Naděje Jaromíra Soukupa. Jeho hnutí stopku nedostalo, vliv mělo i náhlé úmrtí Kubery

Jan Horák Jan Horák
1. 4. 2020 14:32
Soud politickému hnutí List Jaromíra Soukupa nepozastavil činnost. Jak zjistil deník Aktuálně.cz, hnutí může bez jakýchkoliv omezení dál existovat, dokud se neuskuteční doplňovací volby do Senátu po úmrtí jeho předsedy Jaroslava Kubery. Strany vůči pozastavení činnosti v předvolební době chrání zákon. Ve středu o tom rozhodl Nejvyšší správní soud.
Foto: TV Barrandov

"Nelze pozastavit činnost strany a hnutí nebo je rozpustit v době ode dne vyhlášení celostátních voleb do Poslanecké sněmovny, Senátu, Evropského parlamentu, zastupitelstev měst a obcí a zastupitelstev vyšších územních samosprávných celků nebo volby prezidenta republiky do desátého dne po posledním dni těchto voleb," zní klíčová pasáž rozhodnutí, které deník Aktuálně.cz prostudoval a jež učinil senát soudce Tomáše Langáška.

Nejvyšší správní soud dospěl ke svému výroku tuto středu. Návrh vlády k pozastavení činnosti hnutí List Jaromíra Soukupa obdržel loni 17. prosince. Kabinetu k podnětu postrčilo ministerstvo vnitra. Resort mimo jiné registruje všechny politické strany i hnutí. Současně dohlíží na to, aby po svém vzniku podnikly patřičné kroky k zahájení standardního politického provozu.

Hnutí List Jaromíra Soukupa však kromě své registrace z 15. března loňského roku nevyvinulo žádnou aktivitu. Neuspořádalo zakládající sněm, nevybudovalo řídící strukturu, ani nezvolilo své představitele. Do půl roku od registrace to přitom byla jeho povinnost. List Jaromíra Soukupa nereagoval ani na upozornění od resortu vnitra, v prosinci tedy vláda schválila podnět ministerstva a obrátila se na Nejvyšší správní soud.

Dokud nebudou volby

Za normálních okolností by instance činnost hnutí pozastavila, případ byl v tomto ohledu přehledný. Jenže do příběhu letos 20. ledna vstoupilo nečekané úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS). Prezident proto vyhlásil doplňovací volby na Teplicku, které byly Kuberovým mateřským obvodem. Měly proběhnout o víkendu 27. a 28. března. Ve chvíli prezidentova ohlášení termínu začala Soukupovu hnutí běžet v úvodu zmíněná ochranná lhůta.

Strany a hnutí takto chrání zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích ještě deset dní po volbách. Podle Nejvyššího správního soudu tato garance dopadá i na Soukupovo hnutí, ačkoliv se ho doplňovací volby do Senátu přímo netýkají. "Zda se voleb (…) přímo účastní (…), není relevantní. Účast na soutěži politických sil ve volbách se může projevit i jinými formami, např. kampaní ve prospěch či neprospěch jiných kandidujících subjektů," vysvětluje soud.

Mediální magnát

Jaromír Soukup (*1969) je český byznysmen, mediální magnát a v minulosti také politický aktér. V druhé vládě Mirka Topolánka byl náměstkem ministryně školství Dany Kuchtové, v roce 2006 se podílel na tvorbě ekonomického programu Strany zelených.
V roce 2000 založil vydavatelství Empresa Media, pod které koncem minulé dekády přešly tituly jako Týden či Instinkt. V roce 2012 koupil televizi Barrandov, kde v průběhu roku 2017 začal moderovat řadu pořadů. Na vrcholu svého vystupování na televizní obrazovce jich uváděl více než deset.
Jeden z nich byl Týden s prezidentem, který je vlajkovým programem televize. Pořad se stal platformou pro nekritickou prezentaci názorů prezidenta Miloše Zemana. Od ledna letošního roku pořad skončil, protože se podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka vyčerpal jeho formát.

Osud Soukupova hnutí navíc ovlivnil 12. března klíčový faktor: nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Vláda kvůli němu doplňovací volby zrušila. Protože hlasování o nástupci Kubery neproběhlo, hnutí se stále nachází v ochranné lhůtě. "Je totiž nutno vzít v úvahu účel ochranné doby, jímž je zamezit, aby byla jakkoli ze strany státní moci omezována činnost politických stran a hnutí v období klíčovém pro jejich existenci, tj. v aktivní fázi soutěže politických stran před volbami," píše soud.

Nejvyšší soud tedy rozhodl tak, že řízení o návrhu vlády pozastavit hnutí List Jaromíra Soukupa přerušil "na neurčito do doby, než se doplňovací volby do Senátu v ústavním a zákonném rámci uskuteční". Kdy doplňovací volby do Senátu proběhnou, v tuto chvíli nelze říct. Nicméně do té doby do fungování Listu Jaromíra Soukupa justice zasahovat nebude. Pokud navíc hnutí do stihne do té doby vytvořit orgány i strukturu, soud k tomu bude přihlížet.

Soukup propůjčil jen jméno

Stanovisko Jaromíra Soukupa k nejnovějšímu vývoji kolem hnutí nesoucí jeho jméno Aktuálně.cz zjišťuje. Nicméně byznysmen, mediální magnát a někdejší dvorní zpovědník prezidenta Miloše Zemana kromě poskytnutí svého jména nepodnikl pro rozvoj hnutí nic. Jen loni v lednu ve své televizi avizoval jeho založení.

Zakládajícími členy, kteří podali návrh na registraci, se stali tři Soukupovi známí a přátelé z boxerského prostředí - Ondřej Pála, Radek Pála a Arleta Krausová. Podle informací Aktuálně.cz na ně magnát přesunul tuto agendu cíleně. Soukup už dříve uvedl, že nikdy neměl v úmyslu aktivně vstoupit do parlamentní politiky nebo být funkcionářem hnutí.

Loni v prosinci poté, co se vláda kvůli jeho hnutí obrátila na Nejvyšší správní soud, deklaroval, že lidé mají s jeho hnutím dál počítat. "Každopádně tento projekt rozhodně není mrtvý. Nyní čekáme na osobnosti, které se tohoto projektu chopí a budou ho chtít rozvíjet," napsal tehdy Aktuálně.cz magnát.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy