Brno - Justice se na příkaz Ústavního soudu musí zabývat žalobou na poměry v ODS z doby, kdy v Praze 5 šéfoval kontroverzní Milan Jančík.
Soudy přitom původně zastávaly stanovisko, že činnost orgánů politických stran se vymyká soudnímu přezkumu.
Změnu přinesla žaloba, kterou podali politici Jiří Vitha a Petr Stejskal. Ti v ní upozornili na údajné porušení principů vnitrostranické demokracie v organizaci ODS v Praze 5.
K chybám podle nich došlo v roce 2007, tedy v době, kdy byl starostou Milan Jančík. Konkrétně se u soudů pokusili zpochybnit oblastní sněm Prahy 5.
"Má-li fungovat demokracie na té celostátní úrovni, musí nutně fungovat v politických stranách," řekla soudkyně zpravodajka Eliška Wagnerová. Soudy proto musejí mít pravomoc ve sporných případech pravomoc kontrolovat, zda si orgány politických stran počínaly demokraticky, předvídatelně a v souladu se stanovami.
Podle advokáta obou stěžovatelů Pavla Uhla je dnešní nález posílením demokracie. "Pokud se děje uvnitř politické strany protizákonnost, je soudem zjistitelná a soud by ji měl zkoumat," uvedl Uhl.
Oblastní sněm v květnu 2007 odvolal celou oblastní radu a dosadil do vedení straníky blízké Jančíkovi. Podle Jančíkových kritiků byl sněm neplatný.
Vadilo jim například to, že sněm svolal tehdejší předseda pražských občanských demokratů Jan Bürgermeister, a ne předseda oblastního sdružení. Sněm zpochybňovali ještě před jeho začátkem, někteří se jej ani nezúčastnili. Spekulovalo se také o náboru černých duší v městské části.
Skupina zastupitelů se pak žalobou domáhala toho, aby Obvodní soud pro Prahu 1 stanovil, že rozhodnutí sněmu jsou v rozporu se zákonem a stanovami. Obvodní soud jim částečně vyhověl, ovšem Městský soud v Praze v odvolacím řízení verdikt změnil a žalobu zamítl.
Městský soud se přiklonil k závěru, že činnost orgánů politických stran se vymyká soudnímu přezkumu. Dovolání nespokojenců pak odmítl Nejvyšší soud.
ODS v Praze 5 byla rozpolcená už před sněmem. Část zastupitelů zvolených v roce 2006 za občanské demokraty odešla kvůli výhradám k Jančíkovi a jeho koalici s ČSSD do opozice. Někteří straníci ODS opustili.
Vitha později úspěšně kandidoval v komunálních volbách za TOP 09. Do stejné strany přešel také František Laudát, jenž na sporném oblastním sněmu přišel o funkci předsedy ODS v městské části.
Nové řízení před Obvodním soudem pro Prahu 1 už bude mít podle Uhla jen symbolický význam. "Všechny ty poměry, které byly nastoleny tím sporným sněmem, tak už odezněly v jiných politických procesech," uvedl Uhl.
Pondělního jednání se nezúčastnil žádný zástupce ODS, rozhodnutí poté komentoval odcházející předseda pražské ODS Boris Šťastný. "Jelikož pod mým vedením prošla ODS v Praze 5 v loňském roce přestavbou a důslednou očistou od klientelismu a velrybářství, z politického hlediska se nás rozhodnutí Ústavního soudu už nedotýká," uvedl.