Kouření a komunistické vězení. To ničilo Havlovo zdraví

Radek Nohl Radek Nohl
18. 12. 2011 23:50
Bývalý prezident byl několikrát blízko smrti a podrobil se vážným operacím
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Reuters

Praha - Jaký byl Václav Havel bojovníkem v politice, tak bojoval v osobním životě s vážnými nemocemi, které ho provázely posledních více než 25 let.

Podle jeho osobního lékaře Tomáše Bouzka bylo příčinou smrti bývalého prezidenta oběhové selhání.

Zdraví měl podlomené z dob, kdy byl v komunistickém vězení, ale také kvůli častému kouření. Blízko smrti byl v minulosti minimálně dvakrát, v letech 1998 a 2009.

První vážné zdravotní problémy měl Havel už v roce 1983, kdy prodělal těžký zápal plic. Jenže záněty a další zápaly plic se opakovaly.

První vážné zdravotní problémy

V roce 1996 mu lékaři museli kvůli rakovině odebrat velkou část plíce. Další kritický stav nastal o dva roky později, kdy Havel pobýval v rakouských Alpách.

Když se jeho zdravotní stav dramaticky zhoršoval, musel se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobit akutní operaci proděravěného tlustého střeva.

O několik týdnů později byl operován znovu. Poté ale nastaly pooperační komplikace a Havel byl půl hodiny v ohrožení života.

Tento boj vyhrál. Přestal kouřit a změnil styl života. V roce 2009 se ale dostal do dalších vážných zdravotních problémů.

Plíce opět zradily

Během více než dvou týdnů, kdy byl hospitalizován v motolské nemocnici, mu šlo opět o život.

"Mohu říci, že jeho stav byl velmi kritický, velmi vážný. Takový, jaký nebyl nikdy předtím," řekl tehdy náměstek motolské nemocnice Martin Holcát.

Havel měl vážné dýchací a polykací problémy, zradily jej plíce, musel podstoupit také operaci krku.

Zřejmě nejproslulejší český fyzioterapeut Pavel Kolář dělal s nemocným exprezidentem v Motole rehabilitační cvičení, která pomáhala Václavu Havlovi zbavovat zanícené plíce nahromaděných hlenů.

Poslední vážnější onemocnění prodělal loni v březnu, kdy kvůli vysokým horečkám zrušil schůzku s britským princem Charlesem, který navštívil Prahu.

V posledních měsících se na veřejnosti neukazoval. Zemřel ve své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy