Česko se s Havlem rozloučí státním pohřbem, asi v pátek

Jan Němec Jan Němec
19. 12. 2011 8:10
Datum bude jasné po domluvě s rodinou, rakev s ostatky bude vystavena na Hradě od středy
Svíčky na Národní třídě.
Svíčky na Národní třídě. | Foto: Jan Langer

Praha - Státní pohřeb Václava Havla se zřejmě uskuteční v pátek 23. prosince, datum se ale ještě může změnit po dohodě s rodinou.

O dalším postupu po úmrtí prvního českého prezidenta v neděli odpoledne jednali nejvyšší ústavní činitelé na schůzce u prezidenta Václava Klause. Prezident republiky na ni pozval předsedu Senátu Milana Štěcha, předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou a premiéra Petra Nečase.

Tito čtyři ústavní činitelé vytvořili podle sdělení prezidentské kanceláře "Výbor pro vypravení státního pohřbu prezidenta Václava Havla". Jeho úkolem bude připravovat státní pohřeb prezidenta Havla ve spolupráci s jeho rodinou.

Podle informací Aktuálně.cz bude rozhodující schůzka prezidenta Václava Klause s Dagmar Havlovou.

Rakev s ostatky prezidenta Václava Havla bude v pondělí a úterý od 12:00 do 20:00 vystavena v Pražské křižovatce a od středy ve Vladislavském sále Pražského hradu.

V pondělí rozhodne o vyhlášení státního smutku na mimořádné schůzi vláda Petra Nečase.

V úterý uctí památku prvního českého prezidenta i poslanci, kteří se sejdou už k plánované schůzi.

Václav Havel.
Václav Havel. | Foto: Ludvík Hradilek

"Svolám na úterý mimořádné zasedání, v den, kdy se schází sněmovna. Úvodní část schůze tak budeme věnovat smuteční vzpomínce," řekla Aktuálně.cz předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Na Pražském hradě už byly vyvěšeny smuteční prapory a v přízemí Carolova křídla na 1. hradním nádvoří bylo zřízeno pietní místo.

Na Hradě budou také přístupné kondolenční knihy. V pondělí v 10 hodin je jako první podepíší prezident, premiér a předseda Senátu a předsedkyně sněmovny. Pak budou přístupné pro veřejnost.

Z pietních důvodů byly zrušeny nejbližší kulturní akce na Hradě, včetně nedělního koncertu, na kterém měla zaznít díla W. A. Mozarta.

 

Právě se děje

Další zprávy