Praha - České soudy evidují přes 40 stížností na říjnové komunální volby, přičemž nejčastějším důvodem jejich podání byl průběh hlasování a ovlivňování voličů. Nejvíce podnětů dostal podle dostupných údajů soud na volby ve Středočeském kraji, naproti tomu hlasování ve Zlínském a Libereckém kraji zatím nikdo nenapadl.
Podněty související s obecními volbami mohou lidé podávat do pátku a soudy mají na jejich vyřešení 20 dnů. Několik žalob už i zamítly nebo odložily.
Od středy mohou občané rovněž zpochybnit u Nejvyššího správního soudu výsledky obou kol říjnových senátních voleb. Čas na to mají do konce měsíce.
Volby řeší i policie
Vedle soudů se volbami zabývá i policie. Řeší například pět podnětů ohledně kupčení s hlasy v městské části Brno-sever.
Několik lidí z vyloučených lokalit podle trestních oznámení volilo starostu Rostislava Hakla (ČSSD) za to, že dostali náramek jako vstupenku na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Hakl ale považuje toto tvrzení za politický boj.
Případy údajného ovlivňování voličů policisté vyšetřují i v Lovosicích, Litvínově, Chomutově, Ústí nad Labem, Bílině, Šluknově a Rumburku.
Na volby upozornily i nevládky
Na údajné maření přípravy a průběhu voleb v Chomutově, Kadani, Praze 10 a Ústí nad Labem policii upozornily i nevládní organizace Oživení a Transparency International, které spolu s trestním oznámením poslaly policii i důkazy v podobě svědeckých výpovědí, které popisují proces nakupování volebních hlasů.
Podle trestního zákoníku za to hrozí trest od šesti měsíců do tří let vězení.
Dvě odmítnuté stížnosti
Volby ve Středočeském kraji napadlo 11 stížností, tři z nich Krajský soud v Praze už ale odmítl - dvě byly podány předčasně a třetí neměla elektronický podpis a nebyla řádně podána. Lidé si v nich většinou stěžovali obecně na hlasování, které bylo podle nich neplatné.
Druhý nejvyšší počet podnětů na prozkoumání obecních voleb, a to sedm, zatím přijal krajský soud v Ústí nad Labem. Dorazily k němu z Lovosic a Štětí na Litoměřicku, Jirkova na Chomutovsku, Janova na Děčínsku, Přestanova na Ústecku, Bíliny na Teplicku a Lubence na Lounsku.
Šest návrhů
Šest návrhů na neplatnost voleb dostal krajský soud v Brně. Pět z nich se týká Jihomoravského kraje a jeden Vysočiny. Soud už jednu ze stížností zamítl pro nedůvodnost. Týkala se obce Pravlov na Brněnsku, kde navrhovatel nesouhlasil se zvolením čtyř zastupitelů.
Volby v Moravskoslezském kraji zpochybňuje osm žalob, dvě se týkají Karlovy Studánky, kde bylo ze seznamu voličů vyškrtnuto 26 lidí. Další Krnova, Razové a Liptáně na Bruntálsku. Tamní Sdružení nezávislých kandidátů Domovina žádá přepočítání hlasů.
Anonymní podněty soud odložil
Po třech žalobách obdržely soudy v Praze, Pardubicích, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Pobočka krajského soudu v Pardubicích dva podněty už ale odložila, protože byly anonymní, jeden odmítla.
V Královéhradeckém kraji se žaloby týkají voleb v Hradci Králové, v Ostroměři na Jičínsku a v Soběrazi na Jičínsku. Kvůli volbám na jihu Čech přišel soudu podnět na nesprávné sečtení hlasů a ve dvou případech prý hlasovali lidé, kteří si účelově změnili trvalý pobyt. V Praze městský soud zatím řeší tři žaloby, které souvisí s komunálními volbami v Praze 1, 5 a 13.
Krajský soud v Plzni přijal zatím dvě stížnosti, jedna je na volby v Žihobcích na Klatovsku a druhá v Nebanicích na Chebsku. Stejný počet podnětů napadá i volby v Olomouckém kraji. Podaly je fyzické osoby a poukazují na události před volbami v Kopřivné na Šumpersku a způsob počítání hlasů v Uhřičicích na Přerovsku.