Volební štáby obrazem: Babišova nová hvězda a zaskočená ČSSD

Volební štáby obrazem: Babišova nová hvězda a zaskočená ČSSD
Andrej Babiš může být spokojen, jeho hnutí ovládlo devět ze třinácti krajských měst.
Na konečné výsledky v Praze se ještě čeká, Adriana Krnáčová zatím těsně poráží současného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09).
A o dalších krocích má jasno. Koalici s TOP 09 v Praze nesestavíme, říká na tiskové konferenci.
V ČSSD už tolik radosti není.
Foto: Vojtěch Marek
Vojtěch Marek Ludvík Hradilek Vojtěch Marek, Ludvík Hradilek
12. 10. 2014 1:37
Prohlédněte si, jak to vypadalo ve volebních štábech během sčítání výsledků v komunálních a senátních volbách.

Praha - Úspěšná premiéra hnutí ANO, propad ODS a návrat KDU-ČSL do městských zastupitelstev, tak by se daly stručně shrnout výsledky v komunálních a také senátních volbách, které proběhly tento víkend v České republice.

Babišovo hnutí ANO úspěšně složilo další politickou zkoušku, když se mu podařilo zvítězit v devíti ze třinácti krajských měst. Z prvního kola senátních voleb navíc postoupilo devět kandidátů. Další vládní strana ČSSD už tak spokojená být nemůže. V komunálních volbách totiž výrazně oslabila, když přišla zhruba o tisíc zastupitelů. Volby do Senátu ale sociální demokracie zvládla, alespoň prozatím. Do druhého kola totiž jde devatenáct kandidátů. Poslední koaliční strana - KDU-ČSL - slaví na komunální úrovni úspěch. Dokázala totiž obhájit přibližně stejný počet zastupitelů jako před čtyřmi lety, tentokrát ale výrazně přibylo zástupců ve městech.

Smutek zahalil dvě opoziční pravicové strany. ODS zažila drtivou porážku a přišla o tři tisíce zastupitelů, opouští například radnici Zlína nebo Chomutova.

TOP 09 přišla zhruba o třetinu mandátů, neuhájila vítězství v Praze z roku 2010 a kvůli samostatné kandidatuře Starostů ve Zlíně přišla nejen o post tamního primátora, ale i o účast v zastupitelstvu vůbec.

 

Právě se děje

Další zprávy