Karlovarská porcelánka je v úpadku, řekl soud

Ekonomika Ekonomika
14. 10. 2008 19:20
Důvodem je nedostatek provozního kapitálu
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha/Karlovy Vary - Karlovarský porcelán a společnost Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jsou v úpadku. V úterý o tom rozhodl Městský soud v Praze.

Insolvenčním správcem porcelánky se stala společnost Pro-Konkurs. Věřitelé mají 40 dní na to, aby přihlásili své pohledávky. Firmy byly v insolvenčním řízení již od 22. září - důvodem byl nedostatek provozního kapitálu.

Společnosti patří do skupiny Porcela PLus, respektive majetkově spřízněné sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading.

BCT jsou jednou z největších sklářských společností na světě a mají přes pět tisíc zaměstnanců. Do skupiny patří kromě Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou i Sklárny Kavalier Sázava a Sklárny Bohemia Poděbrady.

Právě sklárny ve Světlé a Poděbradech v úterý oznámily odborům, že se chystají propustit až 1555 lidí. Z toho má být 1108 pracovníků ve Světlé a 447 v Poděbradech.

Zákon přikazuje společnosti, aby počty propouštěných zaměstnanců oznámila předem. Protože ale vedení skláren není schopné přesný počet propouštěných uvést, počítá s maximální variantou.

Už  v půli září energetická skupina ČEZ na hodinu výstražně odpojila odběrná místa sklárenského holdingu BCT kvůli neuhrazení faktur za elektřinu v řádu stovek milionů korun.

Pro firmy je prohlášení úpadku dalším krokem v insolvenčním řízení. Soud teď ve spolupráci s majiteli a věřiteli rozhodne, co dál. Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta konkurzu; majitelé už o něj ostatně požádali.

Jak píše server Českénoviny.cz, Karlovarský porcelán s 1540 zaměstnanci zatím stále vyrábí a mělo by to tak zůstat minimálně do 20. října. Do této doby se podařilo dohodnout prodloužení dalších dodávek elektřiny a plynu. Firma má ale obstavené účty a zaměstnanci dostali jen 70 procent svých mezd.

Karlovarský porcelán je největším českým výrobcem užitkového porcelánu. Nejstarší závod byl založen roku 1794 v Klášterci.

Čtěte také:
Sklárny ve Světlé končí, na 1500 lidí bude bez práce 

 

Právě se děje

Další zprávy