Stát chce 90 milionů po Klausově bývalém poradci, pocházely z podvodné privatizace

Jan Horák Jan Horák
21. 2. 2023 10:30
Známý pražský advokát a někdejší poradce Václava Klause Jan Souček dostal podle zjištění Aktuálně.cz před lety půjčku 90 milionů korun, jež podle státních zástupců pochází z trestné činnosti. Peníze mu poskytl jeden z klíčových manažerů vytunelované Mostecké uhelné společnosti. Podle dalšího zjištění redakce chce po Součkovi zmíněné peníze stát. Ve sporu rozhodl už Nejvyšší soud.
Peníze Součkovi půjčil jeden z manažerů Mostecké uhelné společnosti, dnes již zesnulý Luboš Měkota (na snímku).
Peníze Součkovi půjčil jeden z manažerů Mostecké uhelné společnosti, dnes již zesnulý Luboš Měkota (na snímku). | Foto: ČTK

Václav Klaus coby premiér, předseda Poslanecké sněmovny a nastupující prezident chodil pravidelně hrát tenis do Pupp Tenis Resortu v pražských Záběhlicích. Jednatelem a spolumajitelem areálu byl tehdy advokát Jan Souček, který se s nástupem Václava Klause na Pražský hrad roku 2003 stal členem jeho poradního sboru.

Souček měl blízko také k Luboši Měkotovi, jednomu z manažerů Mostecké uhelné společnosti, kteří ji podle žalobců na konci 90. let podvodně ovládli a pak pod cenou získali státní podíl firmy. Stát tím měli připravit o 3,2 miliardy korun. V minulé dekádě za to Měkotu obžalovala švýcarská justice a obvinila česká policie. Rozřešení kauzy se nedočkal, v roce 2013 náhle zemřel.

O dva roky dříve, to už ho švýcarské orgány vyšetřovaly a tuzemští kriminalisté prověřovali, podle zjištění Aktuálně.cz půjčil Měkota Janu Součkovi 90 milionů korun. Stát chce od advokáta peníze zpět, protože podle něj pochází právě z kauzy Mostecké uhelné. Nejvyšší soud se však tento měsíc přiklonil na Součkovu stranu.

"Pochází z trestné činnosti"

"V řízení se jedná o původní pohledávku z titulu smlouvy o půjčce z 22. srpna 2011, jíž věřitel (zemřelý) Luboš Měkota půjčil JUDr. Součkovi částku 90 000 000 korun, o níž panuje přesvědčení, že pochází z trestné činnosti," stojí v dokumentu Nejvyššího soudu, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Pohledávku po Měkotovi zajistilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jež vyšetřování privatizace Mostecké uhelné dozorovalo a později poslalo k soudu. Do správy ji dostal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho úkolem je Měkotovy rozpůjčované peníze vymoct, aby se stát po ztrátě kvůli důlní firmě alespoň částečně zahojil. Takových pohledávek spravuje několik.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vymáhá tento nárok na základě pověření ke správě pohledávek zajištěných v trestním řízení, přičemž pohledávka vznikla na základě smlouvy o půjčce uzavřené mezi věřitelem (Lubošem Měkotou) a žalovaným (Janem Součkem)," řekla Aktuálně.cz ke sporu o 90 milionů mluvčí úřadu Michaela Tesařová.

Souček 90 milionů vracet nemusí

V první půli února senát soudkyně Ivany Zlatohlávkové z Nejvyššího soudu rozhodl, že Souček 90 milionů korun z pohledávky po Luboši Měkotovi vracet nemusí. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vydalo zajišťovací příkaz vůči jeho sestře, která se po Měkotově smrti stala jeho právním nástupcem a jedinou dědičkou.

Žalobci z Olomouce se domnívali, že na Měkotovu sestru přešla i zmíněná pohledávka vůči Součkovi. Proto ji Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových začal vymáhat. Jenže v průběhu soudního řízení vyšlo najevo, že Měkota pohledávku rok a půl před smrtí převedl neprůhledně firmě Prologis Hotel Verwaltungs und Management Anstalt.

Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Jan Souček (na snímku z roku 1996).
Bývalý právní poradce někdejšího prezidenta Václava Klause Jan Souček (na snímku z roku 1996). | Foto: ČTK

Peníze tak Souček dluží zmíněné firmě, stát proto coby správce pohledávek po Měkotovi nemůže vůči ní ani bývalému Klausově poradci vznést žádný nárok. Takto rozhodl prvostupňový Obvodní soud pro Prahu 2, verdikt pak pravomocně potvrdil Městský soud v Praze. Ve stejném duchu nyní rozhodl také Nejvyšší soud, jenž zamítl dovolání úřadu.

"Žalobkyně (úřad) není ve věci aktivně legitimována z důvodu, že B. Č. (sestra Luboše Měkoty, Aktuálně.cz její jméno nezveřejňuje - pozn. red.), vůči níž směřuje zajišťovací usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, není majitelkou (případně slovy zákona o zajištění majetku 'vlastníkem') zajištěné pohledávky," konstatoval senát soudkyně Ivany Zlatohlávkové.

Žalobci měli peníze zajistit jinou cestou

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových podle Nejvyššího soudu nebyl v pozici, aby mohl zmíněných 90 milionů korun vymáhat. Instituce proti verdiktu může brojit ústavní stížností. "Úřad doposud neobdržel písemné vyhotovení rozsudku Nejvyššího soudu. Jakmile rozsudek obdrží, vyhodnotí jej a stanoví další postup," podotkla mluvčí Tesařová. 

Nejvyšší soud také popsal, jakým způsobem se mohl stát k penězům dostat. Měkotova sestra byla slepá ulička. "Vrchní státní zastupitelství v Olomouci mělo (…) zrušit usnesení ve věci zajištění předmětné pohledávky vůči B. Č. a vydat nové zajišťovací usnesení (…) směřující vůči postupníkovi Prologis Hotel Verwaltungs und Management Anstalt."

Až v takovém případě by se mohl úřad o Součkových 90 milionů ucházet. Protože už je však kauza Mostecké uhelné společnosti před soudem, vrchní žalobci z Olomouce nemohou konat. "K případnému zrušení zajištění, jakož i k případnému novému rozhodnutí o zajištění, je příslušný Městský soud v Praze," řekl Aktuálně.cz náměstek olomouckých žalobců Radek Bartoš.

Jestli Městský soud v Praze zaměří pozornost na zmíněnou firmu, na kterou Měkota nasměroval svou pohledávku vůči Součkovi, není jasné. "Pokud jde o vámi odkazovaný rozsudek Nejvyššího soudu, předsedkyni senátu nebyl dosud doručen. Nejdříve se s jeho obsahem bude muset seznámit," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské městské instance Adam Wenig.

Co udělal s 90 miliony, není jasné

Čas na splacení peněz firmě má Souček podle smlouvy o půjčce až do roku 2026. Za jakým účelem advokátovi před 12 lety Měkota 90 milionů korun půjčoval, není jasné. Lze se také jen domnívat, jak s penězi naložil, a zda věděl, odkud desítky milionů pochází. Souček na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl.

Advokát se po Měkotově skonu coby jeden ze dvou právníků podílel na vypořádání jeho dědictví. Uhlobaronův majetek měl hodnotu zhruba osm miliard korun. Souček v minulosti vystupoval vedle podnikatele Radovana Květa jako jeden z majitelů karlovarského Grandhotelu Pupp, působil také coby právní zástupce hotelu a neúspěšně podnikal ve sklářství.

S Květem spoluvlastnil sklářské a porcelánské koncerny Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus, kam se řadila více než desítka z nejvýznamnějších českých podniků v oboru. V roce 2008 skončily v konkurzu. Zůstaly po nich dluhy ve výši tří miliard korun. Souček byl v jednu chvíli také obviněný z podílu na vynášení informací od policie, ale žalobce jeho stíhání zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy