Kouření a komunistické vězení. To ničilo Havlovo zdraví

Radek Nohl Radek Nohl
18. 12. 2011 23:50
Bývalý prezident byl několikrát blízko smrti a podrobil se vážným operacím
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Reuters

Praha - Jaký byl Václav Havel bojovníkem v politice, tak bojoval v osobním životě s vážnými nemocemi, které ho provázely posledních více než 25 let.

Podle jeho osobního lékaře Tomáše Bouzka bylo příčinou smrti bývalého prezidenta oběhové selhání.

Zdraví měl podlomené z dob, kdy byl v komunistickém vězení, ale také kvůli častému kouření. Blízko smrti byl v minulosti minimálně dvakrát, v letech 1998 a 2009.

První vážné zdravotní problémy měl Havel už v roce 1983, kdy prodělal těžký zápal plic. Jenže záněty a další zápaly plic se opakovaly.

První vážné zdravotní problémy

V roce 1996 mu lékaři museli kvůli rakovině odebrat velkou část plíce. Další kritický stav nastal o dva roky později, kdy Havel pobýval v rakouských Alpách.

Když se jeho zdravotní stav dramaticky zhoršoval, musel se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobit akutní operaci proděravěného tlustého střeva.

O několik týdnů později byl operován znovu. Poté ale nastaly pooperační komplikace a Havel byl půl hodiny v ohrožení života.

Tento boj vyhrál. Přestal kouřit a změnil styl života. V roce 2009 se ale dostal do dalších vážných zdravotních problémů.

Plíce opět zradily

Během více než dvou týdnů, kdy byl hospitalizován v motolské nemocnici, mu šlo opět o život.

"Mohu říci, že jeho stav byl velmi kritický, velmi vážný. Takový, jaký nebyl nikdy předtím," řekl tehdy náměstek motolské nemocnice Martin Holcát.

Havel měl vážné dýchací a polykací problémy, zradily jej plíce, musel podstoupit také operaci krku.

Zřejmě nejproslulejší český fyzioterapeut Pavel Kolář dělal s nemocným exprezidentem v Motole rehabilitační cvičení, která pomáhala Václavu Havlovi zbavovat zanícené plíce nahromaděných hlenů.

Poslední vážnější onemocnění prodělal loni v březnu, kdy kvůli vysokým horečkám zrušil schůzku s britským princem Charlesem, který navštívil Prahu.

V posledních měsících se na veřejnosti neukazoval. Zemřel ve své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy