Stopka pro Jaromíra Soukupa. Jeho hnutí List se dočasně nesmí angažovat, rozhodl soud

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 2. 11. 2020 11:48
Hnutí List Jaromíra Soukupa se nesmí do odvolání angažovat v politice. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, v pondělí o tom rozhodl Nejvyšší správní soud. Důvodem je, že hnutí nemá vytvořenou základní organizační strukturu. Podle verdiktu nesmí být politicky aktivní do doby, než si orgány ustaví. Návrh na pozastavení činnosti Listu podala vláda Andreje Babiše. Hnutí vzniklo loni na jaře.
Foto: TV Barrandov

List Jaromíra Soukupa registrovalo ministerstvo vnitra loni 15. března. Od té doby však hnutí nepodniklo žádné kroky, aby mohlo začít politickou práci. Nesvolalo ustavující sjezd, nepostavilo řídící orgány, ani si nikoho nezvolilo do jejich čela. Byla to přitom jeho zákonná povinnost. Kvůli této pasivitě na podnět ministerstva vnitra požádala vláda Andreje Babiše soud, aby činnost hnutí pozastavil.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Nejvyšší správní soud žádosti v pondělí vyhověl. Hnutí se musí do odvolání z politiky stáhnout. "NSS soud dospěl k závěru, že i nyní posuzovaný návrh je důvodný, neboť z údajů předložených ve spise vyplývá, že odpůrce (List Jaromíra Soukupa, pozn. aut.) ve lhůtě šesti měsíců, ani později do dne rozhodování soudu, nesplnil svou povinnost ustanovit orgány hnutí," stojí ve verdiktu, nímž se Aktuálně.cz seznámilo.

Nejvyšší správní soud nevycházel jen ze spisu, ale prověřil i otevřené zdroje. Konkrétně databázi ministerstva vnitra. "Trvající neustavení orgánů odpůrce plyne ke dni rozhodování NSS i z elektronicky přístupného rejstříku politických stran a politických hnutí vedeného Ministerstvem vnitra. Je tedy namístě, aby byla činnost odpůrce pozastavena," stojí dále v rozsudku soudního senátu předsedy Tomáše Langáška.

Než vláda předala osud hnutí do rukou soudu, ministerstvo vnitra ho loni v září upozornilo, že musí konat. Resort dostal odpověď 9. října. "Sdělujeme, že jsme v zákonem stanovené lhůtě 6 měsíců od vzniku hnutí orgány hnutí nestihli ustanovit. Učiníme tak v co možná nejkratší době a ihned Vám tuto skutečnost sdělíme a doložíme usnesením příslušného orgánu hnutí," odepsal List vnitru. Pak už se hnutí resortu nikdy neozvalo.

Soukupovi přátelé z boxu

Že List Jaromíra Soukupa nefunguje, dokládá i jeho postup v řízení před Nejvyšším správním soudem. List se nijak nebránil. "Nevyjádřil se ani k návrhu, který byl zmocněnkyni jeho přípravného výboru doručen soudem dne 27. 12. 2019 a v němž byla k vyjádření stanovena lhůta jednoho měsíce, jež uplynula v pondělí 27. 1. 2020," píše se v rozsudku.

Aktuální verdikt neznamená pro hnutí definitivní konečnou. Jak soudce Langášek upozorňuje, List Jaromíra Soukupa se může snadno vrátit do hry. "Odpůrci nic nebrání v tom, aby bezprostředně po dodatečném splnění zákonných povinností a uznání jejich splnění ze strany Ministerstva vnitra pokračoval v plném rozsahu ve své činnosti," stojí ve verdiktu. Do té doby však nesmí hnutí nic jiného podnikat.

Mediální magnát

Jaromír Soukup (*1969) je český byznysmen, mediální magnát a v minulosti také politický aktér. V druhé vládě Mirka Topolánka byl náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové, v roce 2006 se podílel na tvorbě ekonomického programu Strany zelených.
V roce 2000 založil vydavatelství Empresa Media, pod které koncem minulé dekády přešly tituly jako Týden či Instinkt. V roce 2012 koupil televizi Barrandov, kde v průběhu roku 2017 začal moderovat řadu pořadů. Na vrcholu svého vystupování na televizní obrazovce jich uváděl více než deset.
Jeden z nich byl Týden s prezidentem, který je vlajkovým programem televize. Pořad se stal platformou pro nekritickou prezentaci názorů prezidenta Miloše Zemana. Od ledna letošního roku pořad skončil, protože se podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyčerpal jeho formát.

Jaromír Soukup vyhlásil založení hnutí loni v lednu na své Televizi Barrandov, byl to jeho první vklad do jeho vzniku. Druhým bylo poskytnutí svého jména, to bylo vše. Ministerstvo vnitra List Jaromíra Soukupa zaregistrovalo po žádosti Soukupových přátel z boxerského prostředí - Ondřeje Pály, Radka Pály a Arlety Krausové. Magnát na ně tuto agendu přenesl cíleně, sám se angažovat nechtěl.

Když loni v prosinci požádala vláda Andreje Babiše o pozastavení činnosti hnutí, Soukup ujišťoval, že List je životaschopný. "Každopádně tento projekt rozhodně není mrtvý. Nyní čekáme na osobnosti, které se tohoto projektu chopí a budou ho chtít rozvíjet," napsal Aktuálně.cz magnát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá.

Olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek je počtvrté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Čeští kanoisté ve finále v Liptovském Mikuláši chyběli.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 100,44 (0 trest. sekund), 2. Tasiadis (Něm.) -0,57 (0), 3. Trave (Šp.) -1,73 (0), …v semifinále 20. Rohan (ČR).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 113,35 (0), 2. Delassusová (Fr.) -1,72 (0), 3. Fišerová -2,42 (0), …8. G. Satková (obě ČR) -14,56 (2).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy