Stát se s rukama v kapsách díval, jak klesá hodnota jeho majetku, řekl Sobotka o privatizaci OKD

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
30. 6. 2016 12:11
Poslanecká sněmovna probírala dvě hodiny privatizaci OKD, ale k žádnému konkrétnímu výsledku se nedobrala. Většinu času zabral proslov premiéra Bohuslava Sobotky, který popsal historii privatizace a nejvíce ze všeho kritizoval postup zástupců státu v celé věci. Jakékoliv své pochybení odmítl, byť stát prodával minoritní podíl v OKD ve chvíli, kdy Sobotka dělal ministra financí. Bez ohledu na jeho vystupování chce 41 poslanců z Úsvitu, KSČM a hnutí ANO vznik parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala privatizací právě v době Sobotky.
Takové komory má každá klec čtyři nad sebou, na Darkově jezdí čtyři klece vedle sebe. Jak za vámi s rachotem zapadne šíbr neboli zátyň neboli klecová dvířka, ,,šol" neboli klec se propadne rychlostí až 12 metrů za sekundu, tedy asi 40 kilometrů v hodině. Tito pánové fárají vyměřovat novou šachtu.
Takové komory má každá klec čtyři nad sebou, na Darkově jezdí čtyři klece vedle sebe. Jak za vámi s rachotem zapadne šíbr neboli zátyň neboli klecová dvířka, ,,šol" neboli klec se propadne rychlostí až 12 metrů za sekundu, tedy asi 40 kilometrů v hodině. Tito pánové fárají vyměřovat novou šachtu. | Foto: Karel Toman

Praha - Během privatizace OKD udělali zástupci státu celou řadu chyb, kvůli kterým stát přišel o firmu a desítky miliard korun. Alespoň tak vyznělo vystoupení premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, který popsal historii celé privatizace OKD. Kromě státu selhal podle něj i vlastník OKD, kterým byl dlouho podnikatel Zdeněk Bakala.

"OKD nemělo v minulosti odpovědného vlastníka. Kdyby mělo, tak by vytvářel rezervy," prohlásil premiér a slíbil, že jeho vláda se bude snažit s krajem a obcemi udržet v regionu sociální stabilitu i přes současné velké problémy firmy. "Vláda je připravena zabývat se všemi informacemi, které bychom mohli využít k tomu, abychom hájili oprávněný zájem státu vůči vlastníkům nebo bývalým vlastníkům tam, kde ve své odpovědnosti selhali," uvedl.

Ani po vystoupení premiéra ale není jasné, kdo na straně státu selhal. On sám jako ministr financí v době, kdy stát prodával minoritní podíl, jakékoliv pochybení odmítl a v případě jiných vše komplikuje, že neexistují důležité dokumenty.

"Pokud jde o analýzu privatizačních smluv, k privatizaci více jak poloviny majetku OKD žádné smlouvy nejsou čili je obtížné vyhodnotit fakt, že se akcie OKD rozdaly a stát za ně žádné finanční prostředky nedostal. Tam nebyly žádné posudky, které by hodnotily majoritu v OKD, žádní znalci přizváni nebyli, dokonce nebyla ani vůle státu, že by za to měl dostat nějaké peníze," řekl Sobotka. Podle něj stát akcie různým způsobem rozdal, ale rozdal je tak, že je pak spekulanti mohli skoupit a v rámci divoké privatizace se dostali k majetku. A i tady žádné smlouvy nejsou.

Chyby začaly v roce 1990

Dlouhý proslov před poslanci začal premiér popisováním historie privatizace po roce 1989. Nejdříve vzpomněl rušení státního podniku Ostravsko-karvinské doly a zřízení akciové společnosti na sklonku roku 1990. "Do této společnosti byl vložený veškerý majetek, včetně celého bytového fondu OKD," vysvětloval premiér Bohuslav Sobotka s tím, že od té doby vláda nemohla přímo rozhodovat o dění v této společnosti.

"V roce 1993 ministr Jiří Skalický privatizoval kupónovou metodou část akcií OKD, bylo to 40 procent akcií, dosud držených v majetku státu. Stát z toho nezískal žádné prostředky. Další část akcií byla převedena na restituenty. Stát měl potom jen 52 procent akcií," řekl Sobotka, podle kterého se ukázalo, že rozhodnutí rozdrobit akcie přispělo k úplnému vytěsnění státu.

"Rozhodující okamžik přichází v roce 1996, v době končící první Klausovy vlády," tvrdil Sobotka. Valná hromada rozhodla o snížení základního jmění. Stát následně ztratil většinu. "Toto bylo naprosto zásadní, stát se zbavil většiny, aniž by za to získal protihodnotu, celé řadě ekonomů se zdálo zpětně toto jako chybné," podotkl s tím, že všechno ještě nebylo ztraceno.

Byla to divoká privatizace, řekl Sobotka

"To se ale změnilo v roce 1997, kdy zástupci restitučního fondu, ovládaného státem, a drobní akcionáři prodali své akcie Investiční a poštovní bance (IPB)," sdělil Sobotka. Přitom upozornil, že už tehdy bylo jasné, že IPB dál akcie prodá a situace státu bude velmi nevýhodná. Podle Sobotky šlo o divokou privatizaci a stát se vlastním postupem připravil o většinu. "Stát se s rukama v kapsách díval na to, jak se snižuje hodnota jeho majetku," uvedl Sobotka.

Obce a města, která měla v OKD podíl, se navíc nechaly podle premiéra zviklat a akcie prodaly, čímž definitivně ztratil stát posledního spojence v "boji o OKD". Následně IPB prodala balík akcií podnikateli Stanislavu Prosovi, což vyšlo najevo až později. V roce 1998 se mění za nejasných okolností vlastnictví OKD, majiteli se stávají podnikatelé Viktor Koláček, Petr Otava a další.

Tehdejší Zemanova vláda už podle Sobotky neměla moc možností situaci zachránit. Stát podle něj ztratil i přístup k informacím o celé společnosti. 

O prodeji menšinového podílu státu v OKD rozhodla v roce 2004 nakonec vláda Stanislava Grosse, ve které byl Sobotka ministrem financí. Podíl získal většinový vlastník, společnost Karbon Invest, za 4,1 miliardy korun. "Protože jsme neprodávali většinový podíl, nebylo možné prodat akcie za větší částku," tvrdí Sobotka, který se mimo jiné hájil tím, že původně byla podle posudku cena dvě miliardy.

Pohádka, reagoval na premiéra poslanec Černoch

Proslov Sobotky trval osmdesát minut, takže poslanci už neměli příliš mnoho času na reakce. Už dříve totiž vymezili na debatu k OKD dvě hodiny. Jako první po Sobotkovi vystoupil Marek Černoch z Úsvitu, který premiéra ostře kritizoval.

"Slyšeli jsme pohádku plnou čísel, plnou dat, kterým nikdo nerozumí. Pohádku, ve které hodný pan premiér za nic nemůže," prohlásil Černoch. "Všichni se tváří, že se nic neděje. Děje se, a je třeba říci, kdo je za to odpovědný. Dle některých zdrojů bylo "vysáno" z OKD přes 100 miliard korun," řekl Černoch a vyjmenoval, co by za ně bylo možné pořídit. "Kdo je za to odpovědný, ten musí odpovědnost nést. Padni komu padni," dodal. 

Jak dál budou poslanci kolem OKD postupovat, není jasné, zástupci klubů se budou teprve na dalším postupu domlouvat.

 

Právě se děje

Další zprávy