Volební štáby obrazem: Babišova nová hvězda a zaskočená ČSSD

Volební štáby obrazem: Babišova nová hvězda a zaskočená ČSSD
Andrej Babiš může být spokojen, jeho hnutí ovládlo devět ze třinácti krajských měst.
Na konečné výsledky v Praze se ještě čeká, Adriana Krnáčová zatím těsně poráží současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).
A o dalších krocích má jasno. Koalici s TOP 09 v Praze nesestavíme, říká na tiskové konferenci.
V ČSSD už tolik radosti není.
Foto: Vojtěch Marek
Prohlédněte si, jak to vypadalo ve volebních štábech během sčítání výsledků v komunálních a senátních volbách.

Praha - Úspěšná premiéra hnutí ANO, propad ODS a návrat KDU-ČSL do městských zastupitelstev, tak by se daly stručně shrnout výsledky v komunálních a také senátních volbách, které proběhly tento víkend v České republice.

Babišovo hnutí ANO úspěšně složilo další politickou zkoušku, když se mu podařilo zvítězit v devíti ze třinácti krajských měst. Z prvního kola senátních voleb navíc postoupilo devět kandidátů. Další vládní strana ČSSD už tak spokojená být nemůže. V komunálních volbách totiž výrazně oslabila, když přišla zhruba o tisíc zastupitelů. Volby do Senátu ale sociální demokracie zvládla, alespoň prozatím. Do druhého kola totiž jde devatenáct kandidátů. Poslední koaliční strana - KDU-ČSL - slaví na komunální úrovni úspěch. Dokázala totiž obhájit přibližně stejný počet zastupitelů jako před čtyřmi lety, tentokrát ale výrazně přibylo zástupců ve městech.

Smutek zahalil dvě opoziční pravicové strany. ODS zažila drtivou porážku a přišla o tři tisíce zastupitelů, opouští například radnici Zlína nebo Chomutova.

TOP 09 přišla zhruba o třetinu mandátů, neuhájila vítězství v Praze z roku 2010 a kvůli samostatné kandidatuře Starostů ve Zlíně přišla nejen o post tamního primátora, ale i o účast v zastupitelstvu vůbec.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy