Praha - Dvacet let poté, co zkrachoval investiční fond Futurum Aurum, zaplatil stát odškodné prvním podílníkům, kteří při jeho vykradení přišli o své úspory. A brzy zřejmě odškodní i další. Soudy totiž uznaly, že tehdejší odbor dozoru nad kapitálovým trhem ministerstva financí - i když byl právě k tomu zřízen - činnost fondu nedostatečně kontroloval.
"Minulý týden Česká národní banka, na kterou postupně zákonem odpovědnost přešla, zaplatila prvním dvěma podílníkům odškodnění 220 tisíc korun," potvrdil advokát Vladimír Zoufalý, který okradené podílníky zastupuje.
Ve středu přitom uplynulo právě dvacet let ode dne, kdy se prokurista investiční společnosti Futurum, ruský podnikatel Alim Karmov, přiznal, že klienty fondu okradl. Ti mu pod slibem 25procentního zhodnocení svěřili přes 200 milionů korun. "Všechny jsem vás celou dobu podváděl," uvedl Karmov v inzerátu, který vyšel 9. března 1996.
Již před lety vysoudil likvidátor fondu takřka stomilionové odškodné na Komerční bance a bankovním domě Skala, že na hospodaření s penězi, které u nich fond uložil, řádně nedohlížely a okradení klientů tím umožnily. Díky tomu klienti získali zpět zhruba dvě třetiny uložených peněz.
Na 25 procent s kličkou
Na slib 25procentního zhodnocení ročně nalákalo Futurum Aurum několik tisíc lidí. Protože ale investiční fond nemohl podle zákona slibovat tak vysoké zhodnocení, tak Karmov použil kličku. Měl totiž další společnost 1. Finanční a stavební koncern (1. FSK) a jejím jménem se zavázal, že uvedené podílové listy Futurum Aurum odkoupí s výnosem 25 procent.
Zpočátku to také plnil, pak ale peníze začaly docházet. Rozjel proto složité kolečko s penězi - kdy například vklady podílníků ručil za úvěry, které si bral, aby mohl vyplácet dříve splatné podílové listy.
Důvodů k obezřetnosti přitom bylo hned několik: Nejen podezřele vysoké slibované zisky, ale zejména to, že v Rusku již tehdy vypukla aféra, v níž figuroval spoluzakladatel 1. FSK, ruská finanční skupina Hermes. A Karmov v ní dříve působil. Po ní tehdy zůstaly desetitisíce poškozených klientů, kteří také uvěřili vysokým slibovaným výnosům.
Pravda je, že i když Karmov od lidí vybral na 200 milionů korun, tak neutekl. "Chtěl jsem ty peníze vrátit, nechtěl jsem utéct. Stále jsem věřil, že je můžu vydělat zpět," popisuje. Před soudem ovšem vyšlo najevo něco jiného: Podstatná část peněz, o kterou podílníci přišli, skončila v masivní reklamní kampani.
Sám Zoufalý odhaduje, že reklamní kampaň stála 50 až 60 milionů a Karmov díky ní vybral 220 milionů korun - z toho 140 milionů do Futurum Aurum a 80 milionů vkladů tichých společníků do 1. FSK.
Odsouzen byl nakonec za to, že penězi podílníků Futurum Aurum ručil za úvěr pro svůj 1. Finanční a stavební koncern. A když úvěr nesplatil, banka si peníze podílníků zkasírovala.
Nečekalo se, že budou lidé bezostyšně krást
"Byla to doba, kdy o těchto věcech skoro nikdo nic nevěděl, málokdo tušil, co je to akcie, tak jsme se to učili za pochodu. Navíc nás tam bylo málo," vzpomíná jedna z tehdejších pracovnic ministerstva financí Marta Novotná, která se na kontrole Karmovova fondu podílela.
Nemá ale pocit, že by úředníci něco zanedbali. "Zákon byl tehdy napsaný tak, že předpokládal, že se lidi budou chovat morálně a nebudou tak bezostyšně krást," dodává Novotná.
Pravda nicméně je, že kontrola do fondu přišla až tři dny poté, co se Karmov k podvodu přiznal. A ještě tři měsíce poté Karmov z účtů fondu vybíral peníze. Ministerstvo to vysvětlovalo tím, že nemůže zasáhnout, dokud pravomocně neskončí správní řízení.
Konec soudů v nedohlednu
Zoufalý se jménem svých klientů soudí se státem už 19 let. Zastupuje zhruba 140 lidí, zbylé více než dva tisíce boj o náhradu uložených peněz vzdaly.
V první fázi soudy řekly, že žaloby jsou předčasné - má se počkat, zda likvidátor ještě nevymůže nějaké peníze. Poté podal Zoufalý žaloby znovu - a soudy přisvědčily, že stát také pochybil.
O tom, že ve fondech není vše v pořádku, mělo ministerstvo financí vědět podle soudu nejméně tři měsíce před Karmovovým přiznáním. Konkrétně 30. listopadu 1995, kdy fond musel odevzdat účetní závěrky, z nichž byly patrné nesrovnalosti v jeho majetku. A klientům, kteří uložili do fondu peníze po tomto datu, přiznávají soudci odškodné.
Podle Zoufalého by ale měli mít nárok také ti poškození, kteří svěřili peníze fondu před tímto datem. Karmov totiž v reklamě uváděl, že Futurum Aurum má zahraniční pobočky zejména v Rusku, které zajistí bezproblémové proplacení výhodných obchodů se surovinami.
"Jenže tehdy k těm pobočkám bylo potřeba devizové povolení České národní banky a to neměl. Proto tvrdíme, že ministerstvo mělo zasáhnout mnohem dříve, už na základě té lživé reklamy," argumentuje advokát.
Poslední soudní rozhodnutí dávají advokátovi poškozených naději: Nejvyšší soud již v několika případech uvedl, že prvoinstanční soudy se musí znovu zabývat tím, zda ministerstvo financí nemělo zasáhnout již dříve.
Já se vrátím!
Sám Karmov se nejenže k oklamání podílníků přiznal, ale počkal si překvapivě i na trest. Nakonec si z devíti uložených let odpykal necelé dvě třetiny a vrátil se do Ruska. Nyní podle svých slov plánuje velkolepý návrat do Česka. A slibuje, že s sebou přiveze nový velký investiční projekt. Tají však jaký.
"Je tajný. Ale v červnu ho představím, když dostanu vízum," slibuje. "Je to úplně nová věc, jsou v tom i velcí investoři. Pracuje na tom nyní i Google nebo Zuckerberg (zakladatel Facebooku). Budete z toho hotoví, ohromně vám to zjednoduší práci," naznačuje v rozhovoru, který poskytl Aktuálně.cz prostřednictvím Skypu.