Amnestie ho očistila. Teď žádá manažer po státu 48 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
6. 5. 2014 19:15
Hlavní aktér údajně vytunelovaného fondu Trend přešel do protiútoku, chce vysoké odškodné.
Miroslav Hálek odešel před amnestií od soudu se dvěma roky vězení. Kvůli Klausovu pardonu je nyní čistý.
Miroslav Hálek odešel před amnestií od soudu se dvěma roky vězení. Kvůli Klausovu pardonu je nyní čistý. | Foto: ČTK

Praha - Bývalý šéf údajně vytunelováno fondu Trend Miroslav Hálek, kterého se dotkla loňská amnestie prezidenta Václava Klause, přešel do protiútoku.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že hlavní aktér této kauzy žádá poté, co byl očištěn, po státu odškodné. Celkově jde o částku bezmála 48 milionů korun.

Je přitom veřejně známo, že z fondu Trend podle vyšetřovatelů, kteří kauzu šetřili více než šestnáct let, zmizelo přes 1,4 miliardy korun. Hálek byl před amnestií v říjnu 2012 nepravomocně odsouzen ke dvěma rokům vězení. Právě kvůli Klausovu pardonu ale již nikdy za mřížemi kvůli této kauze neskončí.

Milionové odškodné

Na ministerstvo spravedlnosti se Miroslav Hálek podle informací deníku Aktuálně.cz obrátil se žádostí o odškodné před několika měsíci.

"Žadatel požaduje po státu odškodné za nemajetkovou újmu ve výši 20 milionů korun, za ušlý zisk ve výši 22 milionů korun a za náklady na obhajobu ve výši 5,8 milionu korun," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Rozhodnutí ale ještě nepadlo. "Ministerstvo zatím stanovisko k žádosti nevyhotovilo," dodala Hrochová.

Letitá kauza

Fond Trend založili v roce 1991 hudebníci Michael Kocáb a Martin Kratochvíl, kteří v kauze figurovali jako svědci. V roce 1995 zakladatelé fond prodali společnosti Královéhradecká Brokerská zastupované Miroslavem Hálkem.

Následně začaly být podle obžaloby prostředky fondu převáděny na konta jiných společností. Součástí údajných machinací byly i akcie obchodního domu Kotva. V roce 2000 skončil Trend v konkurzu.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy