Naděje Jaromíra Soukupa. Jeho hnutí stopku nedostalo, vliv mělo i náhlé úmrtí Kubery

Jan Horák Jan Horák
1. 4. 2020 14:32
Soud politickému hnutí List Jaromíra Soukupa nepozastavil činnost. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, hnutí může bez jakýchkoliv omezení dál existovat, dokud se neuskuteční doplňovací volby do Senátu po úmrtí jeho předsedy Jaroslava Kubery. Strany vůči pozastavení činnosti v předvolební době chrání zákon. Ve středu o tom rozhodl Nejvyšší správní soud.
Foto: TV Barrandov

"Nelze pozastavit činnost strany a hnutí nebo je rozpustit v době ode dne vyhlášení celostátních voleb do Poslanecké sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu, zastupitelstev měst a obcí a zastupitelstev vyšších územních samosprávných celků nebo volby prezidenta republiky do desátého dne po posledním dni těchto voleb," zní klíčová pasáž rozhodnutí, které deník Aktuálně.cz prostudoval a jež učinil senát soudce Tomáše Langáška.

Nejvyšší správní soud dospěl ke svému výroku tuto středu. Návrh vlády k pozastavení činnosti hnutí List Jaromíra Soukupa obdržel loni 17. prosince. Kabinetu k podnětu postrčilo ministerstvo vnitra. Resort mimo jiné registruje všechny politické strany i hnutí. Současně dohlíží na to, aby po svém vzniku podnikly patřičné kroky k zahájení standardního politického provozu.

Hnutí List Jaromíra Soukupa však kromě své registrace z 15. března loňského roku nevyvinulo žádnou aktivitu. Neuspořádalo zakládající sněm, nevybudovalo řídící strukturu, ani nezvolilo své představitele. Do půl roku od registrace to přitom byla jeho povinnost. List Jaromíra Soukupa nereagoval ani na upozornění od resortu vnitra, v prosinci tedy vláda schválila podnět ministerstva a obrátila se na Nejvyšší správní soud.

Dokud nebudou volby

Za normálních okolností by instance činnost hnutí pozastavila, případ byl v tomto ohledu přehledný. Jenže do příběhu letos 20. ledna vstoupilo nečekané úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Prezident proto vyhlásil doplňovací volby na Teplicku, které byly Kuberovým mateřským obvodem. Měly proběhnout o víkendu 27. a 28. března. Ve chvíli prezidentova ohlášení termínu začala Soukupovu hnutí běžet v úvodu zmíněná ochranná lhůta.

Strany a hnutí takto chrání zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích ještě deset dní po volbách. Podle Nejvyššího správního soudu tato garance dopadá i na Soukupovo hnutí, ačkoliv se ho doplňovací volby do Senátu přímo netýkají. "Zda se voleb (…) přímo účastní (…), není relevantní. Účast na soutěži politických sil ve volbách se může projevit i jinými formami, např. kampaní ve prospěch či neprospěch jiných kandidujících subjektů," vysvětluje soud.

Mediální magnát

Jaromír Soukup (*1969) je český byznysmen, mediální magnát a v minulosti také politický aktér. V druhé vládě Mirka Topolánka byl náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové, v roce 2006 se podílel na tvorbě ekonomického programu Strany zelených.
V roce 2000 založil vydavatelství Empresa Media, pod které koncem minulé dekády přešly tituly jako Týden či Instinkt. V roce 2012 koupil televizi Barrandov, kde v průběhu roku 2017 začal moderovat řadu pořadů. Na vrcholu svého vystupování na televizní obrazovce jich uváděl více než deset.
Jeden z nich byl Týden s prezidentem, který je vlajkovým programem televize. Pořad se stal platformou pro nekritickou prezentaci názorů prezidenta Miloše Zemana. Od ledna letošního roku pořad skončil, protože se podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyčerpal jeho formát.

Osud Soukupova hnutí navíc ovlivnil 12. března klíčový faktor: nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Vláda kvůli němu doplňovací volby zrušila. Protože hlasování o nástupci Kubery neproběhlo, hnutí se stále nachází v ochranné lhůtě. "Je totiž nutno vzít v úvahu účel ochranné doby, jímž je zamezit, aby byla jakkoli ze strany státní moci omezována činnost politických stran a hnutí v období klíčovém pro jejich existenci, tj. v aktivní fázi soutěže politických stran před volbami," píše soud.

Nejvyšší soud tedy rozhodl tak, že řízení o návrhu vlády pozastavit hnutí List Jaromíra Soukupa přerušil "na neurčito do doby, než se doplňovací volby do Senátu v ústavním a zákonném rámci uskuteční". Kdy doplňovací volby do Senátu proběhnou, v tuto chvíli nelze říct. Nicméně do té doby do fungování Listu Jaromíra Soukupa justice zasahovat nebude. Pokud navíc hnutí do stihne do té doby vytvořit orgány i strukturu, soud k tomu bude přihlížet.

Soukup propůjčil jen jméno

Stanovisko Jaromíra Soukupa k nejnovějšímu vývoji kolem hnutí nesoucí jeho jméno Aktuálně.cz zjišťuje. Nicméně byznysmen, mediální magnát a někdejší dvorní zpovědník prezidenta Miloše Zemana kromě poskytnutí svého jména nepodnikl pro rozvoj hnutí nic. Jen loni v lednu ve své televizi avizoval jeho založení.

Zakládajícími členy, kteří podali návrh na registraci, se stali tři Soukupovi známí a přátelé z boxerského prostředí - Ondřej Pála, Radek Pála a Arleta Krausová. Podle informací Aktuálně.cz na ně magnát přesunul tuto agendu cíleně. Soukup už dříve uvedl, že nikdy neměl v úmyslu aktivně vstoupit do parlamentní politiky nebo být funkcionářem hnutí.

Loni v prosinci poté, co se vláda kvůli jeho hnutí obrátila na Nejvyšší správní soud, deklaroval, že lidé mají s jeho hnutím dál počítat. "Každopádně tento projekt rozhodně není mrtvý. Nyní čekáme na osobnosti, které se tohoto projektu chopí a budou ho chtít rozvíjet," napsal tehdy Aktuálně.cz magnát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy