Jako jeden z důvodů pro odmítnutí žádosti o informace uváděla SSHR podporu, kterou webu poskytlo americké velvyslanectví v Praze. Podle kasační stížnosti jde o "cizí mocnost", která se tímto způsobem snažila vměšovat do zájmů a svrchovanosti ČR. SSHR také naznačila možnost, že po zjištění příjmů se cizí mocnosti budou snažit vedoucí pracovníky nalákat do svých služeb za vyšší finanční ohodnocení.
Podle NSS jde o ryze spekulativní argument. Soud zdůraznil, že při výběru lidí do vedoucích pozic musí být kladen důraz na jejich loajalitu a morální integritu, aby se se snadno nenechali "za jakýkoliv peníz zlákat k činnostem, které by byly v rozporu se zájmy ČR". "Osobní selhání jednotlivce samozřejmě vyloučit nelze, avšak nemůže být v tomto případě východiskem úvahy vedoucí k omezení práva veřejnosti na informace," stojí v rozhodnutí.
Bašná sdělila, že americká ambasáda podpořila vznik projektu, dále se v něm neangažuje ani finančně, ani jiným způsobem. V současné době projekt, na kterém pracuje společně s advokátem Pavlem Musilem, nečerpá žádnou dotaci nebo grant. Od ledna spolupracují s Hlídačem státu, který web podporuje.
Žadatelka konkrétně chtěla získat údaje o výši platů, odměn a jiných příjmů a benefitů v letech 2016 a 2017 pro předsedu SSHR, ředitele odborů a sekcí. SSHR poskytla jen údaj o platových třídách a doplnila, že odměňování je v souladu se zákonem.
V kasační stížnosti proti rozsudku městského soudu argumentovala SSHR třeba tím, že v době koronavirové krize také vedoucí pracovníci pomáhali s nočním vykládáním letadel se zdravotnickým materiálem. NSS uznal, že činnost vysoce postavených úředníků státních hmotných rezerv je důležitá služba vyžadující odbornou zdatnost, důkladné prověření a vysoké nasazení, a to zejména v krizových stavech.
"Tomu musí pochopitelně odpovídat i jejich finanční ohodnocení, jehož výše bude (jak lze předpokládat) jistě ze strany stěžovatelky (SSHR) podepřena odpovídajícím odůvodněním," stojí v rozhodnutí.
Nejde o jediný spor, který Bašná vede kvůli informacím o platech. Městský soud v Praze podle serveru SeznamZprávy vyhověl žalobě ve sporu s Kanceláří prezidenta republiky. Údaje o platech vedoucích představitelů za léta 2016 a 2017 má poskytnout do 30 dní. Původně Bašná neuspěla, avšak zastal se jí NSS. Letos v květnu uvedl, že jde o "modelovou či učebnicovou situaci", kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí.