsobila skladbu svého působení po tyto tři dny."
K premiérovi se s výzvou přidala i vicepremiérka Karolína Peake: "Žádám nejen politiky a média, ale i širokou veřejnost, aby nejen respektovali státní smutek, ale aby se pokud možno vyvarovali i zbytečných okázalostí v průběhu státního smutku."
Zákon přímo smutek neupravuje
Vyhlašování oficiálních dnů smutku je v Česku otázkou zvyku, žádný speciální zákon to neupravuje. Zmínka o dnu smutku a dnu státního smutku je jen v zákoně o státních symbolech, který nařizuje stáhnout vlajku na půl žerdi, aniž by se ale dotýkala země.
Zákon o loteriích zase kasinům a sázkovým kancelářím nařizuje, aby v den státního smutku zůstaly zavřené.
Den státního smutku se vyhlašuje při naprosto výjimečných situacích.
Naposledy ho Česká republika zažila 15. září 2001, tedy krátce po teroristických útocích v New Yorku. Česko tehdy utichlo na tři minuty po poledni, nehrála některá divadla, v Praze se zastavila MHD, televize nevysílaly komediální programy.
Častěji je vyhlašován Den smutku, při kterém se také stahují vlajky na půl žerdi. Byl vyhlášen například za oběti teroristických útoků ve španělském Madridu, v den pohřbu papeže Jana Pavla II. nebo za oběti vlny tsunami na konci roku 2005.