Česko se s Havlem rozloučí státním pohřbem, asi v pátek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 12. 2011 8:10
Datum bude jasné po domluvě s rodinou, rakev s ostatky bude vystavena na Hradě od středy
Svíčky na Národní třídě.
Svíčky na Národní třídě. | Foto: Jan Langer

Praha - Státní pohřeb Václava Havla se zřejmě uskuteční v pátek 23. prosince, datum se ale ještě může změnit po dohodě s rodinou.

O dalším postupu po úmrtí prvního českého prezidenta v neděli odpoledne jednali nejvyšší ústavní činitelé na schůzce u prezidenta Václava Klause. Prezident republiky na ni pozval předsedu Senátu Milana Štěcha, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou a premiéra Petra Nečase.

Tito čtyři ústavní činitelé vytvořili podle sdělení prezidentské kanceláře "Výbor pro vypravení státního pohřbu prezidenta Václava Havla". Jeho úkolem bude připravovat státní pohřeb prezidenta Havla ve spolupráci s jeho rodinou.

Podle informací Aktuálně.cz bude rozhodující schůzka prezidenta Václava Klause s Dagmar Havlovou.

Rakev s ostatky prezidenta Václava Havla bude v pondělí a úterý od 12:00 do 20:00 vystavena v Pražské křižovatce a od středy ve Vladislavském sále Pražského hradu.

V pondělí rozhodne o vyhlášení státního smutku na mimořádné schůzi vláda Petra Nečase.

V úterý uctí památku prvního českého prezidenta i poslanci, kteří se sejdou už k plánované schůzi.

Václav Havel.
Václav Havel. | Foto: Ludvík Hradilek

"Svolám na úterý mimořádné zasedání, v den, kdy se schází sněmovna. Úvodní část schůze tak budeme věnovat smuteční vzpomínce," řekla Aktuálně.cz předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Na Pražském hradě už byly vyvěšeny smuteční prapory a v přízemí Carolova křídla na 1. hradním nádvoří bylo zřízeno pietní místo.

Na Hradě budou také přístupné kondolenční knihy. V pondělí v 10 hodin je jako první podepíší prezident, premiér a předseda Senátu a předsedkyně sněmovny. Pak budou přístupné pro veřejnost.

Z pietních důvodů byly zrušeny nejbližší kulturní akce na Hradě, včetně nedělního koncertu, na kterém měla zaznít díla W. A. Mozarta.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy