Hotel Thermal přišel o deset milionů, za Schillerové zvýhodnil firmu při rekonstrukci

Foto: Hotel Thermal a zrekonstruovaný bazén. Posuďte novou podobu a průběh oprav
Karlovarský hotel Thermal byl vystavěn ve funkcionalistickém slohu v letech 1967 - 1976 podle projektu architektů Věry a Vladimíra Machoninových.
Hotel Thermal byl v červnu ještě kvůli opravám obehnán lešením.
Venkovní bazén karlovarského hotelu Thermal funguje naplno včetně saunového světa od letošního léta, kdy byla dokončená jeho oprava.
Venkovní vyhřívaný bazén byl pro veřejnost otevřen sice už loni v srpnu, ale s nedostatky, přes zimu byl uzavřen. Na snímku je bazén s místy ještě dokončovaných nových prostor. Zobrazit 40 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Jan Horák Jan Horák
12. 12. 2022 6:03
Hotel Thermal v Karlových Varech je ústředním dějištěm filmového festivalu. Provozuje ho firma, kterou vlastní ministerstvo financí. Jak zjistilo Aktuálně.cz, společnost při modernizaci hotelu chybovala. Porušila pravidla jedné z dotací a přišla kvůli tomu o deset milionů korun. Resort financí tehdy řídila Alena Schillerová z ANO.

Je pondělí 10. srpna 2020. Tehdejší ministryně financí Alena Schillerová sedí v hotelu Thermal, jenž prochází celkovou rekonstrukcí. Na tiskové konferenci popisuje další plány na jeho modernizaci. Oprava hotelu představuje před krajskými volbami toho roku a loňskými volbami do sněmovny výraznou část veřejné agendy Schillerové.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, v době zmíněné tiskové konference už přes pět měsíců leželo ve firmě THERMAL-F důležité oznámení. Společnost patřící ministerstvu financí hotel provozuje. Listina oznamovala, že firma přijde o 9,6 milionu korun z přidělené dotace. Pozdním a neprůhledným splněním zakázky na část rekonstrukce porušila podmínky dotace.

Takzvanou korekci jako trest vůči firmě v držení resortu tehdejší ministryně Schillerové uplatnilo ministerstvo životního prostředí, jež peníze na opravu z evropských fondů uvolnilo. Správnost rozhodnutí resortu životního prostředí minulý týden potvrdil Městský soud v Praze. Jeho rozhodnutí je pravomocné.

Posunutím zakázky o rok firma získala výhodu

"Došlo ke změně smlouvy uzavřené v rámci zakázky 'Poskytování energetických služeb metodou EPC' tak, že byly zásadním způsobem změněny termíny realizace zakázky a další podmínky jejího plnění," vysvětlila Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová důvod krácení dotace.

Zakázka byla součástí projektu na snížení energetické náročnosti hotelu, na tuto část získala firma dotaci 38,4 milionu korun. Práce odvedla firma Atalian CZ. Po vzájemné dohodě s provozovatelem hotelu je však splnila o rok později, než stálo ve smlouvě o poskytnutí evropských peněz. Podle resortu životního prostřední tím Atalian CZ získala neoprávněnou výhodu.

Alena Schillerová coby ministryně financí při otevření střešního bazénu hotelu Thermal v srpnu 2021.
Alena Schillerová coby ministryně financí při otevření střešního bazénu hotelu Thermal v srpnu 2021. | Foto: Profimedia.cz

"O vámi uváděné problematice nemám bližší informace. Dodržování dotačních pravidel je v plné působnosti orgánu společnosti, zejména pak představenstva, které i za mého působení doznalo změn," reagovala na zjištění Aktuálně.cz Alena Schillerová, která byla ministryní financí v obou vládách Andreje Babiše od prosince 2017 do prosince 2021.

Nikdo z členů představenstva, za jehož působení se v červnu 2019 podepsal problematický dodatek smlouvy, období Schillerové coby ministryně nepřečkal. Předseda orgánu Jiří Volf zásahem resortu skončil v říjnu téhož roku. Místopředseda Michal Košarko však v křesle vydržel až do srpna 2020.

Vládní kolega z ANO postih potvrdil

Firma THERMAL-F chtěla trest spočívající ve snížení finanční podpory téměř o deset milionů zvrátit. K tehdejšímu ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) podala námitky proti rozhodnutí jeho úředníků. Snažila se ho přesvědčit, že nedošlo k prodloužení termínu zakázky, ale pouze k "jeho odsunutí v čase".

Brabec však argumentům provozovatele hotelu nepřisvědčil a závěry svých podřízených potvrdil. Loni v únoru proto firma podala žalobu, v níž usilovala o zrušení Brabcova verdiktu a otevření cesty ke zpětnému získání peněz. U soudu tvrdila, že kdyby se nedohodla na zmíněném dodatku, zakázka by se prodražila.

"Městský soud je přesvědčen, že uvedená ujednání jsou natolik odlišná od zadávací dokumentace a uzavřené smlouvy, že lze předpokládat, že pokud by byla součástí původních zadávacích podmínek, mohli se do zadávacího řízení přihlásit i jiní uchazeči," zní klíčová pasáž zamítavého rozsudku Městského soudu v Praze, jejž Aktuálně.cz získalo.

Senát soudce Ladislava Hejtmánka jasně řekl, že kritický dodatek jednoznačně zvýhodnil zhotovitele Atalian CZ. Jde přitom o největší firmu v oboru na trhu v Česku i na Slovensku. "Pokud by tímto způsobem byly podmínky nastaveny již v zadávací dokumentaci, mohlo se přihlásit více uchazečů a mohli přijít s výhodnějšími nabídkami," stojí v rozsudku.

Nejeví se to jako selhání, tvrdí Schillerová

Na projekt modernizace hotelu s cílem snížit jeho energetické náklady uvolnilo ministerstvo životního prostředí z evropských fondů 132,3 milionu korun. Také tím argumentuje bývalá ministryně financí Schillerová, že trest 9,6 milionu nevypovídá o fatální chybě.

"Vaše zpráva mě sice nijak netěší, nicméně ve vztahu k celkovému objemu poskytnutých dotačních prostředků se údajné pochybení, bude-li potvrzeno soudy všech instancí, nejeví jako selhání při dodržování dotačních pravidel. Od doby, kdy jsem byla ministryní financí, má za sebou hotel mnoho investic a jsou tam vidět," tvrdí.

Verdikt je ale pravomocný. THERMAL-F se může ještě bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu, podání však nemá odkladný účinek. "Další postup je zvažován vedením společnosti ve spolupráci s advokátní kanceláří. Ministerstvo financí očekává, že vedení zvolí řešení v souladu s platnou legislativou a péčí řádného hospodáře," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Filip Běhal.

Z nasmlouvané dotace ve výši 132 milionů korun zatím resort životního prostředí vyplatil firmě 40 milionů, ve zbytku dosud společnost nedodala potřebné podklady. Celkové náklady rekonstrukce jdoucí daleko nad rámec energetických úspor jsou mnohem vyšší. Ministerstvo financí kvůli tomu navýšilo základní kapitál firmy o 300 milionů korun.

Snížení energetické náročnosti spočívalo ve výměně technologií chlazení, topení či vzduchotechniky, dále se zateplovala střecha nebo terasy. Modernizace směřovala i ke zvýšení požární bezpečnosti hotelu. Kompletní rekonstrukcí rovněž prošly pokoje a střešní bazén. Schillerová ho slavnostně otevřela loni v srpnu, přestože ještě nebyl hotový.

Video: Boj o Thermal. Hotel není muzeum, nechceme se vracet do 70. let, vzkazuje ředitel (20. 2. 2020)

Čtyřicet tisíc hostů přijede za léčením, ne na festival, ten nás neuživí. To, co se děje, je modernizace, ne destrukce, tvrdí Vladimír Novák. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy