Stamiliony ve Varech proudily firmám blízkým politikům

Petr Holub
8. 3. 2010 13:00
Evropská kontrola hrozí už druhému regionu, po Ústecku
Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Evropská kontrola hrozí už druhému regionu, po Ústecku ještě Karlovarsku. Také karlovarská administrativa má za sebou několik výběrových řízení, která proběhla neprůhledným způsobem.

Týká se to největších veřejných zakázek z druhé poloviny minulého roku, konkrétně přestavby dvou středních škol celkem za 800 milionů a Becherovy vily v Karlových Varech za 80 milionů. Všechny jsou placeny z evropských dotací.

Vítězné firmy mají blízko k politickým stranám, konkrétně ČSSD a ODS, které o evropských zakázkách na Karlovarsku rozhodují.

Peníze nerozhodují

Nejnápadnějším příkladem je přestavba střední školy v Sokolově. Kraj vypsal zakázku za 308 milionů, z šesti zájemců nabídla pouze španělská firma Sefimota nižší částku 290 milionů.

Byla však vyřazena, protože měla záruku od banky Espírito Santo, přitom podle soutěžních podmínek musí mít firmy krytí od tuzemských finančních ústavů.

Z ostatních zájemců nabízela nejnižší cenu 361 milionů Skanska, za vítěze bylo však vyhlášeno konsorcium v čele se společností Syner.

Za přestavbu sice žádalo 380 milionů, podle výběrové komise složené z krajských zastupitelů a úředníků krajského úřadu však dostala lepší hodnocení podle kritéria "postup stavebních prací". Protokol o tom, jak komise došla k názoru, že Syner má lepší praxi než společnost Skanska, byl po vyhlášení výsledků zničen.

Chyba se vždycky najde

Obdobně se vybírala firma pro přestavbu střední školy v Ostrově nad Ohří. Ze tří zájemců byli dva vyřazeni z formálních důvodů. Společnosti Skanska a Swietelsky sice předložily účetní závěrky, jak požadoval kraj, nedodaly však k nim přílohy a ze soutěže byly vyřazeny.

Požadovat přílohy k závěrkám je skutečně jen formalita. Radní by tak mohli nejvýš ověřit, jestli firmy s mnohamiliardovým obratem jen v České republice odvádějí sociální a zdravotní pojistné a jestli jim tedy v nejbližší době nehrozí krach. Soutěž vyhrál Metrostav s cenou, která byla o dvě miliardy vyšší než 342 miliard, které chtěl platit kraj.

Profily úspěšných firem

  • Metrostav: velká pražská firma, která se na Karlovarsku uvedla stavbou zimního stadionu
  • Syner: velká liberecká firma, která se na Karlovarsku uvedla stavbou zimního stadionu. Patří k významným sponzorům ODS
  • Algon: chebská stavební firma, její ředitel Petr Študlar kandidoval za ODS v krajských volbách 2008
  • Prefabeton: chebská stavební firma, jednatelem je muž číslo 2 na kandidátce ČSSD do sněmovních voleb Jakub Pánik
  • Thermia-Bau: chebská stavební firma, s výjimkou Pánika (ČSSD) má stejné vedení jako Prefabeton
  • Tima: karlovarská stavební firma, její jednatel Stanislav Tichý je v čele firmy Transfer Europe Information společně s Petrem Vorlem z Prefabetonu
  • Bau-Stav: karlovarská stavební firma, její stoprocentní majitel Milan Špička spoluvlastnil do prosince 2009 karlovarské Lázně III. Druhým vlastníkem byl poslanec ČSSD Jaroslav Fiala. Dnes jsou Lázně III. akciovou společnosti s anonymními majiteli 

V případě sokolovské i ostrovské školy se po boku Syneru a Metrostavu prosadily firmy s vazbami na místní politiky.

Už jen díky organizaci výběrového řízení se do soutěže na přestavbu Becherovy vily za 84 milionů přihlásil jediný zájemce, konsorcium místních firem Thermia-Bau a Prefabeton. Nabízelo stejnou cenu.

Důvodná podezření

"Výběrová řízení Karlovarského kraje mohou jen obtížně obstát, pokud se na ně soustředí evropská kontrola," varuje expert Vilibald Knob, který měl dříve na starosti evropské dotace pro ministerstvo zemědělství a dodává: "Jsou tam důvodná podezření z korupčního jednání, pletich a dalších porušení trestního zákona," dodává.

Knob byl do listopadu místopředsedou představenstva Karlovarské krajské nemocnice a zblízka zažil i další podezřelé výběrové řízení na stavbu pavilonu akutní medicíny za půl miliardy. I v něm vyhrála firma Metrostav, která nabízela o 30 milionů vyšší cenu než konkurenční Unistav. Výběrová komise však Unistav vyloučila, protože podrobný popis dvou z dodávaných přístrojů poslal anglicky.

Stavbu pavilonu ovšem kraj neplatí z evropských dotací, ale už dříve domluvené půjčky.

Dražší a horší

Zdravotnickým kamenem úrazu může být podle Knoba nákup lůžek za 51 bruselských milionů. Soutěž zatím neproběhla, cena ani objednávka se však nelíbí primářovi oddělní akutní medicíny Romanu Brázdilovi.

Protestoval proti tomu, že se má tak vysoká částka zaplatit za 680 postelí, ze kterých se navíc polovina bude ovládat mechanicky. "Takové postele se už přitom přestaly vyrábět a za pár let na ně nebudou náhradní díly," upozorňuje.

Lůžka na elektrické ovládání přitom přijdou laciněji, jak svědčí zakázka jedné madridské nemocnice, která koupila od české firmy Linet 1300 postelí za 45 milionů.

Brázdil byl po zveřejnění kritiky odvolán z funkce náměstka pro zdravotní péči.

Radní sobě

Pozornost bruselské protikorupční agentury OLAF si už vysloužil Ústecký kraj za nákup předražených přístrojů do nemocnic. Brusel zatím nezasáhl, protože ministerstvo financí dotace neproplatilo a od příštího týdne posílá na Ústecko kontrolu.

Kontrola může zasáhnout i Karlovy Vary. Dotace pro oba kraje totiž rozděluje stejná Řídící rada regionu Severozápad, ve které mají většinu politici z vedení obou krajů. Shodou okolností je radním i zastupitel Karlovarského kraje a dvojka na kandidátce ČSSD do sněmovny Jakub Pánik. Zároveň řídí firmu Prefabeton, která získala zakázku na opravu Becherovky vily.

Pokud případná kontrola z Bruselu najde v zakázkách chyby, bude požadovat peníze zpátky včetně sankcí ve výši půl promile dotace za den od jejího vyplacení.

 

Právě se děje

Další zprávy